Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kryzys w Grecji. Chcą utrzymać ją w strefie euro

0
Podziel się:

Do 16 lutego Grecja powinna wystąpić o przedłużenie programu udzielania jej pomocy kredytowej, który wygasa 28 lutego.

Kryzys w Grecji. Chcą utrzymać ją w strefie euro
(PAP/EPA)

Ministrowie finansów państw strefy euro zjadą w środę do Brukseli na nadzwyczajne obrady, by dyskutować o sytuacji Grecji, której nowy rząd domaga się restrukturyzacji długów. KE studzi oczekiwania przewidując, że na spotkaniu nie będzie żadnego porozumienia.

- _ To będzie pierwsza możliwość dyskusji w ramach eurogrupy z nowym rządem greckim. Nasze oczekiwania w sprawie zawarcia jakiegokolwiek finalnego porozumienia są niskie _ - powiedziała na wtorkowej konferencji prasowej w Brukseli rzeczniczka KE Mina Andreewa.

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker poprosił, by w spotkaniu ministrów finansów państw strefy euro, które rozpocznie się w środę późnym popołudniem wzięli udział wiceszef KE ds. euro Valdis Dombrovskis oraz komisarz UE ds. gospodarczych i finansowych Pierre Moscovici.

Juncker zapewnia, że chce by Grecja nadal była członkiem klubu posługującego się wspólną walutą. W wywiadzie dla niemieckich mediów przypominał, że przez trzy lata był szefem eurogrupy starając się, by Grecja nie opuściła strefy euro.

_ - Teraz, gdy sytuacja jest spokojniejsza nie ma powodu, żeby rozważać taki scenariusz. Przeciwnie pracujemy, by utrzymać Grecję w strefie euro _ - zaznaczyła Andreewa, odnosząc się do słów szefa KE. Rzeczniczka przypomniała, że toczą się intensywne rozmowy z greckimi władzami, jednak nie chciała rozważać, jakie opcje mogą być położone na stole w środę.

Do 16 lutego Grecja powinna wystąpić o przedłużenie programu udzielania jej pomocy kredytowej, który wygasa 28 lutego. Bez niego Grecja nie może liczyć na wsparcie finansowe eurogrupy czy MFW, a jej szanse na uzyskanie dostatecznych środków na wolnym rynku kredytowym są niewielkie.

Nowy rząd w Atenach nie chce tymczasem pomocy finansowej objętej szeregiem warunków dotyczących oszczędności budżetowych i reform strukturalnych; apeluje jednak do unijnych partnerów o udzielenie jej _ finansowania pomostowego _, które pozwoli mu na przygotowanie planu uzdrawiania gospodarki i restrukturyzacji długu.

W ostatnich dniach minister finansów Grecji Janis Warufakis odwiedził w tej sprawie kilka stolic europejskich, a także Frankfurt gdzie swoją siedzibę ma Europejski Bank Centralny. Jego wysiłki nie przyniosły jednak zbyt wiele. Partnerzy Grecji w strefie euro cały czas sceptycznie podchodzą do postulatów Aten.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel mówiła w poniedziałek w Waszyngtonie, że Ateny muszą przedstawić _ zrównoważoną propozycję _, jak zamierzają spłacić swój dług i przeprowadzić reformy. Powtórzyła jednocześnie, że podstawą do dyskusji z Grecją są programy uzgodnione przez tzw. trojkę, a więc ekspertów Europejskiego Banku Centralnego, Komisji Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

We wtorek minister obrony Grecji Panos Kammenos oświadczył, że jeśli nie uda się wypracować nowego porozumienia ze strefą euro, jego kraj może zwrócić się o pomoc finansową do kogoś innego, np. USA, Rosji lub Chin. Kammenos jest szefem Niezależnych Greków, nacjonalistycznego ugrupowania sprzeciwiającego się narzuconym Grecji warunkom programu ratunkowego; partia ta jest koalicjantem lewicowej Syrizy premiera Aleksisa Ciprasa.

W latach 2010-2014 Grecja otrzymała od UE i MFW 240 mld euro w ramach programów ratunkowych, które pomogły jej uniknąć niewypłacalności. Pomoc obwarowana była jednak warunkami - przeprowadzenia daleko idących reform i radykalnych oszczędności.

Czytaj więcej w Money.pl
Merkel nie odpuści Grecji jej długów Kanclerz Niemiec zapewniła, że jest za pozostaniem Aten w strefie euro. Stawia jednak warunki.
Minister ostrzega przed rozpadem strefy euro _ Euro jest kruche, jest jak budowanie domku z kart, jeśli wyciągnie się kartę grecką, pozostałe runą _.
"Wyjście ze strefy euro będzie wstrząsem" Brytyjski minister skarbu ostrzega: wyjście Grecji ze strefy Euro oznaczać będzie problemy dla całego Starego Kontynentu.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)