Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MFW tnie prognozy dla Polski. Tym razem chodzi o deficyt

0
Podziel się:

Międzynarodowy Fundusz Walutowy ocenił kondycję polskiej gospodarki.

MFW tnie prognozy dla Polski. Tym razem chodzi o deficyt
(World Economic Forum/CC/Flickr)

Międzynarodowy Fundusz Walutowy obniżył prognozę deficytu sektora finansów publicznych w Polsce w 2012 roku z 3,8 do 3,25 procent. Równocześnie obniżono jednak tempo wzrostu gospodarczego z wcześniej prognozowanych 3 proc. do 2,5 procent.

Na zdjęciu szefowa MFW, Christine Lagarde. Aktualizacja 16.38

W przypadku przyszłorocznego deficytu sektora finansów publicznych, analitycy MFW zakładają dużo niższy jego poziom niż Komisja Europejska. Jak wynika z jej jesiennego raportu w 2012 roku ma on spaść do 4 procent z 5,6 proc. w tym roku.

Źródło: Polski PKB według Komisji Europejskiej (w latach 2011-2013 prognoza)

Oczekiwane tempo wzrostu PKB w przyszłym roku w naszym kraju przez MFW jest natomiast zgodne z prognozami i Komisji Europejskiej i polskiego rządu, który przyjął budżet oparty na takim właśnie poziomie wzrostu PKB.

MFW podtrzymuje prognozy dla PKBPolski wzrost gospodarczy w 2011 rok był silny i dobrze zbalansowany. Co prawda inflacja była nieco wyższa od celu, jednak inflacja bazowa - bez cen żywności i energii - była taka jak cel - mówił w piątek podczas konferencji prasowej w Ministerstwie Finansów szef misji MFW do Polski James Morsink.

_ - To bardzo dobre ekonomiczne osiągnięcie. Życzylibyśmy sobie, by każdy rok był taki _ - dodał. Podkreślił, że niekorzystny wpływ na polską gospodarkę od kilku miesięcy mają czynniki zewnętrzne. Sytuacja w strefie euro bardzo się pogorszyła, nasze prognozy są obecnie gorsze od tych z września - zaznaczył Morsink.

_ - W 2012 roku polska gospodarka zwolni, ale nie aż tak, jak gospodarki w innych państwach. Przewidujemy 2,5-proc. wzrostu (tyle samo zapisał rząd w projekcie budżetu) _ - dodał. Morsink podkreślił, że są pewne zagrożenia dla tego wzrostu, ale elastyczna linia kredytowa MFW, jaką dysponuje Polska, znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia tych zagrożeń.

źródło: Ministerstwo Finansów. *prognoza

MFW z zadowoleniem przyjmuje prowadzony przez rząd proces konsolidacji finansów publicznych oraz _ ambitne _ plany reform strukturalnych. Według Funduszu, dodatkowe wpływy do budżetu pozwolą sprowadzić w przyszłym roku deficyt do 3,25 procent. PKB.

Morsink dodał, że Fundusz pozytywnie ocenia politykę monetarną i chociaż inflacja okazała się powyżej celu, to raczej będzie stopniowo spadać. _ - Oceniamy, że w 2012 roku szanse na to, że inflacja nie przekroczy celu są większe od szans, że go przekroczy _ - powiedział szef misji MFW.

Morsink mówił też, że MFW popiera interwencje na rynku walutowym Narodowego Banku Polskiego i jego politykę, polegającą na przeciwdziałaniu gwałtownym ruchom na nim, zamiast obrony założonego kursu złotego.

Fundusz ocenia, że polski sektor bankowy rozwija się dobrze, ale z powodu zewnętrznych zagrożeń z zadowoleniem przyjmuje zalecenia Komisji Nadzoru Finansowego, by te banki, które posiadają bardziej ryzykowne portfele, zatrzymywały zyski na poczet tworzenia rezerw.

James Morsink oświadczył też, że MFW z zadowoleniem wita decyzję szczytu UE, mówiącą, że państwa strefy euro oraz inne kraje Unii mają wzmocnić Fundusz kwotą do 200 mld euro, by ten wspierał zadłużone gospodarki eurolandu. Pytany o przyjęcie przez Polskę euro, szef misji MFW powiedział, że Fundusz popiera starania Polski, by spełnić kryteria przyjęcia wspólnej waluty.

Prognoza Funduszu jest zbieżna z prognozą rządową, która z kolei jest bardzo konserwatywna i ostrożna z uwagi na zewnętrzne ryzyka - powiedziała Katarzyna Zajdel-Kurowska, przedstawicielka Polski przy MFW. _ Nie ma większych ryzyk, chyba że sytuacja w Europie będzie dużo bardziej niebezpieczna i spowolnienie będzie jeszcze głębsze, niż MFW prognozuje. Wtedy to może się odbić przez kanał handlowy również na polskim eksporcie _ - oceniła.

Mówiąc o dodatkowych środkach z Unii dla MFW Zajdel-Kurowska podkreśliła, że Fundusz ma duże doświadczenie w ratowaniu krajów w potrzebie. _ To nie jest pierwszy kryzys Funduszu, który został powołany, aby pomagać w sytuacji kryzysowej. Ale żeby to robić, trzeba mieć odpowiednie środki. Obecnie MFW dysponuje wolnymi środkami w wysokości 400 mld USD, co zdaniem wielu komentatorów nie jest wystarczające, żeby pokryć potrzeby europejskie, stąd potrzeba zwiększenia tych środków _ - wyjaśniła.

O naszej sytuacji finansowej czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/59/t196923.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/raporty/artykul/emerytura;wyzsza;o;73;proc;dzieki;reformom;tuska,133,0,978309.html) Emerytura wyższa o 73 proc. Dzięki reformom Money.pl policzył, o ile wzrosną emerytury, jeżeli rząd wprowadzi zapowiedziane reformy systemu emerytalnego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/180/t80052.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/zadluzenie;polakow;stale;rosnie,105,0,983401.html) Rosną długi Polaków. Zobacz rekordzistów Tempo wzrostu nie ulega zmianom i wynosi około 1,5-2 mld zł co trzy miesiące.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/104/t157800.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/raporty/artykul/likwiduja;oszczednosciowy;hit;to;mozesz;wybrac;w;zamian,7,0,974343.html) Likwidują oszczędnościowy hit. To możesz wybrać w zamian Zobacz, na jakie zyski będziesz mógł liczyć po zmianach przyjętych przez rząd.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)