Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pawlak: Limity CO2 trzeba zaskarżyć

0
Podziel się:

Minister Gospodarki uważa, że nowe zasady limitowania emisji CO2 trzeba zaskarżyć do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Pawlak: Limity CO2 trzeba zaskarżyć
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak powiedział, że minister środowiska Andrzej Kraszewski wydaje się być przekonany do tego, by Polska zaskarżyła do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości decyzję KE dotyczącą darmowych pozwoleń na emisję CO2.

Pawlak uważa, że Polska decyzję KE powinna zaskarżyć do ETS. **_ - Ze strony ministerstwa gospodarki wyrażamy to bardzo zdeterminowanie. Mamy podobne opinie jeśli chodzi o ministra ds. europejskich Mikołaja Dowgielewicza, a pan minister Kraszewski wydaje się przekonany. W tych okolicznościach będziemy taką skargę zgłaszać, ponieważ benchmark oparty o gaz jest jaskrawym naruszeniem zasady subsydiarności, zasady proporcjonalności _ - powiedział w środę Pawlak dziennikarzom.

Dodał, że Kraszewski miał wcześniej w tej sprawie wątpliwości. _ - Ale myślę, że będziemy w tej sprawie jednego zdania, że dla przyzwoitości i dla takiego uczciwego podejścia do procesu europejskiego bardzo potrzebne jest wystąpienie do Trybunału _ - dodał.

Podkreślił, że taka skarga powinna być złożona jak najszybciej. _ - Będziemy się starali przed prezydencją. Ale, nawet gdyby to było w czasie prezydencji, nie będziemy się w tej sprawie specjalnie hamować. Bo to jest bardzo istotne i bardzo ważne, dla kraju, gospodarki, społeczeństwa _ - powiedział.

Pawlak proponuje, aby benchmark był oparty o najlepsze technologie w danym sektorze. _ To byłoby uczciwe i adekwatne do sytuacji wielu krajów. W moim przekonaniu w Unii Europejskiej nadchodzi czas, kiedy potrzebna jest ponowna refleksja nad rozwiązaniami europejskimi _ - mówił wcześniej wicepremier.

Minister środowiska Andrzej Kraszewski powiedział dziś, że wiodącym resortem dla tej sprawy jest Ministerstwo Gospodarki, a stanowisko w sprawie ewentualnego pozwu będzie stanowiskiem rządowym. _ - Wyrażam zrozumienie dla poglądu premiera Pawlaka i w znacznej mierze jestem do niego przekonany, choć uwzględniam też aspekt polskiej prezydencji w Radzie UE _ - zaznaczył. Prezydencja zaczyna się 1 lipca i trwa pół roku.

Pod koniec kwietnia KE przyjęła zasady obliczania liczby darmowych pozwoleń na emisję CO2 w przemyśle w latach 2013-2020. Wyznacznikiem będą tzw. benchmarki, czyli emisje występujące przy użyciu najnowocześniejszych technologii dostępnych w całej UE (a nie w poszczególnych krajach). Według resortu gospodarki, sprowadza się to do technologii z użyciem paliwa gazowego, podczas gdy w Polsce powszechnie stosowanym paliwem jest węgiel. Może to oznaczać w naszym kraju znaczny wzrost kosztów w branżach energochłonnych, takich jak ciepłownictwo, sektor chemiczny, cementowy czy papierniczy.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/158/t97438.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/pawlak;wystapimy;przeciwko;brukseli,18,0,842770.html) Pawlak: Wystąpimy przeciwko Brukseli Chce zaskarżenia do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości decyzji dotyczącej darmowych pozwoleń na emisję CO2.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/157/t87197.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/polska;moze;zaskarzyc;limity;co2;pawlak;namawia,208,0,841936.html) Polska może zaskarżyć limity CO2. Pawlak namawia W rządzie nie ma zgody, czy decyzję KE zaskarżyć do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/158/t87198.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rosnie;emisja;co2;bo;konczy;sie;kryzys,136,0,831112.html) Rośnie emisja CO2. Bo kończy się kryzys? Polskie firmy wyemitowały w 2010 r. mniej CO2 niż wynosił unijny przydział darmowych pozwoleń.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)