Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pawlak: Nasza gospodarka może być innowacyjna

0
Podziel się:

Podstawa to edukacja i wyławianie talentów - uważa szef resortu gospodarki.

Pawlak: Nasza gospodarka może być innowacyjna
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

*Wicepremier, minister gospodarkiWaldemar Pawlakuważa, że Polska jest w stanie tworzyć innowacyjną gospodarkę. Musimy spełnić jednak określone warunki, m.in. prawne oraz w zakresie edukacji i _ wyławiania talentów _. *

Pawlak uczestniczył w środowej debacie poświęconej innowacyjnej gospodarce, zorganizowanej przez redakcję _ Rzeczpospolitej _ i Forum Ekonomiczne w Krynicy. Wicepremier przestrzegł przed _ gloryfikowaniem _ innowacji. Według niego należy podchodzić do problemu w sposób racjonalny.

_ - Często dużo szybszy postęp możemy mieć poprzez imitacje i zdejmowanie z półki tego, co jest w najbardziej zaawansowanych firmach czy krajach już przetestowane _ - powiedział Pawlak. Zaznaczył, że to, co było _ przekleństwem _ w epoce przemysłowej, czyli skłonność Polaków do _ kombinowania _, dziś może być zaletą.

_ - To jest kulturowa umiejętność wyszukiwania rozwiązań i szukania nowych ścieżek w sytuacjach wydawałoby się bez wyjścia, czy bardzo trudnych (...). Polska może znaleźć się w czołówce, jeżeli będą sprzyjające warunki nie tylko w obszarze regulacji, ale także w nastawieniu szefów firm, korporacji, także w podejściu do edukacji i wyławiania talentów _ - mówił Pawlak. _ - Mamy szanse, potencjał i kulturowe przygotowanie, by w innowacyjnym świecie dobrze sobie radzić _ - podsumował.

Uczestnicząca w spotkaniu minister rozwoju regionalnegoElżbieta Bieńkowskamówiła m.in. o roli funduszy strukturalnych w budowaniu innowacyjnej gospodarki. Jej zdaniem większość środków zostanie skierowana na realizację projektów nastawionych na wspieranie innowacyjności, informatyzacji i stworzenie lepszych miejsc pracy. Chodzi o prawie 10 mld euro w ramach programu _ Innowacyjna Gospodarka _.

_ - Jest on skierowany po pierwsze w kierunku uczelni wyższych, jednostek badawczo-rozwojowych i instytucji otoczenia biznesu, na badania i rozwój. Druga część programu jest skierowana do firm, głównie średnich i dużych _ - powiedziała Bieńkowska. Jej zdaniem pieniądze z UE powinny pomóc zbudować _ most _ między uczelniami, pomysłami i wdrożeniem ich w firmach.

_ Polska może stać się krajem innowacyjnym, ale po spełnieniu szeregu warunków _ - ocenił prof. Michał Kleiber, szef Polskiej Akademii Nauk. Zaznaczył jednak, że ich spełnienie może być bardzo trudne. Według niego w Polsce brakuje _ kultury innowacyjności _. Inwestycjom w innowacyjność nie przypisuje się społecznego znaczenia, nie nagłaśnia się sukcesów innowacyjnych przedsiębiorstw.

Tymczasem, jak wskazał Kleiber, jedna z polskich firm informatycznych zdominowała azjatycki rynek oprogramowania edukacyjnego, a inne krajowe przedsiębiorstwo zostało zaliczone do 10 najbardziej innowacyjnych partnerów koncernu Microsoft.

Dyrektor ds. odpowiedzialności społecznej w Microsoft Polska Marek Kosycarz zwrócił uwagę na doświadczenia Irlandii. Według niego pokazują one, że najbardziej opłaca się inwestować w biznes, technologie i kapitał ludzki. Wskazał na konieczność współdziałania środowisk naukowych i biznesowych oraz stworzenia odpowiedniego otoczenia infrastrukturalnego i prawnego.

_ Nauka musi chcieć komercjalizować swoje rozwiązania, a biznes powinien starać się zrozumieć naukę i wyławiać wynalazki _ - powiedział Kosycarz.

gospodarka
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)