Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|

Komisja Nadzoru Finansowego zaleca czterem bankom wstrzymanie wypłaty dywidendy

8
Podziel się:

Cztery banki: BZ WBK, PKO BP, BGŻ BNP Paribas oraz ING Bank Śląski - poinformowały w ciągu ostatnich dniach w komunikatach, że Komisja Nadzoru Finansowego zaleciła im zatrzymanie zysku za 2016 r. i niewypłacanie dywidendy.

Komisja Nadzoru Finansowego zaleca czterem bankom wstrzymanie wypłaty dywidendy
(Wlodzimierz Wasyluk/East News)

W przypadku BZ WBK Komisja stwierdziła, że bank nie powinien wypłacać dywidendy ze względu na posiadanie dużej liczby walutowych kredytów hipotecznych, mimo że pozostałe wskaźniki były dobre. Zysk netto grupy BZ WBK w 2016 roku wyniósł 2,1 mld zł. Już w styczniu prezes BZ WBK Michał Gajewski oceniał, że wypłacenie dywidendy za 2016 rok jest mało prawdopodobne.

BGŻ BNP Paribas podał z kolei w komunikacie, że zarząd rekomenduje walnemu zgromadzeniu zatrzymanie w spółce zysku za 2016 r., po tym jak zaleciła to Komisja Nadzoru Finansowego. W listopadzie ubiegłego roku zarząd BGŻ BNP Paribas poinformował, że nie zamierza rekomendować wypłacania dywidendy za 2016 r.

Także ING Bank Śląski jeszcze w czwartek informował, że KNF zaleciła mu zwiększenie funduszy własnych poprzez zatrzymanie przez bank całości zysku za 2016 rok. Wobec tego zarząd nie zamierza rekomendować wypłaty dywidendy i przeznaczy cały zysk na zasilenie funduszy własnych banku.

W lutym 2017 roku prezes ING informował, że bank czeka na stanowisko KNF odnośnie możliwości wypłaty dywidendy z zysku za 2016 rok. W 2016 roku zysk netto przypadający akcjonariuszom ING wyniósł 1,25 mld zł, czyli wzrósł o 11 proc. wobec 2015 roku.

Również PKO BP - o czym pisaliśmy więcej tutaj - poinformował, że KNF zaleciła mu zwiększenie funduszy własnych poprzez zatrzymanie przez bank całości zysku wypracowanego w 2016 roku w spółce.

KNF w przeszłości już wiele razy zalecała wstrzymanie wypłaty dywidendy i zatrzymanie zysku bankom, które mają portfele walutowych kredytów mieszkaniowych.

Prezes NBP Adam Glapiński spotkał się ostatnio z prezydentem Andrzejem Dudą, któremu, jak poinformował, przedstawił wypracowane w ramach Komitetu Stabilności Finansowej procedury regulacyjne dla banków, posiadających kredyty frankowe. Mają one skłonić banki do dobrowolnego przewalutowania tych kredytów.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(8)
Łysy
7 lat temu
I dzięki temu zagraniu rząd ściągnie większy podatek bankowy (bo jest liczony bodajże od środków bądź aktywów), pochwalą się wzrostem wpływów z w/w podatku i wyjdą na swoje. Drobnych akcjonariuszy zaś mają gdzieś.
Kazimierz
7 lat temu
Nie rozumiem, dlaczego banki już dawno nie przeliczyły tych kredytów tak, jakby nie były przeliczane ze złotówek. Moim zdaniem należało ustalić odsetki tak, jak dla normalnych udzielanych wówczas kredytów złotówkowych. Różnicy w wysokości rat już się "wstecz" nie zmieni, ale można policzyć pozostałą część długu i odsetek jak dla kredytu złotówkowego. Myślę, że takie rozwiązanie powinno zadowolić "frankowiczów".
buhaha
7 lat temu
KNF gnębi tym sposobem mniejszościowych akcjonariuszy, więksi odbiorą swoje w inny sposób !!!!! Jest widoczne jak na dłoni komu służy KNF !!!!! Jest to normalny przekręt w świetle prawa !!! Tak jak podpowiedział syndykowi Wołomina że może ściągać kasę od mniejszościowych !!!! Biedaczki są po to aby być skubanymi przez Panów !!!
Bartłomiej
7 lat temu
To jest Polska , przykro przyznać syf były jest i bedzie , zawsze przegramy z tymi którzy posiadają władzę i pieniądze.
pokrzywdzony
7 lat temu
A kiedy KNF zajmie sie splata kredytów starego portfela i Bankiem PKO.BP od 20 lat niszczy się lokatorów ktorym bez ich zgody zmieniono warunki splaty zmuszając do splacania normatywy i odsetek skapitalizowanych sady uznaly to za bezprawne