Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Portugalia: Związkowcy domagają się dymisji rządu

0
Podziel się:

Domagają się dymisji rządu Pedra Passosa Coelho i rozpisania przedterminowych wyborów parlamentarnych.

Portugalia: Związkowcy domagają się dymisji rządu
(PAP/EPA)

Kilka tysięcy członków portugalskiego związku zawodowego CGTP domagało się dziś odejścia Pedra Passosa Coelho i rozpisania przedterminowych wyborów parlamentarnych. Manifestantów nie powstrzymały ponad 40-stopniowe upały.

Największy protest odbył się w pobliżu pałacu prezydenckiego w podlizbońskim Belem. Zgromadzeni, w większości członkowie lewicowego syndykatu CGTP, domagali się od prezydenta Anibala Cavaco Silvy zdymisjonowania rządu Pedra Passosa Coelho.

_ Skończmy z tą farsą! _, _ Żądamy wyborów _, _ Passos, Portas, Cavaco - jedna klika _, _ Precz z takim rządem! _ - skandowali protestujący w Belem.

Jak zaznaczył przewodniczący CGTP Armenio Carlos, już samo pojawienie się na ulicach manifestantów w dzień określany przez Instytut Meteorologii w Lizbonie jako najgorętszy w historii Portugalii jest oznaką determinacji społeczeństwa, które pragnie zmiany rządu.

-_ Z uwagi na 42-stopniowy upał w stolicy musieliśmy zmienić program protestu. Przede wszystkim skrócić czas manifestacji _ - poinformował Armenio Carlos.

Demonstracja Generalnej Konfederacji Parcowników portugalskich

Porozumienie między PSD i CDS-PP kończy kryzys polityczny zapoczątkowany poniedziałkowym podaniem się do dymisji Vitora Gaspara, ministra finansów, uznawanego za autora realizowanego od czerwca 2011 r. programu oszczędnościowego. Dzień później wniosek o dymisję z funkcji ministra spraw zagranicznych złożył też Paulo Portas, lider CDS-PP. Głównym powodem tej decyzji było wyznaczenie przez premiera na następcę Gaspara jego dotychczasowej zastępczyni Marii Luis Albuquerque. Portas miał wcześniej sprzeciwiać się tej kandydaturze.

Na kryzys polityczny w Portugalii nerwowo zareagowały rynki. We wtorek po południu główny indeks lizbońskiej giełdy PSI20 spadał o ponad 5 proc. Oprocentowanie 10-letnich obligacji przekroczyło 8 procent po raz pierwszy od listopada ub.r.

Komentatorzy zgodnie podkreślają, że utrzymująca się niezgoda pomiędzy koalicjantami może pogłębić złą kondycję finansów publicznych Portugalii i zmusić Lizbonę do wystąpienia o kolejną pożyczkę zewnętrzną.

W maju 2011 r. Portugalia zawarła porozumienie kredytowe z Unią Europejską i Międzynarodowym Funduszem Walutowym, na podstawie którego otrzymała 78 mld euro pożyczki.

Czytaj więcej w Money.pl
Dokerzy wyszli na ulicę. Boją się o pracę W Lizbonie odbyła się manifestacja portugalskich dokerów strajkujących przeciwko rządowemu projektowi zmian w przepisach o warunkach pracy w portach.
Chaos i protesty. Wszystko przez Merkel Drogi dojazdowe do dzielnicy Belem, gdzie znajduje się m.in. siedziba prezydenta, zostały zamknięte przez policję w obawie przed zajściami.
Uda się uniknąć przedterminowych wyborów? Lider portugalskich socjaldemokratów i szef ludowców porozumieli się w sprawie utrzymania centroprawicowej koalicji. To oznacza zażegnanie kryzysu politycznego.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)