Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Powódź w Bośni. Polscy strażacy wyruszyli z pomocą

0
Podziel się:

Władze Bośni i Hercegowiny oraz Serbii szacują, że odbudowa zniszczonych przez powódź terenów będzie kosztowała miliardy euro.

Powódź w Bośni. Polscy strażacy wyruszyli z pomocą
(PAP/Darek Delmanowicz)

Decyzję o wysłaniu polskich ratowników do Bośni i Hercegowiny podjął szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz. Wśród 37 strażaków - 26 pochodzi z Podkarpacia, dwóch z Małopolski, siedmiu ze Śląska i dwóch z komendy głównej PSP.

Jak powiedział rzecznik podkarpackich strażaków młodszy brygadier Marcin Betleja, strażacy będą przez minimum dwa tygodnie pomagać w usuwaniu skutków powodzi, która nawiedziła tamten rejon Europy. Ratownicy zabrali ze sobą pompy o wydajności prawie 100 tys. litrów na minutę.

Betleja powiedział, że w skład tzw. modułu, który wyruszył do Bośni i Hercegowiny, wchodzi w sumie 12 zastępów ratowniczych. _ - Moduł wyposażony jest także w specjalistyczne kontenery: sanitarny oraz kwatermistrzowski, dzięki któremu można wybudować w pełni samowystarczalne obozowisko dla strażaków. Do koordynacji pracy ratowników służy samochód dowodzenia i łączności _ - dodał.

Rzecznik podkreślił, że podkarpaccy strażacy mają duże doświadczenie w walce ze skutkami powodzi, także poza granicami kraju. Brali udział w takich misjach na Ukrainie, w Czechach i Węgrzech.

Grupy ratownicze wykorzystywane do usuwania skutków powodzi na terenie innego kraju są uruchamiane albo w ramach umów dwustronnych albo w ramach mechanizmu wspólnotowego ochrony ludności Unii Europejskiej.

Oprócz ratowników, którzy wyruszyli w środę z Krosna, w gotowości jest kolejna grupa strażaków z woj. lubuskiego, która również jest wyposażona w pompę wysokiej wydajności. Grupa ta może pojechać do Serbii, także dotkniętej powodzią.

Władze Bośni i Hercegowiny oraz Serbii szacują, że odbudowa zniszczonych przez powódź terenów będzie kosztowała miliardy euro, których nie ma w budżetach tych państw. Straty mogą być większe od tych z czasów wojny z lat 1992-1995.

Po powodziach, w wyniku których ok. 50 osób zginęło, a ucierpiało ponad 1,6 mln, rośnie ryzyko epidemii. Zagrożenie dla zdrowia stanowią tysiące padłych zwierząt domowych i hodowlanych pozostawionych przez właścicieli, którzy w panice uciekali przed żywiołem.

W liczącej ok. 3,8 mln mieszkańców Bośni i Hercegowinie powódź dotknęła jedną czwartą ludności. Problemem jest m.in. brak wody pitnej. Ponad 100 tys. osób zostało zmuszonych do opuszczenia domów, co spowodowało największy exodus od wojen na Bałkanach w latach 90. W tej chwili największe zagrożenie stanowi fala powodziowa na Sawie. Problemem są też wypłukiwane przez wodę miny, pozostałe po wojnach w dawnej Jugosławii.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)