Na skróty
Money.plGospodarkaWiadomości gospodarczePrzemysł: Jest gorzej niż myśleliśmy
2009-02-19 14:11

Przemysł: Jest gorzej niż myśleliśmy

Przemysł: Jest gorzej niż myśleliśmy
[fot: PAP/EPA]

Według danych GUS produkcja przemysłowa spadła styczniu o prawie 15 procent. Ceny wzrosły.

Dane o produkcji przemysłowej w styczniu okazały się jeszcze gorsze od i tak słabych przewidywań. Wskaźnik obniżył się o 14,9 proc., podczas gdy ekonomiści szacowali spadek o 11,5 procent. Co więcej - w grudniu, produkcja skurczyła się o zaledwie 4,4 procent.

Najbardziej spadła produkcja w górnictwie, o 17,3 procent. Jedynie przedsiębiorstwa działające w budownictwie, a także dostarczające wodę oraz zajmujące się gospodarką ściekami i odpadami zanotowały wzrost produkcji w skali roku odpowiednio o 7,4 i 4,6 procent. W porównaniu jednak do grudnia 2008 roku produkcja w branży budowlanej spadła aż o ponad 62 procent.

Równocześnie więcej od oczekiwań wzrosły ceny w przemyśle, o 3 procent. Przewidywania mówiły o wzroście na poziomie 2,2 procent. Przedsiębiorstwa najwięcej musiały płacić za nośniki energii - aż 20 proc. w skali roku.

Obydwie tendencje są niekorzystne. Z jednej strony, widać bardzo wyraźnie, że przemysł zwalnia. Z drugiej strony, rosną ceny, czyli inflacja. Jeśli wzrost cen w przemyśle przełoży się na ceny konsumenckie, RPP będzie miała kolejny (po niskim kursie złotego, danych o wynagrodzeniach w styczniu) za tym, aby stóp nie obniżać. A być może - jak zapowiedziały Czechy, nawet podwyższać.

Giełda na żywo

Credit Suisse podniósł cenę docelową akcji KGHM

Spółka jest szóstym producentem miedzi elektrolitycznej na świecie.

Giełda na żywo

DM BPS wycenił spółkę Grajewo i Forte

Analitycy zalecają sprzedaż akcji dwóch firm.

ZOBACZ TAKŻE:

Tagi:ceny, gus, produkcja przemysłowa, spadek, ppi
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

ekono-matołki z otoczenia premiera

max-22-02-2009 / 87.105.8.* / 2009-02-22 11:56
mają biegunkę propagandowych pomysłów - prawdziwi fachowcy jak np. prof. Gomułka dali nogę z rządu widząc z jakimi cieniasami mają do czynienia!

Re: Przemysł: Jest gorzej niż myśleliśmy

szposzczegawczy / 85.14.126.* / 2009-02-20 10:33
Czyli źle myśleliście. Powiem więcej. Jest gorzej niż myślicie, tylko że teraz jeszcze tego nie rozumiecie

Re: Przemysł: Jest gorzej niż myśleliśmy

wschodniak / 80.54.236.* / 2009-02-19 22:52
a u nas na wschodzie tego pięknego kraju zaczynamy odżywać. Produkcja wzrasta jak grzyby po deszczu, zbyt w koncu mamy. Tiry rusków i inych wschodzących po sam horyzont... Tylko nie ważcie się ingerować w prawa rynku kaprawe socjalistyczne rządy... złoty w dół jest równoznaczny z rozwojem gospodarki... czas oprzytomnieć
Mariusz z Belfastu / 82.29.234.* / 2009-02-20 00:33
Tak, ale w koncu trzeba bedzie cos za granica kupic za te obce waluty i wtedy zloty powinien pojsc do gory.
I dlugi posplacac trzeba. Na takie skoki kursu najlepiej miec rezerwy: dewiz, towarow
Pozdrawiam!
gów... prawda / 83.7.96.* / 2009-02-20 00:15
Ale p********* nieprawdę!
Stoi i to mocno - jak ch** !
wschodniak / 80.54.236.* / 2009-02-20 00:26
co niby stoi? znam kilka firm produkcujnych z autopsji
(prowadzę ich obsługę prawną)... od kilku tygodni mają (wszystkie) wzrost sprzedaży o ok. 40% (chemia, materiały budowlane, agd)

Zmiana strategii, atak na złotego banku Goldman Sachs i s-ki się wydał...

~Janusz / 80.52.237.* / 2009-02-19 19:21
...no to teraz z innej beczki, ogłaszają publicznie, za pośrednictwem "Mediów Tory", że kończą atak na złotego, a tak naprawdę zbierają siły, żeby z zakrystii zaatakować ponownie, licząc, że czarna propaganda na temat polskiej gospodarki, sącząca się z ich internetowych portali, prasy i telewizji wystraszy, jak czytałem, skupującego złotego Sorosa - marne szanse, Soros jest mądrzejszy, niż cały Goldman Sachs wraz ze wszystkimi swoimi poplecznikami razem wzięci gdzie ich miejsce, do kupy. Z Sorosem przegrała Wielka Brytania, przegra też Goldman Sachs ze swoimi niecnymi koleżkami.
s234 / 62.61.59.* / 2009-02-19 22:01
Nie zupełnie, na dalekim wschodzie nie było co zbierać z Sorosa... potem tylko skomlał o miliardzik rekompensat!
~Janusz / 80.52.237.* / 2009-02-19 22:13
s234, chciałbyś pozbierać to, co twoim zdaniem zostało z Sorosa, tym bardziej, że nic mu nie ubyło.
piskorze / 2009-02-19 19:58
hej Janek, nie zabieraj głosu zanim nie wytrzeźwiejesz - bo wychodzi z tego bełkot - to taka rada
~Janusz / 80.52.237.* / 2009-02-19 22:15
hej piskorze, podyskutuj raczej z podpisanym niżej "nie" - to taka rada.
nie / 77.112.187.* / 2009-02-19 19:31
cy to prawda ze od maja tego roku obcekrajowcy bendom mogli kupowac ziemie w polsce i cy ni cym nie uzasadniony atak na pl.zlotego ma z tym jakis zwionzek.
Pilsener / 2009-02-19 20:52 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Bendom i uczyniom to - muj sonsiad jusz przedalim w workach po 5 kilo bescenna polska ojczyzna!
mirmil / 2009-02-20 18:06
gratuluję znajomości języka ...
berklot / 2009-02-19 23:00
ty pilsner, a co z tym frankiem za 4?

Re: Przemysł: Jest gorzej niż myśleliśmy

arch / 2009-02-19 18:02 / Tysiącznik na forum
Niestety nie !
Czy Min.Rostowski doradzał JP Morgan we wprowadzeniu opcji walutowych w Polsce ?, takie pytanie padło na dzisiejszym posiedzeniu Sejmu.
Jeżeli jest to prawda ,
to aż strach POmysleć co bedzie dalej.

Re: Przemysł: Jest gorzej niż myśleliśmy

CUD / 83.7.96.* / 2009-02-19 17:58
No CUD !!!

Re: Przemysł: Jest gorzej niż myśleliśmy

krzysiu-pysiu / 83.26.58.* / 2009-02-19 17:43
Z tej inforamacji, to tyle wiadomo, że jest zima jak cholera - chyba najfajniejsza od 5 [?] lat , a produkcja górnicza spadła o 17,3%, a w budownictwie wzrosła o ca 7,5%. Acha, no i że produkujemy więcej ścieków. Doprawdy, po takiej dawce wiedzy człek się musi upewnić, czy jest na portalu ploteczki.pl czy money.pl

Re: Przemysł: Jest gorzej niż myśleliśmy

badacz DNA / 83.9.132.* / 2009-02-19 16:41
jak ktoś myślał, że będzie lepiej to był po prostu kretynem. Wkoło kryzys a my samotna wyspa dobrobytu i wzrastającej produkcji ...
olur / 2009-02-19 18:16 / Bywalec forum
Rząd musiał miec sukces ale żeby grac pod prąd i robic sztuczne wzrosty.Kto będzie się przejmował fatalnymi danymi , przecież mamy wzrosty.Tusk zapomniał tylko powiedziec , że już dwukrotnie odwołano przetarg naszych obligacji bo nikt nie chce ich kupowac .Musimy ich sprzedac w tym roku za kwotę 155 miliardów zł.Oni nie chcą obligacji tylko zwrot pieniędzy-może to skłoni chore umysły do myślenia.
Elendir / 2009-02-19 21:52 / Łowca czarownic
To jak PiS zamierza powiększyć deficyt budżetowy?

Re: Przemysł: Jest gorzej niż myśleliśmy

damiance / 193.193.181.* / 2009-02-19 16:36
Poniższe zdanie z wiadomości to mistrzostwo;
"Z drugiej strony, rosną ceny, czyli inflacja"

Mises przewraca się w grobie...
Elendir / 2009-02-19 21:53 / Łowca czarownic
Skrót myślowy - warto się czepiać?
scoroop / 2009-02-19 17:14 / portfel
to zdanie raczej nie mowi o kierunku implikacji wiec mozna je uznac za czesciowo poprawne.... inflacja implikuje wzrost cen a nie odwrotnie i w zwiazku z tym wzrost cen o niczym nie swiadczy sam w sobie - pewnie o to ci chodzilo, ale nie badzmy purystami. jakich mamy analitykow;), takich mamy tez dziennikarzy;) i ministrow finansow i gospodarki;)... nie mozna wymagac od ludzi za duzo :]

Re: Przemysł: Jest gorzej niż myśleliśmy

teraz POland / 212.244.186.* / 2009-02-19 16:14
Polska jest na 82 miejscu Indeksu Wolności Gospodarczej Fundacji Heritage - indeksu opublikowanego wczoraj. Z państw europejskich za Polską są jedynie Czarnogóra, Serbia, Chorwacja, Mołdawia, Bośnia, Rosja, Ukraina i Białoruś.
Gdzie te prawa ułatwiające działalność gospodarczą? Przecież był to jeden z głównych punktów programu PO.
PrawdaKtóraBoli / 217.147.104.* / 2009-02-19 16:56
Rok temu byla na 83 miejscu.

Re: Przemysł: Jest gorzej niż myśleliśmy

gawot / 79.184.118.* / 2009-02-19 16:02
Kiedyś trzeba poszaleć - przecena 50%.
To niesie ogromne straty, lecz lepsze straty, niż upadłość. Ważny jest każdy rynek, lecz teraz najważniejszy - krajowy.

Re: Przemysł: Jest gorzej niż myśleliśmy

wojtalino / 2009-02-19 15:12
no co jest mielismy eksportować na potęgę co jest !!!
zygi zagi / 91.193.199.* / 2009-02-19 15:46
A kto kupi jezeli magazyny pełne a oferta buyone get one free nie robi.moze 50%off
arch / 2009-02-19 16:13 / Tysiącznik na forum
Ręka w NOCNIKU .
A może sprawy same sie rozwiaza... ,hłe hłe ?
Czy moze bubel zwany budzetem panstwa, ktory nie ma nic wspolnego z budzetem zadaniowym...
Czy moze ukrywanie od sierpnia tamtego roku i nic nierobienie w sprawie braku wplywow z podatkow vat okolo 24mld.zl?
Czy moze zamykanie fabryk, wzrost bezrobocia, zmniejszenie sie PKB?

A dzisiaj Tusk mowi, ze bedzie splacal pozyczk bezrobotnymi?
Gdzie byl wczesniej, zasnal snem zimowym? czy jezdzil na nartach w Dolomitach ?
Jechali przez poltora roku na pijarze i sondarzach, a dzisiaj obudzili sie z reka w nocniku...
A mowienie, ze to wszystko wina kryzysu, jest zagrywkami pijarowskimi...

Re: Przemysł: Jest gorzej niż myśleliśmy

dylus787 / 83.17.133.* / 2009-02-19 14:57
GUS to jedno wielkie kłamstwo....

Re: Przemysł: Jest gorzej niż myśleliśmy

beatanigbor / 2009-02-19 14:34 / portfel
Ale jak to mówią grosz do grosza i będzie kokosza
arch / 2009-02-19 14:53 / Tysiącznik na forum
spokój grabarza .

Re: Przemysł: Jest gorzej niż myśleliśmy

Donald Tusk / 2009-02-19 14:30 / Bywalec forum
co jest ?
zapierrrrrrdalać polskie nygrrrusy !!!!!!!!!!
kasę potrzebuje
na wybory
schnell !!!
schnell !!!
beatanigbor / 2009-02-19 14:34 / portfel
Ja też potrzebuje ...... wię do dzieła i tak wszyscy pracują za 1 grosz !