Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przestępstwa w Ministerstwie Finansów? CBA analizuje doniesienie

0
Podziel się:

Centralne Biuro Antykorupcyjne analizuje doniesienie Związku Przedsiębiorców i Pracodawców w sprawie możliwości popełnienia przestępstwa przez urzędników Ministerstwa Finansów

Przestępstwa w Ministerstwie Finansów? CBA analizuje doniesienie
(AGENCJA SE/East News)

Centralne Biuro Antykorupcyjne analizuje doniesienie Związku Przedsiębiorców i Pracodawców w sprawie możliwości popełnienia przestępstwa przez urzędników Ministerstwa Finansów - poinformował dzisiaj rzecznik prasowy CBA Jacek Dobrzyński.

Dobrzyński powiedział, że zawiadomienie trafiło pocztą elektroniczną do CBA. Zaznaczył, że pismo ZPP jest obszerne. _ - Agenci CBA wnikliwie i skrupulatnie będą analizować i weryfikować zawarte w nim informacje. Pochyliliśmy się nad nim z pełną powagą _ - zapewnił rzecznik.

Wczoraj ZPP wysłał do CBA doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez urzędników Ministerstwa Finansów. Według Związku chodzi o tworzenie przepisów umożliwiających przestępstwa podatkowe.

W zawiadomieniu, które ZPP przedstawił podczas poniedziałkowej konferencji prasowej, wymieniono szereg aktów prawnych wydawanych od 1989 r. przez resort finansów, które - zdaniem ZPP - umożliwiały dokonywanie przestępstw podatkowych. Wskazano m.in. regulacje pozwalające osobom mającym miejsce zamieszkania za granicą na sprowadzanie do Polski na skalę gospodarczą bez opodatkowania wyrobów dziś określanych, jako _ akcyzowe _, zwolnienie z podatku obrotowego i dochodowego podatników osiągających przychody z niektórych rodzajów nowo uruchomionej działalności gospodarczej czy przywileje dla zakładów pracy chronionej.

Zawiadomienie porusza też temat - jak określono - _ afer _ dotyczących: trzydniowego vacatio legis w podatku obrotowym, kiedy nie obowiązywały żadne stawki podatku obrotowego od importowanych towarów; opodatkowania olejów służących za paliwa silnikowe oraz wyłudzenia VAT w handlu złomem i prętami stalowymi.

Według ZPP niektórzy z urzędników tworzących te przepisy nadal pracują w Ministerstwie Finansów; teraz przygotowują przepisy o tzw. solidarnej odpowiedzialności za zaległości podatkowe. Zgodnie z nimi firma, która mogłaby podejrzewać, że jej dostawca nie odprowadza VAT mogłaby odpowiadać za zaległość podatkową oszusta.

_ Chcemy, żeby CBA przyjrzała się tym aferom. Czy to przypadki, że takie rozporządzenia powstają? _ - pytał na konferencji prezes ZPP Cezary Kaźmierczak. _ Od 20 lat cyklicznie, co 2-3 lata w Ministerstwie Finansów produkowane są przepisy, na podstawie których powstają różnego rodzaju mafie. O tych przepisach nikt nic nie wie. Ludzie dowiadują się o nich po 2-3 latach, jak ujawnią to media (...). Następnie wychodzi regulacja, która jest połączona z oskarżeniem wszystkich przedsiębiorców o nieuczciwość _ - powiedział.

Jego zdaniem mechanizm ten jest dobrze widoczny w przypadku przepisów wprowadzających w Ordynacji podatkowej tzw. odpowiedzialność solidarną. Nowe regulacje mają przeciwdziałać wyłudzeniom VAT w handlu stalą, tymczasem - jak uważa ZPP - media informowały o tym procederze już cztery lata temu. _ Przez cztery lata (...) nikt nie reagował i teraz wszczyna się histerię, że przedsiębiorcy są nieuczciwi i trzeba wprowadzić solidarną odpowiedzialność za VAT _ - powiedział Kaźmierczak.

Rzeczniczka prasowa MF Wiesława Dróżdż zapewniła wczoraj, że _ jak w każdym takim przypadku Ministerstwo Finansów będzie ściśle współpracowało z CBA w celu jak najszybszego wyjaśnienia wszelkich wątpliwości _.

Czytaj więcej w Money.pl
Resort Finansów pod lupą CBA? Doniesienie Prawnicy ZPP, przeprowadzili szczegółową analizę prawną ustaw i rozporządzeń Ministerstwa Finansów, które rzekomo umożliwiały dokonywanie wielkich przestępstw podatkowych.
CBA zatrzymało urzędników. Chodzi o korucpję? Wśród zatrzymanych jest jedna kobieta i czterech mężczyzn w wieku od 32 do 52 lat.
Na mandatach zarobili 3,4 mln zł. W miesiąc Urzędnicy w tak krótkim czasie wystawili ponad 12 tysięcy mandatów.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)