Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rating Polski. Morawiecki komentuje decyzje agencji

225
Podziel się:

- Decyzje agencji ratingowych oznaczają wysoki poziom wiarygodności Polski - powiedział w sobotę wicepremier.

Rating Polski. Morawiecki komentuje decyzje agencji
(Aleksandra Szmigiel/REPORTER/EAST NEWS)

- Decyzje agencji ratingowych oznaczają wysoki poziom wiarygodności Polski - powiedział w sobotę wicepremier Mateusz Morawiecki odnosząc się do ogłoszonego w piątek ratingu Polski. Agencja Fitch podtrzymała rating na poziomie A-, z perspektywą stabilną, a Moody's nie dokonała aktualizacji ratingu.

Jak mówił wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki w sobotę w radiu RMF FM, piątek 13 to był bardzo dobry dzień dla Polski. Jego zdaniem decyzje obu agencji ratingowych "oznaczają wysoki poziom wiarygodności" Polski. Dodał, że to "dobra wiadomość, bo nie podnoszą się koszty dla polskiej gospodarki".

Agencja ratingowa Fitch podtrzymała w piątek rating Polski na poziomie A-, z perspektywą stabilną. Zgodnie z komunikatem, rating Polski wspierany jest przez solidne fundamenty makroekonomiczne, w tym zdrowy system bankowy i właściwą politykę pieniężną.

Jednocześnie agencja zauważyła, że przewidywalność polityki i klimat polityczny pogorszyły się, zwiększając ryzyko "w dół" dla prognoz gospodarczych i fiskalnych Fitcha. Zwrócono uwagę na niekonwencjonalne posunięcia rządu w 2016 roku: wprowadzenie podatku od banków, obniżenie wieku emerytalnego (od 4 kw. 2017 r.) oraz poluzowania fiskalnego, pomimo wysokiego wzrostu PKB.

Natomiast agencja Moody's podała w piątek wieczorem w komunikacie, że 13 stycznia nie dokonała aktualizacji ratingu Polski. Tym samym rating Polski pozostał na poziomie A2/P-1 odpowiednio dla długo i krótkoterminowych zobowiązań w walucie zagranicznej i krajowej, z perspektywą negatywną.

W maju 2016 agencja Moody's utrzymała rating polskiego długu na poziomie A2/P-1, ale zmieniła perspektywę ratingu ze stabilnej na negatywną.

Wśród przyczyn swojej oceny Moody's wymieniła wówczas m.in. fiskalne ryzyka związane ze znaczącym wzrostem w bieżących wydatkach, jak również intencję obniżenia wieku emerytalnego. Jeśli chodzi o wydatki, agencja wskazała m.in. na świadczenia na dzieci (w ramach programu Rodzina 500 plus)
oraz sygnalizowane podniesienie kwoty wolnej od podatku.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(225)
jery
7 lat temu
Prezerwatywom wszak sie to zdarza wiec niech peka !
racjonalista
7 lat temu
Państwo ma już dług wielkości 900 mln, w ciągu miesiąca wzrósł o ponad 64 mln. Zadanie dla gimnazjalistów : ile wyniesie dług Polski w grudniu 2017 roku ? I dane pomocnicze : o ile zubożeje przeciętny obywatel Polski na skutek podwyżek wszystkiego, skoro prognozuje się podwyższenie cen benzyny o około 1,5 zł, ubezpieczenia OC średnio o 30 procent, oraz wydanie zakazu wjazdu starszych samochodów do centrum miast. Około 70 procent pikapów i ciężarówek dostawców ma ponad dziesięć lat. Czyżby Morawiecki z Szydło mieli zamiar nosić na plecach zaopatrzenie do sklepów ? Ciekawe co powiedzą rolnicy, którym obcięto dopłaty z Unii.
Leszek
7 lat temu
Brawo Panie Premierze! Tak trzymać i idziemy do przodu mimo skamlących pseudo specjalistów od ekonomii!
qwe
7 lat temu
niech pęknie całkiem poleci w kosmos i niech zabierze ze soba te inne pisowskie mordy
myślący
7 lat temu
rating wysoki bo Amerykanie weszli do Polski mówi wam to coś???
...
Następna strona