Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Resort finansów ma plan naprawy

0
Podziel się:

Program ma nie dopuścić do przekroczenia progu ostrożnościowego.

Resort finansów ma plan naprawy
(PAP/Tomasz Gzell)

Plan konsolidacji finansów publicznych, który ma nie dopuścić do przekroczenia progu 55 proc. długu w relacji do PKB, zostanie opublikowany w ciągu 10-15 dni - obiecał wiceminister finansów Dominik Radziwiłł (na zdjęciu z prawej, obok ministra Jacka Rostowskiego).

_ - Rzeczywiście zakładamy przekroczenie w tym roku I progu ostrożnościowego i dojście do poniżej 55 proc. w relacji do PKB. Jest to obszar niebezpieczny, należy powstrzymać narastanie długu. Działania, które temu mają zapobiegać, zostaną wymienione w planie konsolidacji i rozwoju _ - powiedział.

Plan ten, według wcześniejszych wypowiedzi, ma zawierać między innymi regułę wydatkową powstrzymującą wzrost wydatków ponad pewien zakładany poziom.

_ - Narastanie długu będą powstrzymywać też zwiększone przychody z prywatyzacji _ - powiedział Radziwiłł.

Prywatyzacja w 2009 - założenia dalekie od efektów

Jednak pomimo ambitnych założeń (12 mld zł) z prywatyzacji w 2009 roku udało się osiągnąć zaledwie 6,5 mld złotych.

Ze względu na porażkę przy sprzedaży Enei oraz polskiej giełdy, kwoty tej nie osiągnięto. W połowie października niemiecki koncern energetyczny RWE AG nie złożył wiążącej oferty kupna większościowego pakietu akcji Enei, należących do Skarbu Państwa, a był jedynym oferentem.

Ministerstwo Skarbu Państwa na przełomie stycznia i lutego chce powtórzyć proces sprzedaży pakietu kontrolnego Enei.

*Zobacz jak zmieniał się udział przychodów z prywatyzacji (w proc.) w stosunku do całych dochodów budżetowych *

źródło: MSP, Money.pl

Ministerstwo Skarbu Państwa zakłada pozyskanie z prywatyzacji w latach 2009-2010 ok. 37 mld zł.W 2010 roku planuje pozyskać 25 mld zł. Zaplanowano blisko 400 procesów prywatyzacyjnych do końca roku. Już na początku 2010 roku Aleksander Grad chce sprzedać część spółek z branży chemicznej.

O planie konsolidacji w grudniu ubiegłego roku mówił też Michał Boni. Rząd zamierza uzyskać 23 miliardy złotych oszczędności rocznie dzięki wprowadzeniu tego planu. Jeśli nastąpi przekroczenie progu 55 procent relacji długu publicznego do PKB niezbędne będą cięcia wydatków - zapowiedział Boni.

10 miliardów oszczędności ma przynieść nowy system zarządzania pieniędzmi, które przepływają przez budżet do agencji i funduszy rządowych. Kolejne 13 miliardów rząd chce uzyskać dzięki zmianom w klasyfikacji długu publicznego.

wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)