Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Andrzej Zwoliński
|

Rostowski musi odejść. Powinni wziąć chłopa na ministra

0
Podziel się:

Prof. Karol Modzelewski, współtwórca wolnego rynku i systemu podatkowego, wskazuje kto powinien kierować gospodarką i finansami.

Rostowski musi odejść. Powinni wziąć chłopa na ministra
(Donat Brykczynski/REPORTER)
Profesor Witold Modzelewski w latach 1992-1996 był wiceministrem finansów. Brał bezpośredni udział przy reformowaniu polskiej gospodarki, ale przede wszystkim był odpowiedzialny za przebudowę polskiego systemu podatkowego. Za jego kadencji wprowadzono podatek dochodowy od towarów i usług oraz podatek akcyzowy, a także stworzono _ Ordynację podatkową _. Teraz Money,pl pyta go o to, jaki powinien być rząd, który zbuduje Donald Tusk.

Money.pl: Rząd straszy kryzysem łomocącym do naszych drzwi. W tej sytuacji osoba kierująca polskimi finansami to kluczowa postać w nowym rządzie. Powinien to być nadal Jacek Rostowski, czy jednak jest ktoś, kto lepiej poradzi sobie, prowadząc nas przez najgorszy okres?

Prof. Witold Modzelewski: Skończyły się czasy niezależnych naukowców, ekonomistów, którym jeszcze kilka lat temu powierzano fotel ministra finansów. Obecnie musi to być ktoś, kto ma polityczne zaplecze, poparcie rządzącej koalicji, a najlepiej polityk-ekonomista.

To samo mówi Jacek Rostowski, że minister finansów to funkcja polityczna. On powinien pozostać na tym stanowisku

Na pewno to nie może być on. Nie dość, że jego dokonania są bardzo mierne, to do tego cechuje go umiejętność zrażania do siebie ludzi, którzy znają się na finansach i którzy mogliby go wspierać. To między innymi dzięki niemu w szeregach PO nie można z czystym sumieniem wskazać kogoś, kto mógłby go zastąpić. W całej koalicji PO-PSL nie ma nikogo takiego.

Przecież Jacek Rostowski przeprowadził nas - jak podkreśla Donald Tusk - suchą stopą przez pierwszą falę kryzysu po 2008 roku.

Czytaj w Money.pl

Sucha stopą? Kiedy obejmował urząd nasz dług sięgał 500 mld zł, a teraz przekracza 800 mld zł. Zadłużyliśmy się tak potwornie, a efektów tego nie widać. Nie można wskazać spektakularnych przedsięwzięć, które pochłonęły tak olbrzymie sumy. Te pieniądze pożyczano, by ratować dziurawy budżet.

Główną przyczyną tak wielkiego deficytu jest po prostu kompletnie zepsute prawo podatkowe. Nie twierdzę, że przyczynił się do tego wyłącznie Rostowski. Nasze prawo psuli też skutecznie jego poprzednicy. Nasze dochody spadały w ostatnich latach nie ze względu na kryzys gospodarczy, czy finansowy, ale ze względu na pogłębiający się kryzys dochodów budżetowych. Ze względu na liczne ulgi i zawiłości prawne pieniądze przeciekają nam po prostu przez palce. Jednak Jacek Rostowski nie zrobił praktycznie nic, by zmienić tę sytuację. **

Jacek Rostowski musi odejść?

Zdecydowanie tak. Abstrahując już od tego, jak kiepskim był ministrem, to uważam, że ta funkcja jest na tyle wyczerpująca, że po trzech-czterech latach ludzie ją piastujący powinni odchodzić. Kierowanie ministerstwem finansów to jedna z najbardziej obciążających psychicznie funkcji. Jacek Rostowski powinien rozstać się z tym stanowiskiem chociażby tylko z tego powodu.

Kogo proponuje Pan na jego miejsce?

To powinien być ktoś taki jak Marek Borowski. On co prawda krótko kierował tym resortem, ale poza tym, że jest ekonomistą, to jeszcze ma duże polityczne doświadczenie. Jest praktykiem z dozą społecznej wrażliwości, która też jest na tym stanowisku potrzebna. Nie twierdzę, że to powinien być Borowski, ale ktoś jego pokroju.

Jeśli już mówimy o wrażliwości społecznej, to kto powinien pokierować ministerstwem pracy i polityki społecznej? Najprawdopodobniej nie będzie to już Jolanta Fedak.

Żałuję, bo to jedna z niewielu wyrazistych i odważnych postaci w rządzie Donalda Tuska. Jej zasługi są niepodważalne.

Jakie zasługi? Demontaż systemu emerytalnego i zabranie części składek z OFE do ZUS?

Czytaj w Money.pl

Właśnie tak. Potrafiła przeciwstawić się wzbogaconym na naszych pieniądzach funduszom i rozpoczęła demontaż kuriozalnego systemu, jaki wprowadzono przed ponad 10 laty. Przecież to bez sensu, przekazywać pieniądze prywatnym firmom, które kupują za nie obligacje i ściągają podwójny haracz. Raz pobierając prowizję za zarządzanie składkami, a po raz drugi w postaci oprocentowania wspomnianych obligacji.

Dodatkowym skandalem jest mamienie społeczeństwa za ciężkie pieniądze jakie OFE wydają na promocję. Wpierają ludziom, że nie ma lepszego systemu. Jolanta Fedak potrafiła się im przeciwstawić i co więcej zrobiła to skutecznie. Powinna pozostać na stanowisku i dokończyć swoją misję.

A argument, że otrzymała niskie poparcie w wyborach i głosowało na nią niespełna 5 tysięcy wyborców?

Stosujmy więc taką samą miarę do wszystkich. Jacek Rostowski ma zostać na stanowisku, a procentowo w Warszawie głosowało na niego mniej ludzi niż właśnie na Panią Fedak. Jak już wypominamy słabe poparcie, to róbmy to sprawiedliwie.

Pozostańmy przy Ludowcach, co z ministerstwem gospodarki?

Waldemar Pawlak w sam raz nadaje się, by nadal kierować tym resortem. On jako inżynier czuje gospodarkę. My w ogóle kształciliśmy lepszych inżynierów niż na przykład ekonomistów. Szef PSL jest ponadto dość powściągliwy i ostrożny, nie za wiele jest w stanie popsuć, tym bardziej, że ten resort to taki rodzaj loży, od której za dużo nie zależy. Nie darzę go zbyt wielką sympatią, dymisjonował mnie kiedyś ze stanowiska wiceministra finansów, ale mimo to uważam, że akurat na tym stanowisku sprawdza się dość dobrze.

Wiadomo, że ministerstwem skarbu nie będzie już kierował Aleksander Grad. Kto powinien zająć jego miejsce?

To resort, który nazywam_ synekuralnym _. Od początku obsadzano na tym stanowisku polityków, którzy albo mieli zapewnić swoim ciepłe posady albo bełkotliwie przekonywali, że państwo jak najszybciej powinno pozbyć się swojego majątku. Co było i jest kompletną bzdurą.

Ciekawe jakie mieliby miny, gdybyśmy sprawdzili, ile spółek sprzedanych zagranicznym inwestorom zostało zlikwidowanych albo ile kapitału przez te wszystkie lata wytransferowano za granicę.

Żaden z polityków Platformy nie nadaje się na to stanowisko?

Nie widzę takiego. Poczucie wartości jeszcze najbardziej cechuje polityków PSL. Chłop poprzez silny związek z ziemią wie, co to własność. Inni przez dziesięciolecia PRL, żyjąc w betonowych mieszkaniach, które nie należały do nich, zupełnie to poczucie zatracili. Jako, że nie mamy dobrych fachowców, którzy rozumieliby, na czym polega polityka własnościowa, nie jestem w stanie wskazać nikogo konkretnego.

Ludowcy mają u Pana takie fory, że aż boję się zapytać, kto powinien przejąć po Cezarym Grabarczyku Ministerstwo Infrastruktury.

Nazwisko ministra Grabarczyka już chyba pozostanie synonimem stanu katastrofy. I obawiam się, że na czele tego rozległego resortu stanie niestety jakiś _ Grabarczyk bis. _

Wśród polityków niestety nie widzę kogoś, kto byłby biegły w skutecznym zarządzaniu wielomiliardowymi funduszami na inwestycje oraz setkami tysięcy ludzi, którzy je realizują. Niestety nie mamy takich ludzi i to widać, brakuje kompleksowej strategii.

Pierwszy z brzegu przykład - remont szlaku kolejowego ze stolicy na południe kraju i jednoczesne remonty i przebudowa dróg. To przecież bez sensu, jakoś ci biedni ludzie muszą przecież podróżować. Tymczasem u nas wiele inwestycji robi się bez ładu i składu. My się niestety dopiero tego uczymy. Przez najbliższe cztery lata nie spodziewam się w tej dziedzinie jakiegoś przełomu. _ _

Z resortów, które mają bezpośredni wpływ na gospodarkę i finanse jest jeszcze Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. Elżbieta Bieńkowska radzi sobie z zagospodarowaniem setek miliardów złotych z Unii Europejskiej?

Nie jest to dziedzina, w której jestem szczególnie biegły, jednak raczej podkreśla się jej skuteczność. Do tego dochodzi cisza wokół resortu, a to przemawia na jej korzyść.

Co znaczy cisza?

To nie jest minister, który robiłby rozgłos wokół swojej osoby. Ona po prostu stara się robić swoje i jak wskazuje zagospodarowanie unijnych środków, robi to skutecznie. Elżbieta Bieńkowska jest właściwa osobą na właściwym stanowisku.

Polska po wyborach. Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/92/t160860.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kryzys;u;drzwi;10;problemow;ktore;moga;pograzyc;rzad;tuska,123,0,933499.html) 10 problemów, które mogą pogrążyć Tuska Money.pl wskazuje największe zagrożenia najbliższych lat.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/208/t139216.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/to;bedzie;mocne;uderzenie;donalda;tuska,97,0,958049.html) To będzie mocne uderzenie Donalda Tuska Poseł Sławomir Neumann ujawnia ujawnia kulisy tworzenia koalicji i nowego rządu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/64/t161088.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/ewa;kopacz;odchodzi;oceniamy;dokonania;minister,212,0,935380.html) Ocena Ewy Kopacz: 433 dni w kolejce i długi Minister zdrowia ma zostać nowym marszałkiem Sejmu. Money.pl podsumowuje cztery lata kadencji Ewy Kopacz.
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)
MONEY.PL na skróty

© 2024 WIRTUALNA POLSKA MEDIA S.A.

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.