Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ruszyły odwierty - będziemy gazową potęgą?

0
Podziel się:

Potencjalnie trzy czwarte woj. pomorskiego może być położone na złożach gazu.

Ruszyły odwierty - będziemy gazową potęgą?
(lagereek/iStockphoto)

W miejscowości Łebień w województwie pomorskim rozpoczęły się prace wiertnicze przy pierwszym odwiercieposzukiwawczym gazu łupkowego. Wykonała go kanadyjska firma Lane Energy.

Kierownik biura firmy Agnieszka Honkisz poinformowała, że odwiert powinien osiągnąć zakładaną głębokość w czasie od 6 do 8 tygodni.

_ - Odwiert Łebień LE1 zlokalizowany jest w lądowej części basenu Morza Bałtyckiego w północnej Polsce a jego celem są łupki syluru i ordowiku _ - czytamy w komunikacie. Według specjalistów pierwsze wnioski z odwiertów powinny być znane pod koniec roku.

Według niektórych ekspertów, w Polsce może być od 1,4 do nawet 3 bln m sześc. gazu uwięzionego w łupkach. Dla porównania, ilość gazu w konwencjonalnych złożach szacuje się w Rosji na 47 bln, w Katarze - 14 bln, a w Iraku - 3 bln.
Potencjalnie trzy czwarte województwa pomorskiego może być położone na złożach gazu łupkowego. Taki teren obejmują wydane koncesje na poszukiwanie gazu.

Dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego i Przestrzennego Urzędu Marszałkowskiego woj. pomorskiego Tomasz Parteka powiedział w ubiegłym tygodniu, że zasoby są teraz dokumentowane. Firmy poszukiwawcze przygotowują się do wykonania pierwszych odwiertów.

Kolejny odwiert w Pomorskiem ma być wykonywany w gminie Cedry Wielkie pod Gdańskiem. Ma go także wykonać Lane Energy. Po wykonaniu odwiertów poszukiwawczych, w zależności od wyników poszukiwań, firmy mogą wystąpić o koncesje na wydobycie gazu.

Według niektórych ekspertów, w Polsce może być od 1,4 do nawet 3 bln m sześc. gazu uwięzionego w łupkach. Zdaniem geologa Państwowego Instytutu Geologicznego Huberta Kiersnowskiego, w Polsce może być około 150 mld m sześc. gazu łupkowego. _ - Choć to 10 proc. tego, co szacują eksperci, to i tak więcej niż mamy zasobów gazu wydobywanego w złożach konwencjonalnych _ - powiedział.

Wiceminister środowiska, główny geolog kraju Henryk Jezierski oceniał wcześniej, że za 5 lat dowiemy się, czy i ile mamy gazu łupkowego w Polsce, a przygotowania do eksploatacji rozpoczną się najwcześniej za 10 do 15 lat.

W ciągu ostatnich 2 lat resort środowiska wydał około 60 koncesji na poszukiwanie gazu łupkowego w Polsce, głównie amerykańskim firmom - Exxon Mobil, Chevron. Maraton, ConocoPhillips i kanadyjskiej Lane Energy. 11 koncesji ma też Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.

Konwencjonalny gaz ziemny gromadzi się w stosunkowo łatwych do eksploatowania tzw. pułapkach złożowych, czyli porowatych i przepuszczalnych skałach zbiornikowych. Z kolei gaz w łupkach jest zgromadzony w mało przepuszczalnych strukturach skalnych, określanych jako łupki. Jego wydobycie wymaga specjalnych technologii i jest droższe.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)