Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o VAT

0
Podziel się:

Uszczelnienie poboru podatku VAT, przede wszystkim w związku z obrotem paliwami ciekłymi, to cel projektu noweli ustawy o podatku od towarów i usług, który rząd przyjął podczas wtorkowego posiedzenia. MF szacuje, że budżet zyska na tym rozwiązaniu ok. 2,5 mld zł rocznie.

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o VAT
(Andrzej Iwanczuk/REPORTER/East News)

Uszczelnienie poboru podatku VAT, przede wszystkim w związku z obrotem paliwami ciekłymi, to cel projektu noweli ustawy o podatku od towarów i usług, który rząd przyjął podczas wtorkowego posiedzenia. Ministerstwo Finansów szacuje, że budżet zyska na tym rozwiązaniu ok. 2,5 mld zł rocznie.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw to tzw. pakiet paliwowy, który jest elementem przygotowywanego przez resort finansów całościowego pakietu "uszczelniającego" pobór VAT. Minister finansów Paweł Szałamacha, podsumowując półroczny dorobek rządu, podkreślał, że pakiet ten pozwoli od 2017 r. uzyskiwać wyższe dochody z tego podatku.

Pakiet paliwowy ma uszczelnić pobór VAT przy tzw. wewnątrzwspólnotowych nabyciach paliwa i uszczelnić koncesjonowanie obrotu paliwami z zagranicą.

Ekspert o patologiach na rynku paliwowym

Zmiany przyjęte przez rząd polegają głównie na uszczelnieniu procesu koncesyjnego na obrót paliwami.

Dyrektor generalny Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego, Leszek Wieciech podkreśla, że działalność nieuczciwych przedsiębiorców, kosztuje budżet miliardy złotych. POPiHN szacuje, że wyłudzenia VAT-u oraz innych podatków kosztują budżet około 10 miliardów złotych rocznie. Według szacunków organizacji tylko z Niemiec i Litwy, w ciągu doby, wjeżdża do Polski około 500 cystern z paliwem.

Zdaniem eksperta jedną z przyczyn jest rozproszony nadzór nad branżą. Koncesjami czy kontrolami zajmują się różne służby, które nie mają wspólnych baz danych. Przepływ informacji między nimi, w ocenie Leszka Wieciecha, jest słaby.

Przedstawiciele rządu wyjaśniają, że obecnie część przedsiębiorców wykorzystuje lukę w prawie i kupuje paliwo, nie płacąc podatku VAT lub akcyzy. Po sprzedaży tańszego paliwa firmy te najczęściej znikają.

W 2015 r. nieprawidłowości w podatku VAT w obrocie paliwami, stwierdzone przez kontrolę skarbową, wyniosły 5,8 miliarda złotych.

vat
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)