Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sarkozy chce bronić euro. Nie ma planu B dla Grecji

0
Podziel się:

Grecja nie sprostała programowi oszczędnościowemu, ma kłopoty ze ściąganiem podatków i prywatyzacją. Grozi jej bankructwo.

Sarkozy chce bronić euro. Nie ma planu B dla Grecji
(PAP/EPA)

Francuski prezydent Nicolas Sarkozy zaapelował do przywódców krajów Unii Europejskiej o odpowiedzialność i wolę kompromisu w celu ochrony euro, zagrożonego przez grecki kryzys zadłużeniowy.

Sarkozy oświadczył, że wzywa wszystkich, by _ dali dowód ducha solidarności i poczucia kompromisu, na których zbudowana jest Europa _. - _ Trzeba bronić wspólnej waluty, bronić europejskich instytucji _ - zaznaczył.

Francuski prezydent ocenił, że w ostatnich tygodniach toczyła się debata publiczna _ na temat form pomocy, a nie na temat zasady _. Według niego _ tym, czego obecnie najbardziej potrzebujemy, jest jedność _ i porzucenie _ krajowych kłótni _, ponieważ bez _ stabilnego euro nie będzie wzrostu gospodarczego w żadnym z naszych krajów _.

Ministrowie finansów strefy euro i Unii Europejskiej nie doszli przedwczoraj wieczorem do porozumienia na temat ewentualnego nowego planu pomocy finansowej dla Grecji.

Sarkozy ma się jutro spotkać w Berlinie z niemiecką kanclerz Angelą Merkel w celu zacieśnienia współpracy przed Radą Europejską.

Niemcy chciałyby, aby w rozwiązywaniu problemów Grecji uczestniczyły podmioty sektora prywatnego (banki, fundusze emerytalne i inwestycyjne oraz ubezpieczyciele), posiadające greckie obligacje państwowe. Miałyby one uczestniczyć w operacji przeprofilowania greckich obligacji, czyli w zamianie ich na nowe z wydłużonym do siedmiu lat okresem wykupu (bez zmiany wartości i oprocentowania).

Sprzeciwia się temu prezes Europejskiego Banku Centralnego Jean-Claude Trichet, dla którego byłaby to już forma restrukturyzacji długu, która mogłaby być groźna w skutkach dla innych wrażliwych państw strefy euro. Francja i Niemcy zapewniały, że żadne rozwiązanie nie może być sprzeczne ze stanowiskiem EBC.

Niezdolna do spłaty swych długów Grecja wiosną ubiegłego roku była pierwszym krajem (przed Irlandią i Portugalią), który zwrócił się o pomoc UE i Międzynarodowego Funduszu Walutowego, otrzymując 110 mld euro rozłożone na trzy lata. Rok później kraj wciąż jest pogrążony w kryzysie - Grecja nie sprostała programowi oszczędnościowemu, ma kłopoty ze ściąganiem podatków i prywatyzacją.

Komisarz ds. walutowych Olli Rehn zaapelował k do eurogrupy o przezwyciężenie różnic ws. Grecji dotyczących rodzaju zaangażowania sektora prywatnego, by nowy pakiet pomocy został przyjęty na posiedzeniu ministrów strefy euro 11 lipca.

_ - Wzywam wszystkich decydentów, a zwłaszcza ministrów finansów strefy euro, by przezwyciężyli pozostające różnice i doszli do odpowiedzialnego porozumienia w tym krytycznym momencie _ - powiedział Rehn.

Wezwał też władze i polityków greckich do odpowiedzialności i kontynuowania wysiłków w celu przyjęcia programu reform do końca czerwca, co nie udało się greckiemu parlamentowi wczoraj. -_ Te wysiłki są niezbędne, by uniknąć niewypłacalności, która byłaby katastrofą dla Grecji _ - ostrzegł.

_ - Najbliższe dni będą krytyczne dla finansowej stabilności i gospodarczej odbudowy Grecji. Wierzę, że liderzy w Europie i Grecji zdają sobie sprawę ze spoczywającej na nich odpowiedzialności _ - mówił Rehn.

Rehn oczekuje, że już na najbliższym spotkaniu - 11 lipca - eurogrupa będzie zdolna podjąć decyzję w sprawie piątej transzy pożyczki dla Grecji, _ tak by była uruchomiana na początku lipca _.

_ - Tym samym unikniemy scenariusza niewypłacalności i wytyczymy drogę do porozumienia w sprawie średnioterminowej strategii. Jest trudno, ale wierzę, że tym dwutorowym podejściem, w porozumieniu z MFW, możemy uniknąć scenariusza wypadku (accident scenario). To oznacza, że finansowanie greckiego długu publicznego będzie zapewnione do września, kiedy podejmiemy decyzję średnioterminowe _ - powiedział.

_ - Nie mamy planu B _ - powiedział rzecznik Rehna, pytany, co się stanie, jeśli upadnie rząd i grecki parlament nie zdoła przyjąć do końca czerwca programu oszczędnościowego.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/212/t94164.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/grecja;najmniej;wiarygodnym;krajem;na;swiecie,234,0,850410.html) Grecja najmniej wiarygodnym krajem na świecie Problemy finansowe Grecji nie pozwalają odetchnąć inwestorom. Przez to Wall Street co prawda obroniło się wczoraj przed spadkami, ale optymistów na parkiecie jest coraz mniej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/193/t74945.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/w;atenach;spokoj;przed;kolejna;burza,156,0,852124.html) W Atenach spokój. Przed kolejną burzą? Po trwających kilka godzin starciach z zamaskowanymi anarchistami policji udało się przywrócić porządek.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)