Atak na budynek Światowego Centrum Handlu WTO w Nowym Jorku nie wpłynie na osłabienie sektora ubezpieczeniowego - oceniają eksperci światowej agencji ratingowej Standard & Poor's.
'Atak na budynek Światowego Centrum Handlu WTO w Nowym Jorku nie wpłynie na osłabienie sektora ubezpieczeniowego' - napisali w opublikowanym w piątek raporcie.
Oceniają oni, że bezpośrednie straty finansowe związane z wtorkowymi wydarzeniami w USA z dużym prawdopodobieństwem przewyższą odnotowane w historii najwyższe wypłacone ubezpieczenia.
'Jakakolwiek próba oszacowania kosztów związanych z wtorkowymi wydarzeniami w USA jest wysoce spekulacyjna. Należy poczekać na więcej informacji, a to może potrwać tygodnie' - powiedział Steve Dreyer, dyrektor zarządzający ds sektora ubezpieczeniowego w Standard & Poor's.
'Jednak silny kapitał sektora ubezpieczeniowego spowoduje, że wytrzyma on nawet olbrzymie obciążenia związane z wypłatą ubezpieczeń i nie będzie zagrożenia dla stabilizacji tego sektora jako całości' - dodał.
'Trudno jest już teraz przedstawiać szacunki. Firmy do tej pory zgłosiły straty na kwotę 4 mld USD, ale suma ta pójdzie jeszcze dużo w górę' - powiedział przedstawiciel agencji ratingowej.
'W sytuacji, gdyby szacowane koszty strat przekroczyły sumę 10-15 mld USD, to można się spodziewać pewnego wpływu na finanse poszczególnych firm ubezpieczeniowych' - powiedział Dreyer.
Dodał, że powodem do niepokoju nad dalszymi losami firm ubezpieczeniowych byłaby dopiero sytuacja, gdyby koszty strat przekroczyły poziom 50 mld USD.
Koszty ubezpieczenia związane z ostatnimi wydarzeniami w USA będą rozłożone na wiele światowych firm reasekuracyjnych i ubezpieczeniowych. Najsilniejsze z towarzystw, Chubb (rating AAA) spodziewa się wypłaty 200 mln USD, Swiss Re (rating AAA) 1 mld USD.
Standard & Poor's będzie w ciągu najbliższych dni i tygodni w ciągłym kontakcie z firmami ubezpieczeniowymi i będzie oceniać ich kondycję finansową.
Eksperci agencji szacują, że kwota wypłacanych ubezpieczeń na życie będzie raczej niska, może to być kilka miliardów USD, a to nie zaszkodzi sektorowi ubezpieczeniowemu.
Do rozstrzygnięcia pozostaną jednak kwestie m.in. klasyfikacji czynów dokonanych w USA, czy są one aktami terroru, czy zburzenie budynków w wyniku uderzenia samolotów i zawalenie się budowli zlokalizowanych w pobliżu nich to jeden wypadek, czy też kilka, jaki wpływ będą mieć wtorkowe tragiczne wydarzenia na koszty firmreasekuracyjnych.
Eksperci Standard & Poor's podkreślają, że ratingi agencji dotyczące sektora ubezpieczeniowego i reasekuracyjnego zakładają wahania not ze względu na zmiany w cyklu rozwoju gospodarczego i okresowe występowanie dużych strat.
Indywidualne ratingi firm tej branży mogą jednak znaleźć się pod presją, jeśli doszłoby do długotrwałego obniżania się ich siły finansowej - dodają.