Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

System emerytalny w Polsce. "To prawdziwy problem państwa, nie ZUS"

4
Podziel się:

Założenia sprzed 120 lat dziś się nie sprawdzają. Emerytura powinna być równa dla wszystkich - uważa ekspert.

System emerytalny w Polsce. "To prawdziwy problem państwa, nie ZUS"
(Lukasz Grudniewski/East News)

Prezes Warsaw Enterprise Institute Robert Gwiazdowski (na zdjęciu) uważa, że obchodzący wczoraj 80-lecie powołania Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest małym problemem państwa. Dużym jest obecny system ubezpieczeń emerytalnych - uważa ekonomista. W jego ocenie emerytury powinny być równe.

Zdaniem Gwiazdowskiego system emerytalny - nie ten sprzed 80 lat w Polsce, tylko generalnie - stworzony 120 lat temu - został źle skonstruowany, bo opiera się na opodatkowaniu pracy i jest systemem _ samoniszczącym się _.

_ - Powstał w oparciu o dwa założenia - że zawsze będzie się rodziło więcej dzieci i ludzie zawsze będą pracować wydajnie. Drugie założenie się sprawdza, pierwsze wzięło w łeb i robi się katastrofa demograficzna. A wtedy system oparty na opodatkowaniu pracy przestaje funkcjonować - mniej ludzi pracuje, a więcej chciałoby otrzymywać świadczenia _ - tłumaczył Gwiazdowski.

_ - Za Bismarcka, który tworzył ten system, było fantastycznie - wiek emerytalny wynosił 70 lat, a średnia długość życia - 48. Gdybyśmy dziś mieli wiek emerytalny 80 lat, to nie mielibyśmy żadnych problemów, inaczej jest systemem samoniszczącym się _ - powiedział.

Zdaniem Gwiazdowskiego największe nieporozumienie jest takie, że wydaje się nam, że płacimy składki na własną emeryturę, a to nieprawda - operacyjnie płacimy na rodziców i dziadków. _ - Skoro nie płacimy na własną emeryturę, to pogódźmy się, że emerytura to świadczenie społeczne i pogódźmy się, że ono powinno być równe _ - przekonywał ekonomista.

_ - Nie ma najmniejszego powodu, żeby państwo, wypłacając świadczenie emerytalne, zastanawiało się, kto jak pracował. Gdy ktoś zarabia więcej, mówi się, że był mądrzejszy, a jak był mądrzejszy, to może powinien oszczędzać _ - dodał.

W jego ocenie jednolite świadczenia emerytalne mogą być wypłacane z innych wpływów budżetowych niż składka emerytalna. _ - W ZUS-ie wtedy nie musiałoby pracować 45 tys., tylko 4,5 tys. osób albo może nawet tylko 450 osób, które zajmowałyby się wypłatą równych emerytur dla wszystkich, w momencie, gdy człowiek osiągnął wiek emerytalny _ - wskazał Gwiazdowski.

_ - Mamy mały problem z ZUS i duży problem z systemem ubezpieczeń emerytalnych _ - konkludował.

Jak dodał, _ z ZUS-em mamy taki problem, że jest to wielka, rozrośnięta instytucja, w której pracuje 45 tys. ludzi _. - _ Ale tak naprawdę to nie jest wina tej instytucji, tylko wina systemu i ustawodawcy, że tak tworzył przepisy, tak je pokomplikował, że ZUS potrzebuje tych 45 tys. ludzi do wykonywania rzeczy, które są kosztowne, a w ogóle nikomu do niczego niepotrzebne _ - powiedział ekonomista.

W jego ocenie przepisy te potrzebne są jedynie politykom, którzy _ uprawiają propagandę polityczną i każą ZUS-owi coś zrobić _ i wpisują to do jego zadań. - _ No i co robić - to nie jest tak, że ZUS po prostu pobiera składkę emerytalną i wypłaca emeryturę - to co ma robić mieści się na 16 kartkach papieru _ - przekonywał.

24 października 1934 r. rozporządzenie w sprawie powołania ZUS podpisał prezydent Ignacy Mościcki. Wcześniej - 28 marca 1933 r. - Sejm zintegrował systemy zabezpieczenia społecznego w ramach modernizacji państwa.

Czytaj więcej w Money.pl

emerytury
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(4)
Poldek
rok temu
Panie Gwiazdowski kilka lat temu mówiłeś zupełnie co innego. Jeżeli wchodzę na rynek pracy i zaczynam płacić składki, to zawieram jakby umowę z ZUS-em odnośnie wypłaty przyszłej emerytury. Powinny być spisane jasno warunki tej umowy. Zero kombinowania przy wypłacie świadczeń na starość. Jak rząd chce sobie reformować system emerytalny, to niech reformuje, ale dla wchodzących do systemu, niech podpisuje umowę na nowych warunkach, a nie na rok przed przejściem na emeryturę, rządowi się nagle odwidzi i zmienia warunki wypłaty świadczeń i jeszcze nazywa to reformą sytemu emerytalnego. Zawyżanie dalszego trwania życia to norma. GUS sobie ZUS sobie. Dlaczego wiek emerytalny jest inny dla kobiet, a inny dla mężczyzn, ale tabela długości życia już nie? Mężczyźni są okradani z emerytury na parę tysięcy złotych miesięcznie, a kobiety na tym nie zyskują, zyskuje tylko ZUS. 20 lat życia na emeryturze kobiety to właśnie 240 miesięcy, 5 lat życia na emeryturze mężczyzny to 60 miesięcy. Każdy może sobie policzyć jak jest okradany.
1100 zl
3 lata temu
1100 zl czy 1500 zl netto dla samotnej emerytki wg metodologii unijnej oznacza tyle samo co 2310 zl lub 3150 zl netto dla rodziny 2 +2 dzieci mlodszych. Rzadzie, wstydz sie za mizerie dochodowa emerytow
Oprocz...
3 lata temu
Oprocz wypracowanej emerytury na podstawie skladek, powinna byc rowna panstwowa emerytura w wysokosci np. skrajnego ubostwa czyli po 600 zl netto wyplacana z budzetu panstwa kazdemu emerytowi z systemu skladki zdefiniowanej.
Sztuczna int
3 lata temu
EMERYTURA LICZONA TAK CZY INACZEJ I TAK MUSI BYĆ WYPRACOWANA PRZEZ PRACOWNIKA. CZY BĘDZIE ONA NALICZANA TAK JAK OBECNIE OD ZAROBKÓW, CZY WYPŁACANA Z PODATKÓW TO I TAK STOI ZATYM NASZA CIĘZKA PRACA. KOMBINOWANIE PRZRPROWADZANIE KOLEJNEJ NIBY REFORMY JUŻ SIĘ RACZEJ NIE POWIEDZIE POLACY ZOSTALI PRZEZ OSTATNIE 30 LAT KILKUKROTNIE, WIĘCEJ NIE DADZĄ SIĘ NABRAĆ. A TAK PRZY OKAZJI JAK RÓWNA EMERYTURA TO RÓWNIEŻ RÓWNA PŁACA DLA WSZYSTKICH. `