Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sytuacja w przemyśle się poprawia, choć wolniej

0
Podziel się:

Wskaźnik PMI dla Polski w lipcu 2010 roku wyniósł 52,1 wobec 53,3 w czerwcu - podał HSBC.

Sytuacja w przemyśle się poprawia, choć wolniej
(Bowie15/Dreamstime)

_ - Dane HSBC opracowane przez Markit dotyczące kondycji polskiego sektora przemysłowego w lipcu wskazują na dalszy ogólny wzrost w sektorze. Wartość wskaźnika HSBC PMI Polskiego Sektora Przemysłowego ukształtowała się powyżej neutralnego poziomu dziewiąty miesiąc z rzędu i wyniosła 52,1. Oznacza to spadek z najwyższego poziomu od trzydziestu czterech miesięcy, odnotowanego w czerwcu (53,3) _ - napisano w komentarzu do badań.

Zdaniem autorów badań najnowsze dane sygnalizują najwolniejszą poprawę warunków w polskim sektorze przemysłowym od sześciu miesięcy, jednak wartość wskaźnika utrzymała się na poziomie powyżej średniej z badań długoterminowych, która wynosi 49,7.
_ _

_ - Zniżkowa presja na tytułowy wskaźnik PMI w lipcu była widoczna w danych dotyczących wszystkich pięciu komponentów głównego wskaźnika _ - podkreślają eksperci.
_ _

_ - Największy spadek zarejestrowano w przypadku liczby nowych zamówień oraz czasu dostaw. Poziom zatrudnienia i zapasy pozycji zakupionych również spadły _ - dodają.
_ _

_ - Produkcja w polskim sektorze przemysłowym w lipcu wzrosła dwunasty miesiąc z rzędu. Tempo tego wzrostu było najwolniejsze od stycznia, jednak w odniesieniu do danych historycznych ciągle było wyraźne. W sektorze były widoczne wolne moce przerobowe, jako że zaległości produkcyjne ponownie spadły. Tempo tego spadku było jednak niewielkie _ - podkreślają.

Wzrost liczby nowych zamówień w lipcu wpływał na ciągły wzrost produkcji.
_ _

_ - Ogólne tempo tego wzrostu nieco spadło z poziomu odnotowanego w czerwcu, jednak liczba nowych zamówień eksportowych nadal rosła w silnym tempie _ - wynika z badań.

Utrzymujący się wzrost liczby nowych zamówień w lipcu wpłynął na dalszy wzrost zakupów.
_ _

_ - Niemniej jednak zapasy środków przedprodukcyjnych ponownie odnotowały spadek. Większy popyt na środki produkcji wpłynął na większą presję na dostawców, co wpłynęło na wydłużeni czasu dostaw _ - napisano.

Zatrudnienie w polskim sektorze przemysłowym nieznacznie spadło.
_ _

_ - Wzrost zatrudnienia w sektorze odnotowano tylko dwukrotnie w ciągu ostatnich dwudziestu siedmiu miesięcy. Część firm ograniczyła liczbę pracowników, ponieważ spodziewa się spadku obciążeń produkcyjnych w drugiej połowie 2010 roku _ - wynika z komunikatu.

Średnie koszty produkcji w lipcu wzrosły dwunasty miesiąc z rzędu.
_ _

_ - Firmy biorące udział w badaniu zgłaszały wzrost cen metali, ropy naftowej, drewna, energii i paliwa. Tempo inflacji kosztów produkcji pozostało wysokie, jednak nieco zwolniło w stosunku do maja, kiedy odnotowano najwyższy poziom od czterech lat _ - uważają eksperci.

Ceny pobierane przez polskich producentów za wyroby gotowe wzrosły w lipcu czwarty miesiąc z rzędu.
_ _

_ - Tempo inflacji cenowej było jednak najwolniejsze w tym czteromiesięcznym okresie, wskazując na konkurencyjną presję w sektorze _ - napisano.

przemysł
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)