Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szczyt UE poświęcony energii i podatkom. Tusk już poleciał

0
Podziel się:

To, co nam dzisiaj naprawdę w Europie jest potrzebne, to są niższe ceny energii.

Szczyt UE poświęcony energii i podatkom. Tusk już poleciał
(PAP/Leszek Szymański)

Premier Donald Tusk przybył przed południem do Brukseli, gdzie weźmie udział w jednodniowym szczycie UE. W trakcie czterogodzinnego spotkania przywódcy państw Unii zajmą się problemem wysokich cen energii oraz walką z oszustwami podatkowymi.

Szczyt UE rozpocznie się około godz. 13, a zakończyć ma się około godz. 17. Przed rozmowami plenarnymi Rady Europejskiej szef polskiego rządu spotka się _ w cztery oczy _ z przewodniczącym Europejskiej Partii Ludowej Wilfriedem Martensem, a także z szefami rządów państw Grupy Wyszehradzkiej, czyli Czech, Słowacji i Węgier.

Oczekiwania polskich władz dotyczące walki z unikaniem płacenia podatków, zwłaszcza VAT, są duże, gdyż problem ten uznawany jest przez Warszawę za bardzo istotny.

- _ Oczekujemy decyzji, które ułatwią ograniczanie skali tego procederu także w Polsce i że Rada Europejska odniesie się także do kwestii unikania płacenia podatków w tych krajach, w których powinny one być płacone, mówimy tu o podatkach od oszczędności _ - powiedział sekretarz stanu ds. europejskich w MSZ Piotr Serafin.

Komisja Europejska szacuje, że państwa UE tracą przez nieuczciwych podatników około biliona euro rocznie, gdyż pieniądze z podatków zamiast do budżetu trafiają do europejskich rajów podatkowych. Podatnicy uciekający przed fiskusem w swych krajach lokują oszczędności m.in. w Szwajcarii, Austrii, Luksemburgu, Liechtensteinie, Monako, Andorze i San Marino. Według polskiego ministra polski budżet traci na tym procederze nawet kilka milionów złotych rocznie.

Drugim tematem szczytu Unii będą wysokie ceny energii w Europie, które utrudniają europejskim firmom konkurowanie na światowym rynku i znacznie nadwerężają budżety gospodarstw domowych. Według wyliczeń KE od 2005 roku ceny energii w UE wzrosły o 37 proc., podczas gdy w USA spadły o ok. 5 proc. - głównie dzięki wydobyciu gazu łupkowego.

- _ To, co nam dzisiaj naprawdę w Europie jest potrzebne, to są niższe ceny energii, a sposobem na to, by ceny energii, w tym ceny gazu, ograniczyć jest eksploatacja gazu łupkowego, także w Europie _ - uważa Serafin.

Przyznał, że choć w projekcie dokumentu końcowego szczytu UE mowa jest m.in. o rozwoju rodzimych źródeł energii, do jakich zalicza się gaz łupkowy, to nie należy spodziewać się już teraz rozstrzygnięć o charakterze legislacyjnym w tej kwestii.

Czytaj więcej w Money.pl
"Unia traci na tych oszustwach bilion euro" Co roku Unia traci na tym bilion euro - to niemal tyle, co wartość PKB Hiszpanii, albo cały, siedmioletni budżet Wspólnoty.
"Jest za wcześnie na dyrektywy łupkowe" Unia potrzebuje teraz niższych cen energii, a to może zagwarantować między innymi wydobycie łupków.
Szczyt UE. Tusk będzie się skarżył na Rosję Premier zapowiedział, że powie na unijnym szczycie o nierozwiązanej sprawie zwrotu wraku Tupolewa, który rozbił się pod Smoleńskiem.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)