Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ukraińcy wykupują mieszkania w Polsce

0
Podziel się:

Ukraińcy wykupują coraz więcej mieszkań w Polsce i niedługo wyprzedzą Niemców, którzy do tej pory kupowali ich najwięcej - wynika z analizy firmy Home Broker.

Ukraińcy wykupują mieszkania w Polsce
(WP/Jan Stanisławski)

W 2014 r. Ukraińcy kupili w Polsce o 30 proc. więcej mieszkań niż rok wcześniej i, jak piszą autorzy raportu, jeśli tak dalej pójdzie, to za rok nabędą więcej lokali niż Niemcy, którzy przez ostatnie lata byli najbardziej aktywnymi inwestorami.

W 2014 roku cudzoziemcy kupili w Polsce 170 tys. metrów kwadratowych mieszkań. Przy założeniu, że mieszkanie ma 50-55 mkw. oznacza to zakup 3-3,5 tys. lokali. Najwięcej, bo prawie 18 proc., to inwestycje dokonane przez obywateli Niemiec, którzy kupili 30,2 tys. mkw. mieszkań, o 4 proc. więcej niż rok temu.

Ukraińcy znajdują się na drugim miejscu na liście cudzoziemców kupujących w Polsce mieszkania. W ubiegłym roku nabyli oni 24,1 tys. mkw. mieszkań, co oznacza wzrost rok do roku o 30 proc. i ponad 14 proc. łącznego metrażu zakupów cudzoziemców będących osobami fizycznymi. W 2013 r. odsetek ten stanowił 11,4 proc., a w 2006 r. było to poniżej 5 proc.

Poza Niemcami i Ukraińcami, zakupem mieszkań w Polsce zainteresowani są jeszcze obywatele Wielkiej Brytanii, Francji, Włoch, Białorusi i Rosji.

Według analizy, w ubiegłym roku nieruchomości mieszkalne w Polsce kupili obywatele 92 krajów. Są wśród nich tak egzotyczne jak Wyspy Marshalla, Gwatemala, Dominikana czy Mauritius.

Obcokrajowcy najwięcej mieszkań kupują w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu.

Czytaj więcej w Money.pl
Ceny mieszkań poszły w górę. Hossa na rynku To zasługa między innymi rekordowo niskich stóp procentowych.
Buduje się ponad 14 tys. nowych mieszkań To o połowę więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.
Spada liczba mieszkań oddanych do użytku Zobacz najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego.
nieruchomości
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)