Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

USA: 800 tys. szczepionek przeciw A (H1N1) do kosza

0
Podziel się:

Służby medyczne w USA zdecydowały o wycofaniu szczepionki, bo była zbyt słaba.

USA: 800 tys. szczepionek przeciw A (H1N1) do kosza
(PAP/EPA)

Służby medyczne w USA zdecydowały o wycofaniu ponad 800 tys. dawek przeznaczonej dla dzieci szczepionki francuskiej firmy Sanofi-Pasteur.

Cztery partie preparatu zawierają zbyt mało antygenów, przez co nie są tak silne jak być powinny.

Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) zapewniło, że nie ma żadnych wątpliwości dotyczących bezpieczeństwa wycofanych szczepionek oraz że dzieci, które już zostały zaszczepione preparatami pochodzącymi z wycofywanych partii, nie będą musiały być ponownie szczepione.

Szczepionki te były rozdystrybuowane w USA w ubiegłym miesiącu i większość z nich została już zużyta.

Zdaniem CDC, _ pomimo iż zawartość antygenu w tych partiach jest poniżej wyznaczonych limitów, zdecydowano, że istnieje niewielkie prawdopodobieństwo, aby odstępstwo to spowodowało znaczące obniżenie reakcji odpornościowej wśród zaszczepionych osób _.

Wycofywane preparaty to napełniane fabrycznie strzykawki przeznaczone do szczepienia dzieci poniżej trzeciego roku życia. Ich wadliwość wykryto podczas testów sprawdzających jakość produktów.

Według szacunków CDC wirus A/H1N1 od czasu pojawienia się w marcu przyczynił się do śmierci 10 tys. Amerykanów. Z powodu zarażenia nim kolejnych 200 tys. trafiło do szpitali. Amerykańskie służby medyczne zalecają, aby przeciwko wirusowi zaszczepić dzieci i ich opiekunów, ludzi młodych, osoby z przewlekłymi chorobami takimi jak astma oraz personel medyczny.

Szczepionki przeciwko wirusowi A/H1N1 dostępne są od października. Do tej pory do dystrybucji w USA wyprodukowano ich około 95 milionów.

Epidemia A(H1N1) w raportach Money.pl
*Przychodnie przetrwają epidemię, ale kosztem pacjentów * Epidemia grypy A(H1N1) nie dobije finansowo przychodni. Zapłacą za to chorzy, którzy nie dostaną się do lekarza.
*NFZ nie refunduje leków przeciwko grypie * Gdyby w Polsce na grypę zachorowało tyle samo osób co na Ukrainie, na zakup leków musielibyśmy wydać 30 mln złotych. I to z własnych kieszeni, bo medykamenty te nie są refundowane. Rząd na zakup szczepionek przeciw wirusowi A/H1N1 będzie musiał wydać co najmniej 111 mln złotych.
*Koszty grypy? Resort zdrowia ich nie zna! * W ubiegłym roku na szczepienia przeciwko grypie Polacy wydali około 100 mln złotych. Epidemia może nas kosztować ponad dziewięćdziesiąt razy więcej - szacuje Money.pl.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)