Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ustawa medialna do kosza

0
Podziel się:

Posłowie nie odrzucili weta prezydenta. Zabrakło 43 głosów. Tym samym koalicji nie udało przeforsować ustawy medialnej.

Ustawa medialna do kosza
(PAP/Paweł Kula)

Posłowie nie odrzucili weta prezydenta. Zabrakło 43 głosów. Za odrzuceniem weta opowiedziało się 217, a potrzebne było 260 głosów. Tym samym koalicji nie udało _ _przeforsować ustawy medialnej.

Nowa ustawa, którą zawetował prezydent, miała m.in. wprowadzić finansowanie mediów publicznych z budżetu państwa i znieść abonament.href="http://news.money.pl/artykul/kluby;o;medialnej;koalicja;-;za;opozycja;na;nie,177,0,530609.html">

Koalicja PO i PSL opowiedziała się za odrzuceniem prezydenckiego weta, natomiast opozycja była przeciwna ponownemu uchwaleniu ustawy. Do odrzucenia weta potrzeba było większości 3/5 głosów, ale sama koalicja nie ma tylu głosów. Dlatego finał głosowania był przesądzony, co potwierdziło się w południe.

Rząd zapowiedział powstanie kolejnego projektu ustawy. O takich zamiarach informował też prezydent Lech Kaczyński.

Sprawozdanie KRRiT odrzucone przez Sejm

Dziś także rozstrzygnęły się losy sprawozdania z działalności Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji za 2008 rok. Sejm nie przyjął sprawozdania KRRiT za ubiegły rok

W lipcu zostało ono odrzucone przez Senat. Teraz losy Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji są w rękach prezydenta. Zakwestionowanie sprawozdania przez Lecha Kaczyńskiego oznacza bowiem wygaśnięcie kadencji Rady po dwóch tygodniach.

Podczas sejmowej debaty przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski przekonywał, że rok 2008 dla rynku medialnego był przełomowy i niezwykle trudny. Złożyło się na to kilka czynników, w tym skutki kryzysu ekonomicznego, które odbiły się również na funkcjonowaniu mediów, jak również drastyczny spadek abonamentu.

Za przyjęciem sprawozdania głosował jedynie klub Prawa i Sprawiedliwości. Posłowie argumentowali, że za spadek środków na media publiczne odpowiedzialny jest premier Donald Tusk, który zapowiedział likwidację abonamentu. Z kolei Platforma Obywatelska zarzuca KRRiT upolitycznienie, czystki wśród dziennikarzy oraz fatalną politykę finansową.
Do tej pory nie zdarzyło się, by Krajowa Rada została rozwiązana z powodu odrzucenia jej sprawozdania przez trzy uprawnione do tego organy. W 2008 roku zostało ono odrzucone przez Sejm i Senat, przyjął je natomiast prezydent.

Sprawozdanie KRRiT nie zostało wcześniej przyjęte przez Senat. Zgodnie z ustawą o rtv, gdyby sprawozdania odrzuciły Sejm i Senat, wtedy kadencja Rady wygasa po dwóch tygodniach, chyba że prezydent zdecyduje inaczej.

Chaos w TVP trwa

Tymczasem w TVP trwa walka na paragrafy. P.o. prezes TVP Piotr Farfał odwołał posiedzenie Rady Nadzorczej TVP SA, wcześniej zwołane przez niego na 16 września.

Członkowie nowo wybranej rady i szef KRRiT uważają, że Farfał nie ma takiego prawa i rada może legalnie się zebrać sama.

Finał w sądzie

Farfał uważa, że obecnie _ najbardziej racjonalnym wyjściem _ będzie oczekiwanie na prawomocne rozstrzygnięcia niezawisłego sądu co do legalności powołania rady. Ale sprawa rejestracji członków rady nadzorczej TVP w KRS cały czas jest w toku. I nie wiadomo, kiedy może się zakończyć.

W lipcu KRRiT wskazała po ośmiu członków rad nadzorczych w Polskim Radiu i TVP. Swoich przedstawicieli do tych rad (po jednym) w sierpniu wskazał minister skarbu.

na zdjęciu marszałek Sejmu Bronisław Komorowski

)Raport Money.pl
*Ustawa medialna do kosza. Media w finansowej zapaści * Polacy przestali płacić abonament RTV. Dług za ostatnie trzy lata to 3,5 mld zł. Czytaj w Money.pl
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)
MONEY.PL na skróty

© 2024 WIRTUALNA POLSKA MEDIA S.A.

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.