Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Sebastian Ogórek
Sebastian Ogórek
|

Rząd chce nowej loterii. Do wygrania będzie więcej niż w Lotto

195
Podziel się:

Rząd chce promować e-pieniądz. Szykuje więc loterię paragonową z nagrodami rzędu nawet kilkunastu milionów złotych. Wziąć w niej udział będzie mógł każdy kupując, ale pod warunkiem, że zapłaci nie gotówką, a kartą czy aplikacją mobilną. Jednocześnie chce też walczyć z Visą i Mastercardem, a promować polską kartę płatniczą.

Rząd chce nowej loterii. Do wygrania będzie więcej niż w Lotto

Rząd chce promować łatwiejszy do kontrolowania przez skarbówkę e-pieniądz. Szykuje loterię paragonową z nagrodami wartymi nawet kilkanaście milionów złotych. W tej "konkurencji" dla Lotto będzie mógł wziąć udział każdy. Wystarczy, że kupując, nie zapłaci gotówką, tylko kartą lub aplikacją mobilną.

W rządowym programie "Od papierowej do cyfrowej Polski", który zaprezentowano w czerwcu, znalazła się propozycja obniżenia wybranych stawek VAT w przypadku płatności elektronicznych. Dotarliśmy do szczegółów tej propozycji. Rząd chce obniżyć podatek od towarów i usług o 1 pkt. proc., ale to wcale nie oznacza, że za zakupy w sklepie zapłacimy mniej. Ministerstwo Rozwoju zamierza przeznaczyć zaoszczędzone w ten sposób pieniądze na gigantyczną loterię paragonową, która premiowałaby płatności bezgotówkowe.

- Nie byłoby to jedno auto, tylko na przykład wygrana w wysokości 10 mln zł. To na pewno byłby bodziec do płacenia kartą. Rabat w postaci 0,5 czy nawet 1 pkt. proc. VAT dla nikogo nie będzie zachętą, ale już perspektywa wygrania znacznej sumy pieniędzy jak najbardziej tak - ujawnia money.pl wiceminister rozwoju Tadeusz Kościński.

Pomysł to pokłosie gigantycznego sukcesu pierwszej loterii paragonowej zorganizowanej, gdy ministrem finansów był Mateusz Szczurek. W konkurs włączyły się setki tysięcy Polaków, a liczba rejestrowanych paragonów sięgała nawet kilkunastu milionów miesięcznie. Nowy rząd i minister finansów zmienił tylko nazwę na Narodową Loterię Paragonową i pomysł poprzedników kontynuuje. Do wygrania w obecnej edycji jest 16 samochodów oraz tablety i laptopy.

Wystarczy, że zapłacisz

Nowa e-loteria miałaby powtórzyć sukces poprzednich edycji. Różnica byłaby taka, że im więcej Polaków wzięłoby w niej udział, tym większa byłaby wygrana. W ostatnim czasie liczba rejestrowanych paragonów spada. Ale w e-loterii, wspierającej płatności elektroniczne, prawdopodobnie nie trzeba by nawet wpisywać paragonów na specjalnej stronie, jak robi się to obecnie.

Jak pisaliśmy, już za rok pojawić ma się e-paragon. To sprawi, że Ministerstwo Finansów łatwiej będzie mogło skonstruować loterię i zachęcać do płacenia kartą czy aplikacją mobilną, taką jak Blik. Dlaczego tak bardzo zależy rządowi na płatnościach elektronicznych?

- Gotówka nic nie wnosi do gospodarki. To wręcz hamulec. Pieniądz w obrocie bezgotówkowym pracuje dużo bardziej efektywnie niż wtedy, kiedy leży bezczynnie w portfelu. Mamy 180 mld zł w banknotach. To kwota zbliżona do trzykrotności deficytu państwa, z którą nic się nie dzieje. Na rachunkach bankowych pieniądz ten zacznie dla obywateli pracować. Banki udzielą pożyczek, zwiększy się bezpieczeństwo systemu - tłumaczy wiceminister Kościński.

Przyznaje, że gotówka zwiększa szarą strefę. I choć nigdy się jej nie wyeliminuje, to warto próbować ją zmniejszyć, na przykład promując płatności elektroniczne.

Ministerstwo promuje polską kartę

Ministerstwo Rozwoju cały czas wspiera projekt polskiej karty płatniczej. Według wiceministra obecnie nawet banki gubią się w tym kto, jak i ile zarabia na płatnościach kartowych.

- Otrzymują one 0,2 proc. z interchange (opłaty dla banków płacone przez sklepy od transakcji kartą - przyp. red.), ale trudno doszukać się danych, ile na tym rzeczywiście zarabiają po opłaceniu organizacji kartowych – twierdzi Kościński, który przed wejściem do rządu przez wiele lat pracował jako dyrektor w BZ WBK.

Jego zdaniem schemat wprowadzania nowych metod płatności zawsze wygląda tak samo: najpierw duzi gracze inwestują w duże lokalne banki, które mają praktycznie zerowe koszty związane z obsługą kart. Płacą za to małe banki. Gdy nie ma już alternatywy, bo lokalne schematy kartowe nie istnieją, duże banki także są zmuszane do uiszczania wysokich opłat.

- Międzynarodowe organizacje płatnicze ściągają od nas koszty za korzystanie z marki, ubezpieczenia itd. Za to płaci bank, ale później i tak przerzuca na konsumenta. Wolimy, żeby te pieniądze zostały w Polsce. Dlatego jak tylko możemy wspieramy ideę polskiego schematu płatniczego i intensywnie pracujemy nad jego utworzeniem i możliwie szybkim uruchomieniem – tłumaczy Kościński.

Przypomnijmy, że w połowie lipca Ministerstwo Rozwoju zgłosiło poprawkę do procedowanej właśnie ustawy o usługach płatniczych. Zakłada ona, że opłata interchange od transakcji kartami debetowymi wynosiłaby już nie 0,2 proc., ale 0 proc. W I kwartale 2016 r. aż 90,3 proc. elektronicznych płatności było dokonywanych właśnie tym rodzajem kart. Na kredytowe przypadło 9 proc., a na przedpłacone i obciążeniowe pozostałe 0,7 proc.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(195)
WYRÓŻNIONE
lipa kochanow...
8 lat temu
Co to jest?! Planeta Małp czy co?! Ja cię piórczę, obniżcie podatki i uprośćcie prawo a nie jakieś fanty będziecie rozdawać!! Toż to jakieś żarty!!
tomasz z Mogi...
8 lat temu
Najlepiej i najmądrzej powiedział Śp. Leper; Społeczeństwo nie chce byście im coś dawali tylko przestańcie ich okradać. A tak na marginesie to znów ktoś będzie miał stołek prezesa od wygranych paraganowych :|
Beck
8 lat temu
Tak, tak, baju, baju a główne nagrody będą wygrywać znajomi ministra finansów !! Prymitywizm tego narodu przeraża ( to o tych co wysyłają te miliony paragonów)
NAJNOWSZE KOMENTARZE (195)
BBBB
8 lat temu
Pełna kontrola obywateli mode ON
alpc
8 lat temu
Jasne, tylko wygrywać będą znajomi Królika.
Max Kolanko
8 lat temu
NIE dajcie się BRAĆ ma FIKCYJNE loterie. TYLKO GOTÓWKA.
Fhjhx
8 lat temu
Zaglosowalam i widze 98 % ze zmusi to pl .do płacenia karta :) z wypowiedzi wynika ze nie( tak zaglosowalam)??? Mieszkając zagranicą uzywalam tylko kart ,w Polsce tylko gotówka ,czemu? nie wiem, to chyba brak zaufania dla banków i państwa.
molek
8 lat temu
Wolę nie mieć samochodu, niż być kontrolowany
...
Następna strona
MONEY.PL na skróty

© 2024 WIRTUALNA POLSKA MEDIA S.A.

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.