Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wojna na Ukrainie. Media chwalą Merkel, krytykują Rosję, nie chcą tarczy

0
Podziel się:

Sueddeutsche Zeitung ocenia pozytywnie wizytę Merkel w Kijowie, podkreślając, że niemiecka kanclerz powstrzymała się od nowych ostrych ataków na Rosję.

Wojna na Ukrainie. Media chwalą Merkel, krytykują Rosję, nie chcą tarczy
(Tim Reckmann/Flickr)

Sytuacja na Ukrainie pozostaje głównym tematem komentarzy w niemieckiej prasie. Komentatorzy chwalą dziś Angelę Merkel za powściągliwość wobec Rosji, krytykują separatystów za defiladę z jeńcami i kwestionują zasadność budowy tarczy antyrakietowej.

_ Sueddeutsche Zeitung _ ocenia pozytywnie wizytę Merkel w Kijowie, podkreślając, że niemiecka kanclerz powstrzymała się od nowych ostrych ataków na Rosję.

_ Mówiła o solidarności z Ukrainą, ale nie zasiała wrogości wobec Rosji _ - pisze z aprobatą autor komentarza Heribert Prantl. _ Pozostawiła drzwi otwarte, nie zatrzasnęła ich _ - dodaje, zaznaczając, że wypowiedzi kanclerz zdecydowanie różnią się od _ butnych _ wystąpień sekretarza generalnego NATO Andersa Fogha Rasmussena, który _ wypowiada się tak, jakby chciał dolać oliwy do ognia _.

Prantl postuluje, aby uwolnić się od dawnych stereotypów wroga i od metod tworzenia takich stereotypów. Przyznaje, że obecnie nikt nie wpada w euforię z powodu wojny, nie powstał nowy patriotyzm, mowa jest o odpowiedzialności. _ Gdy jednak chodzi o (prezydenta Rosji Władimira) Putina, wstrzemięźliwość odkładana jest na bok _ - pisze komentator, wskazując na hasła w rodzaju _ Powstrzymać Putina teraz _. Do czego nawołuje to hasło? - pyta Prantl i odpowiada: _ Do czegoś mocnego, niewypowiedzianego - do odwagi, twardości, przemocy _. Zdaniem komentatora Zachód powinien powstrzymać się od _ tworzenia obrazu wroga _, nie rezygnując z krytykowania polityki Putina.

_ SZ _ wzywa też do samokrytycznej oceny polityki wobec Rosji. Zdaniem Prantla w kryzysie na Ukrainie Zachód nie jest całkowicie bez winy.

_ Frankfurter Allgemeine Zeitung _ nazywa _ grzechem pierworodnym _ defiladę jeńców ukraińskich zorganizowaną przez separatystów w Doniecku na wschodzie Ukrainy. W ten sposób prorosyjscy rebelianci postąpili jak _ faszyści _ - ocenia gazeta.

Przekręcanie przeszłości i teraźniejszości nie uda się ani separatystom, ani ich moskiewskim poplecznikom od propagandy - pisze _ FAZ _. Na Ukrainie rządzą spadkobiercy ruchów niepodległościowych, które 25 lat temu _ zrzuciły jarzmo ZSRR _. Łańcuch ludzki stworzony przez Bałtów od Rewala do Wilna był wyrazem obrony narodów europejskich przed następstwami paktu Ribbentrop-Mołotow. _ Utożsamianie tego wyzwolenia z faszyzmem jest największym grzechem pierworodnym rosyjskiej polityki, powtarzającej bezmyślnie komunistyczne hasła _ - czytamy w _ FAZ _.

_ Saechsische Zeitung _ pisze krytycznie o defiladzie wojskowej zorganizowanej przez władze ukraińskie z okazji Dnia Niepodległości. Takie defilady same w sobie są _ dziwne i przestarzałe _, jednak w kraju, w którym toczy się wojna domowa, takie imprezy nie są już śmieszne, lecz całkowicie nie na miejscu - ocenia komentator. Jak zaznacza, separatyści postąpili podobnie, _ pędząc ulicami (ukraińskich) jeńców ku uciesze gawiedzi _. _ Czy tacy ludzie zdolni są do rozmów o rozejmie i pokoju? _ - pyta sceptycznie _ Saechsische Zeitung _.

Podana przez tygodnik _ Der Spiegel _ w niedzielę informacja, że Polska i kraje bałtyckie forsują projekt budowy tarczy antyrakietowej skierowanej przeciwko Rosji, spotkała się w Niemczech z krytycznym przyjęciem.

_ General-Anzeiger _ zauważa, że Moskwa od dawna podejrzewała NATO, iż wcześniej czy później to właśnie ona znajdzie się na celowniku radarów i wyrzutni. Z tego powodu sprzeciwiała się powstaniu tarczy w Polsce i Czechach. Trudno sobie wyobrazić, by szefowie państw NATO zdecydowali się teraz na zwrot postulowany przez Polaków i Bałtów; nikt nie chce w tak otwarty sposób prowokować Kremla - uważa komentator wydawanej w Bonn gazety.

_ Maerkische Allgemeine _ wyraża zrozumienie dla obaw sojuszników w Europie Wschodniej, mających poczucie, że są narażeni na _ coraz bardziej agresywną mocarstwową politykę rosyjską _. Jednak NATO postąpi słusznie, jeśli także po szczycie Sojuszu odłoży pomysł (zbudowania tarczy przeciwko Rosji) na półkę - uważa komentator. Jego zdaniem kolejna runda zbrojeń nie byłaby w interesie wschodnioeuropejskich partnerów. Tworzenie nowego wroga jako celu dla rakiet przechwytujących byłoby błędnym sygnałem - uważa autor komentarza.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)