Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MAG
|

Zamieszanie z byłym członkiem RPP. "Nie jestem sędzią NSA"

14
Podziel się:

Były członek RPP Rafał Sura poinformował, że nie jest sędzią Naczelnego Sądu Administracyjnego, ponieważ nie złożył ślubowania przed prezydentem. Na mocy postanowienia Andrzeja Dudy jest on jedynie członkiem zarządu NBP.

Zamieszanie z byłym członkiem RPP. "Nie jestem sędzią NSA"
Rafał Sura złożył rezygnację z funkcji członka RPP (East News, Tomasz Jastrzebowski/REPORTER)

8 sierpnia w Monitorze Polskim ukazało się postanowienie prezydenta z dnia 31 maja o powołaniu Rafała Sury na sędziego NSA. Jednocześnie NBP w poniedziałek poinformował, że prezydent powołał z dniem 28 lipca Surę do zarządu NBP.

Do informacji odniósł się sam zainteresowany, który przekazał, że nie pełni obecnie dwóch różnych funkcji.

Postanowienie prezydenta o powołaniu mnie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Naczelnego Sądu Administracyjnego nie oznacza, że objąłem urząd sędziego NSA. Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, sędzią NSA jest osoba powołana na to stanowisko przez Prezydenta RP, która złożyła ślubowanie wobec Prezydenta RP. W moim przypadku nie zaistniała ta druga przesłanka, tj. złożenie ślubowania przed Prezydentem RP, więc nie jestem sędzią NSA. Na mocy postanowienia Prezydenta RP z dnia 28 lipca 2022 roku jestem członkiem zarządu NBP - napisał Sura.

W rozmowie z PAP Biznes Sura potwierdził, że możliwe jest złożenie przez niego ślubowania wobec prezydenta w związku z powołaniem na stanowisko sędziego NSA po wygaśnięciu jego kadencji w zarządzie NBP.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ostre słowa o Adamie Glapińskim. "Szkodnik polskiej gospodarki"

Rafał Sura członkiem zarządu NBP

Według ustawy o NBP członek zarządu NBP nie może zajmować żadnych innych stanowisk i podejmować działalności zarobkowej lub publicznej poza pracą naukową, dydaktyczną lub twórczością autorską.

Zgodnie z prawem o ustroju sądów administracyjnych sędzią sądu administracyjnego jest osoba powołana na to stanowisko przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, która złożyła ślubowanie wobec Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Kadencja członka zarządu NBP wynosi sześć lat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(14)
śledź
2 lata temu
W ten sposób ten pan jest ustawiony do końca świata i dzień dłużej, sześć tłustych lat a później przysięga i stan spoczynku. To się nazywa życie, wstać rano i mieć świadomość że jedyne co MUSI zrobić to siku
POLO
2 lata temu
CO TAM SLUBOWANIE WAZNE ZE W ROKU BEDZIE SIE PRZYTULAC PONAD MILION
RyszardM
2 lata temu
Zagadką w tym wypadku jest wg mnie różnica w zarobkach członka zarządu NBP,a sędziego sądu administracyjnego.Co się lepiej opłaca?
Koni
2 lata temu
Polska stoi partyjnymi aktywistami, gratulacje.
Cichy
2 lata temu
Chory chyba Prezydent RP bo wpierw podpisuje nominację na sędziego a dwa miesiące poźniej tego samego mianuje do bankowości…haczyk jest taki że on w bankowości nadal jest sędzia hihi ..to jest Made in Poland