Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Adamkiewicz: Pozornie złe dane z USA i Bank Japonii

0
Podziel się:

Kluczowym odczytem dzisiejszej sesji były dane o produkcie krajowym brutto Stanów Zjednoczonych w trzecim kwartale.

Adamkiewicz: Pozornie złe dane z USA i Bank Japonii

Odczyt rozczarował i wyniósł 1,5 proc. wobec oczekiwanych 1,6 proc., nie mówiąc o dużym spadku względem poprzedniego kwartału.

Dane na pierwszy rzut oka są kiepskie, ale tak niski PKB jest przede wszystkim efektem spadku zapasów. Konsumpcja prywatna nadal rośnie w tempie 3 proc., a to jest dla FED-u dużo ważniejsze.

Oprócz odczytu PKB, poznaliśmy tygodniowe dane z rynku pracy i w tym przypadku o rozczarowaniu nie ma mowy. Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych znalazły się na poziomie 260 tysięcy - najniżej od kilku lat. To oznacza, że sytuacja na rynku jest co najmniej solidna i FED wcale nie musi się obawiać spowolnienia w tym parametrze gospodarczym.

Dolar podczas dzisiejszej sesji nieco oddaje wczorajsze wzrosty, ale rynek jest już przygotowany na podwyżkę stóp procentowych w grudniu, a prawdopodobieństwo rynkowe takiego zdarzenia urosło z kilkunastu procent na początku tygodnia, do ponad 50 proc. podczas dzisiejszej sesji.

To oznacza, że amerykańska waluta posiada bardzo mocne wsparcie od strony fundamentalnej. Osłabienie dolara oznacza, że kurs USDPLN nieco cofnął, ale nadal znajdujemy się w okolicy 3,90.

Poza danymi ze Stanów Zjednoczonych warto odnotować jeszcze inflację z Niemiec, która okazała się minimalnie lepsza od oczekiwań zarówno w skali miesięcznej, jak i rocznej. Minimalne odbicie tego parametru nie powinno jednak powstrzymać EBC przed działaniami zapowiedzianymi na grudzień.

Ciekawie zapowiada się również noc polskiego czasu, kiedy odbędzie się posiedzenie Banku Japonii. W związku z brakiem stabilnej poprawy tamtejszej gospodarki, a także słabnącej pozycji Japonii w globalnej wojnie walutowej, rosną szanse na dalsze działania ze strony BoJ.

Skoro dane nie zaskakują pozytywnie, a jen jest dość mocny na tle walut konkurujących z japońskim eksportem, to Bank Japonii może zapowiedzieć kolejne działania. Ewentualne luzowanie ilościowe lub sama zapowiedź takiej możliwości powinny spowodować, że piątkową sesję inwestorzy europejscy zaczną w dobrych nastrojach.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

komentarze walutowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)