Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dolar mocny na początku tygodnia

0
Podziel się:

Na rodzimym rynku walutowym od godzin porannych uczestnicy rynku są świadkami nieznacznego osłabienia złotego względem euro.

Dolar mocny na początku tygodnia

Rano kurs EUR/PLN przebił lokalny opór na poziomie 3,3400, a wartość dolara wyrażona w polskiej walucie przekroczyła 2,2800. Później jednak kursy wspomnianych par walutowych spadły poniżej powyższych poziomów.
Swój udział w osłabieniu złotego miała dzisiejsza wypowiedź członka Rady Polityki Pieniężnej Stanisława Nieckarza, który stwierdził, iż obecne warunki makroekonomiczne wskazują na możliwość stabilizacji stóp procentowych w obecnym roku i zmniejszenia wysokości kosztu pieniądza w przyszłym.

Reprezentant ,,gołębiego" skrzydła w RPP uważa, że tempo rozwoju gospodarczego spadło i spadnie do poziomu, który nie stwarza już presji inflacyjnej. Po podanej w piątek wyższej od oczekiwań wartości PKB w II kwartale (co jest akurat argumentem dla ,,jastrzębi"), analitycy podzielili się w swoich prognozach na temat zmian stóp procentowych w tym roku.
Na liście publikowanych dzisiaj z Polski danych makroekonomicznych widnieją dwie pozycje: sierpniowy indeks PMI sektora produkcyjnego oraz prognoza inflacji w sierpniu podawana przez Ministerstwo Finansów.

Pierwszym publikowanym wskaźnikiem był indeks PMI, którego wartość spadła do 45,8 pkt. w sierpniu, przy poprzednim odczycie na poziomie 46,4 pkt. Warto odnotować, że wartość poniżej 50 punktów określa kondycję sektora przemysłowego jako spowolnienie. Inwestorzy oczekiwali jednak dzisiaj szczególnie na sierpniową prognozę inflacji podawaną przez MF. Według tych szacunków inflacja przyspieszyła w sierpniu do 5 proc. w ujęciu rocznym.

Nie spodziewano się wartości większej od 5 proc., a chwilę po opublikowaniu tej wartości złoty zareagował nieznacznym umocnieniem.
Nowy miesiąc rozpoczynamy od umocnienia dolara. W trakcie sesji azjatyckiej kurs EUR/USD spadł z poziomu 1,4700 do 1,4615. Ruch ten był efektem piątkowych dobrych danych makroekonomicznych ze Stanów Zjednoczonych. Inwestorów pozytywnie zaskoczył odczyt wskaźnika Chicago PMI, który wzrósł z 50,8 do 57,9 pkt, wbrew szacunkom analityków, którzy oczekiwali jego spadku.

Również wskaźnik nastroju konsumentów Uniwersytetu Michigan wypadł lepiej, niż wcześniej sądzono i wyniósł 63,0 pkt. Dane te poprawiły sentyment do amerykańskiej waluty, czego efekt obserwujemy dzisiaj. Na otwarciu sesji europejskiej para EUR/USD znajduje się na poziomie 1,4650. Dzisiaj nie poznamy istotnych danych makroekonomicznych, ze strefy euro, nie pracuje również rynek finansowy w Stanach Zjednoczonych, należy się więc spodziewać mniejszej zmienności.

O godzinie 10:30 poznamy natomiast odczyt wskaźnika PMI sektora przemysłowego z Wielkiej Brytanii. Oczekuje się dalszego spadku jego wartości, co może osłabiać brytyjską walutę. Po ostatnich wypowiedziach przedstawicieli Banku Anglii, funt traci mocno na wartości, uczestnicy rynku obawiają się bowiem kryzysu gospodarczego w Wielkiej Brytanii. Dzisiaj para GBP/USD spadła do poziomu 1,8000, osłabienie funta widać również względem euro, para EUR/GBP wzrosła powyżej 0,8100.

Wpływ na dzisiejsze notowania może mieć sytuacja na rynku surowców. Od rana obserwujemy wzrost cen ropy naftowej, wywołany dalszymi obawami o skutki huraganu Gustav. Na rynku pojawiają się również spekulacje, że w wyniku nadmiernej podaży surowca, OPEC zdecyduje się zmniejszyć wydobycie.

Warto odnotować, że dzisiaj para USD/JPY wybiła się dołem z konsolidacji, pokonując wsparcie na poziomie 108,10. Ruch ten nie wpłynął na notowania EUR/USD, jednak dalsza aprecjacja jena powinna wpłynąć na osłabienie dolara, co przełoży się na wzrost kursu EUR/USD.

komentarze walutowe
dziś w money
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
TMS Brokers
KOMENTARZE
(0)