W godzinach porannych poznaliśmy odczyty dla Europy, natomiast po południu pojawiła się publikacja przemysłowego PMI dla USA.
Dolar w dniu dzisiejszym umacniał się do innych walut. O godzinie 17:00 kurs EURUSD uplasował się na poziomie 1,3555, kurs GBPUSD wyniósł 1,6365, natomiast USDJPY 102,97.
O godzinie 14:58 Markit Economics opublikował indeks PMI dla amerykańskiego sektora przemysłowego, który w listopadzie wyniósł 54,7 pkt. Rynek oczekiwał odczytu na poziomie 54,3, wobec poprzedniego 51,8. Lepsze od oczekiwań dane wskazujące na wzrost aktywności sektora przemysłowego w USA wsparły dolara wobec innych walut.
Dodatkowo o 16:00 Instytut Zarządzania Podażą przedstawił indeks ISM dla przemysłu, który wyniósł w listopadzie 57,3 pkt, wobec oczekiwanych 55 oraz 56,4 na poprzednim odczycie. Najwyższy odczyt od kwietnia 2011 roku był kolejnym impulsem dla dolarowych byków.
Z punktu widzenia analizy technicznej EURUSD znajduje się obecnie pod presją oporu na 1,3620. Wsparciem obecnie jest promień linii łączącej lokalne dołki (7 listopad oraz 21 listopad). Tak, więc te poziomy w najbliższych dniach będą odpowiedzialne za kształtowanie kursu EURUSD.
GBPUSD na chwilę obecną rysuje spadającą gwiazdę. Jest ona następstwem porannych danych PMI z Wielkiej Brytanii i omawianych powyżej danych z USA. Jeżeli świeca dzienna przyjmie taką postać, możemy spodziewać się korekty ostatniego ruchu wzrostowego.
Kurs USDJPY jest dziś najwyżej od 23 maja 2013. To, co jest dodatkowym bodźcem dla strony popytowej na tej parze to dzisiejsze wystąpienie szefa Banku Japonii, który potwierdził stanowisko BoJ w kwestii prowadzenia luźnej polityki monetarnej do czasu aż inflacja osiągnie docelowy poziom 2%. Pokonanie poziomu z 22 maja, czyli 103,73, pokaże poziomy, których nie oglądaliśmy już od 5 lat na tej parze.