Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Piotr Denderski
|

Inwestorzy wpatrzeni w banki centralne

0
Podziel się:

Przy braku wiadomości z rynku lokalnego pozostaje skupić się na wydarzeniach z rynku międzynarodowego - jutro Komitet Otwartego Rynku podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych w USA.

Inwestorzy wpatrzeni w banki centralne

Przy braku wiadomości z rynku lokalnego (będzie tak do końca tego tygodnia) pozostaje skupić się na wydarzeniach z rynku międzynarodowego - jutro Komitet Otwartego Rynku podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych w USA.

Większość uczestników rynku oczekuje pozostawienia głównej stopy Fed na obecnym poziomie 2%. EURUSD pozostaje wciąż poniżej 1,56 co można interpretować jako oczekiwanie na zasygnalizowanie gotowości do podwyżek stóp w najbliższym czasie. Pamiętajmy jednak, że jeszcze jakiś czas temu można było usłyszeć, że do podwyżki dojdzie najprawdopodobniej w sierpniu. Tak się jednak na pewno nie stanie i pozostaje zadać pytanie co dalej. Notowania kontraktów terminowych na stopę Fed wskazują na implikowane prawdopodobieństwo rzędu 55% dla podwyżki w październiku tak więc rynek nieco urealnił swoje oczekiwania. Publikowany dziś indeks ISM dla sektora usługowego może negatywnie ważyć na dolarze. Moim zdaniem rynek wkrótce przeskaluje głębiej swoje oczekiwania co do timingu podwyżek w USA. Są one konieczne przynajmniej w ograniczonym zakresie aby kontrolować oczekiwania inflacyjne i trzeba liczyć się z perspektywą strukturalnej korekty na EURUSD w perspektywie 2-3 miesięcy. Żeby do niej doszło potrzebny byłby jednak brak reakcji ze strony EBC. Ten bank również w tym tygodniu podejmuje decyzję o stopach, tradycyjnie - tego samego dnia co BoE.

Dwa główne europejskie banki centralne również pozostawią stopy procentowe bez zmian. Bernanke, Trichet i King są w wyjątkowo trudnej sytuacji. Ponieważ nie cała globalna gospodarka zaczyna zapadać się w recesję, gdyż są jeszcze kraje, które rozwijają się dosyć szybko, wciąż muszą liczyć się z odnowieniem presji inflacyjnej jeśli zdecydowaliby się na obniżki stóp procentowych. Pomimo kłopotów w Irlandii, Portugalii czy Hiszpanii EBC nie zdecyduje się na obniżki, gdyż inflacja w strefie euro jest na najwyższym poziomie od czasu wprowadzenia wspólnej waluty. EBC jest jednak w nieco lepszej sytuacji niż Fed, gdyż USA od dwóch lat borykają się z załamaniem w sektorze nieruchomości i Trichet mógł dzięki lepszej sytuacji gospodarczej utrzymywać relatywnie wysokie stopy bez tak trudnych dylematów jak te, przed którymi stanął Ben Bernanke. Z powodu intensywnego wzrostu cen EBC może jednak jednorazowo podnieść stopy procentowe opóźniając przywołaną przeze mnie korektę strukturalną na EURUSD nawet o 1-2 miesiące.

Na rynku lokalnym oczekiwałbym przedłużenia okresu spokojnych notowań z utrzymującym się popytem na złotego. Pozostawanie EURPLN blisko historycznego wsparcia świadczy o budowaniu potencjału do dalszej aprecjacji, wynikającej głównie z zainteresowania inwestorów o krótkim horyzoncie inwestycyjnym, jak również - z braku lepszych możliwości lokowania kapitału w Europie.

dziś w money
komentarze walutowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)