Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lepsze dane pozwoliły przywrócić optymizm

0
Podziel się:

Koszyk pozytywnych danych zaskoczył inwestorów pod koniec tygodnia. Mario Draghi przedstawił politykę Europejskiego Banku Centralnego. Złoty zyskuje do euro i dolara.

Lepsze dane pozwoliły przywrócić optymizm

Czwartek obfitował w dobre dane makro ze Stanów, Chin oraz strefy euro. Pozwoliło to na odbicie światowych indeksów oraz umocniło euro w stosunku do innych głównych walut. Największym zaskoczeniem był odczyt indeksu NY Empire State w Stanach, który wyniósł 9,53 wobec oczekiwań ekonomistów na poziomie 3. Drugim dużym zaskoczeniem był odczyt indeksu Fed z Filadelfii, który wyniósł 10,3. Konsensus analityków przewidywał odczyt na poziomie 5.

Te wiadomości były bodźcem dla popytu i pozwoliły na powrót optymizmu na parkiet. Mario Draghi powiedział w Berlinie (na co rynki nie zwróciły większej uwagi, ze względu na wysyp dobrych danych makroekonomicznych), że jego zdaniem, luzowanie polityki pieniężnej nie przekłada się na znaczne osiągnięcia gospodarcze. Można przez to rozumieć, że Europejski Bank Centralny będzie mniej skłonny w swoich decyzjach do prorynkowych działań niż FED.

Narodowy Bank Szwajcarii zadecydował o pozostawieniu wysokości bronionego kursu pary euro-frank na poziomie 1,2 CHF. Stopa LIBOR dla szwajcarskiej waluty także będzie znajdować się na jak najniższym poziomie. Bank centralny jest gotowy do podjęcia dodatkowych działań, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Na rynku euro-dolara od środy trwa wzrostowa korekta. W nocy z czwartku na piątek kurs pary euro-dolar utworzył lokalne maksimum na poziomie 1,3044 USD (wzrost o 100 pipsów od rocznego minimum na tej parze). O godz. 8 płacono za euro ok. 1,3024 USD. Kurs pary euro-frank stabilizował się w nocy w przedziale 1,2222 CHF – 1,2248 CHF. W nocy cena kontraktu na miedź znajdowała się w trendzie wzrostowym.

Po utworzeniu w czwartek wieczorem lokalnego minimum na poziomie 324,78 USD kurs skierował się do góry. O godz. 8 płacono za kontrakt ok. 333,3 USD. Cena baryłki ropy urosła w nocy ok. 1 USD i utworzyła lokalne maksimum na poziomie 104,43 USD. Wyraźnie zyskiwała też cena uncji złota, które w nocy zdrożało ok. 25 USD. O godz. 8 inwestorzy płacili za uncję ok. 1591 USD.

W czwartek złoty zyskiwał do euro i dolara. Kurs dolar-złoty dwukrotnie bronił wsparcia na poziomie 3,466 PLN. Jego przebicie otwiera drogę do poziomu 3,435 PLN. Jednak przebicie kursu 3,39 PLN – 3,40 PLN otwiera drogę do większych spadków. Jeśli korekta na rynku się skończy najbliższym poziomem oporu będzie kurs 3,529 PLN.

Kurs pary euro-złoty po utworzeniu średnioterminowego szczytu na poziomie 4,593 PLN skierował się na południe. Od czwartkowego popołudnia kurs znajdował się w kanale 4,516 PLN – 4,528 PLN. Najbliższym poziomem wsparcia jest poziom 4,504 PLN. Jeśli korekta na rynku dobiegnie końca najbliższy opór znajduje się na poziomie 4,538 PLN.

W piątek poznamy odczyt inflacji CPI w Stanach. Odbędzie się także wystąpienia prezesa Europejskiego Banku Centralnego. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na zachowanie się kursu pary euro-dolar. Kontynuacja korekty może przyczynić się do umocnienia złotego względem euro i dolara.

komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Noble Securities
KOMENTARZE
(0)