Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Konrad Ryczko
|

Polskie obligacje tanieją. Co ze złotym?

0
Podziel się:

Rentowności 10-latek oscylują w okolicach 2,25 procent.

Polskie obligacje tanieją. Co ze złotym?

Początek nowego tygodnia na rynku walutowym nie przynosi większych zmian na wycenie polskiej waluty. Złoty kwotowany jest następująco: 4,1600 PLN za euro, 3,6680 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,9645 PLN względem franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu wzrosły do 2,243 proc. w przypadku obligacji 10-letnich.

Ostatnie kilka sesji na rynku walutowym nie przyniosło większych emocji na wycenie PLN, która wciąż oscylowała blisko miesięcznych maksimów. Ograniczenie zmian na głównej parze walutowej sprzyja stabilizacji również na wycenach walut EM, gdzie nawet piątkowe umocnienie dolara na szerokim rynku spowodowało jedynie korekcyjne ruchy m.in. na USD/PLN.

Wśród ostatnich tendencji warto bliżej przyjrzeć się sytuacji na rynku polskiego długu, który po teście okolic 2,00 proc. (10YT) wszedł w korektę, gdzie rentowności obecnie wynoszą 2,244 proc. Tendencja ta wykazuje dużą korelację z zachowaniem amerykańskich papierów dłużnych, gdzie m.in. piątkowe dane z tamtejszego rynku pracy odebrane zostały jako potwierdzenie, iż FED może zdecydować się na podwyżki stóp procentowych po połowie br. W szerszym ujęciu nastroje wokół polskich aktywów pozostają względnie optymistyczne, gdyż negatywne czynniki w postaci Grecji czy konfliktu na Ukrainie niwelowane są przez transfery kapitału w kierunku aktywów high-yield przed zapowiedzianym programem QE w wykonaniu EBC.

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest znaczących publikacji makroekonomicznych z kraju. Krajowy kalendarz na ten tydzień wskazuje, iż uwaga rynków skupi się na czwartkowej aukcji długu MF (podaż ogłoszona zostanie jutro) oraz piątkowym wskazaniu dot. PKB za IV kw. 2014r. Ponadto w piątek otrzymamy wstępne dane dot. inflacji CPI za styczeń.

Z rynkowego punktu widzenia kurs EUR/PLN oscyluje obecnie blisko wsparć w okolic 4,15-4,16 PLN, która dość skutecznie ograniczają potencjał dalszego umocnienia wobec euro. Kwotowania CHF/PLN oraz USD/PLN przeszły w stan konsolidacji po nieudanej próbie rozegrania mocniejszego PLN na tych parach.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

komentarze walutowe
dziś w money
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Dom Maklerski BOŚ
KOMENTARZE
(0)