Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rynek obawia się bankructwa Lehman Brothers

0
Podziel się:

Wczoraj kolejny raz ujawniły się obawy o kondycję sektora finansowego.

Mocno spadały na giełdach akcje Lehman Brothers (spadek o 45%) powycofaniu się koreańskiego banku z oferty dokapitalizowania zagrożonej instytucji. Lehman będzie prawdopodbnie zmuszony do sprzedaży kolejnych aktywów. Kapitał akcyjny jest obecnie nie wystarczający w stosunku do 71 miliardów dolarów zagrożonych aktywów (2,2:1). Podobne problemy ma Merrill Lynch (spadek o 10%), którego zagrożone aktywa przekraczają blisko dwukrotnie kapitał akcyjny (1,9:1).

Jeszcze niedawno eurodolar reagowałby na podobne wiadomości gwałtownym wzrostem. Sentyment wyraźnie się zmienił, chociaż ciekawe będzie jak rynek zareaguje na kolejny 'bail out'. Reakcja na wiadomość o przejęciu Fannie i Freddie była krótkotrwała, ponieważ rynek spodziewał się takiego scenariusza.

W najbliższym czasie spodziewamy się wyhamowania trendu spadkowego na eurodolarze. W piątek publikowane będą dane o sprzedaży detalicznej z USA i wszystko wskazuje, że będą one dość słabe. Większa korekta będzie możliwa dopiero, gdy euro przestanie reagować na nadchodzące słabe dane makroekonomiczne z Eurolandu.

Surowce nadal zachowują się zgodnie ze scenariuszem recesyjnym - czyli spadają. Dolar przestał być wrażliwy na notowania ropy, co wskazuje, że ten czynnik został już wyceniony.

Złoty pozostaje wrażliwy na wahania dolara. W krótkim terminie możliwy jest test psychologicznego poziomu 3,50, gdyby eurusd ustanowił kolejne minimum. W dłuższej perspektywie spodziewamy się stabilizacji notowań złotego w dość szerokim przedziale 3,50-3,40.

EURPLN

EURPLN wyhamował wzrosty w pobliżu strefy oporu 3,47-3,48. Według dealerów rynek charakteryzuje się ostatnio niską płynnością, co zwiększa amplitudę wahań. Na wykresie tygodniowym rynek doszedł do górnej bandy Bollingera (20,2). W przeszłości pierwsze fale ruchów korekcyjnych na złotym (2005) zatrzymywały się właśnie w pobliżu Bollingera. Obecnie sytuacja na rynkach jest dość nietypowa ze względu na zagrożenie bankructwem kolejnych dużych graczy na rynkach finansowych (Lehman Bros) i trudno przewidzieć, gdzie zatrzyma się proces domykania pozycji. Kolejna strefa oporu znajduje się dziesięć groszy wyżej (3,57-3,60)

EURUSD ustabilizował się w strefie 1,41-1,42. Trend spadkowy jest nadal utrzymany, więc bardziej prawdopodobne jest kolejne wyłamanie w dół. W silnych trendach rynek często tworzy pułki w formie wąskich konsolidacji. W takich sytuacjach wystarczy niewielki impuls trendowy by zajmujący pozycje przeciwne do trendu, w obawie przed stratą zaczęli sprzedawać doprowadzając do przyśpieszenia trendu. Układ techniczny wskazuje na możliwość korekty to 1,43. Stabilizacja notowań EURUSD może potrwać jeszcze kilka dni, ponieważ rynek będzie oczekiwał na dane o sprzedaży detalicznej z USA oraz produkcji przemysłowej w Eurolandzie.

GBPUSD

Funt zachowuje się relatywnie lepiej od euro od kilku dni (EURGBP koryguje poprzednie wzrosty). Siła trendu na GBPUSD nakazuje ostrożność w zajmowaniu pozycji odwrotnych do trendu, jednak w ostatnich dniach widać wyraźne wyhamowanie tendencji spadkowej, co jest sygnałem możliwej głębszej korekty. Brak silnej reakcji na słabsze dane o produkcji przemysłowej potwierdza taką możliwość. Rynek opcji pokazuje nadal silny popyt na zabezpieczenia przed spadkiem funta. Najbliższym oporem jest stefa między linią trendu spadkowego, a poniedziałkowym szczytem. Prawdopodobny górny zakres korekty to 1,81.

USDJPY

Zgodnie z naszymi oczekiwaniami USDJPY pozostaje stabilny w zakresie 106 - 109, mimo silnego trendu na innych parach jenowych. Układ techniczny wskazuje na możliwość przetestowania dolnego zakresu konsolidacji w pobliżu 106. Piątkowe dane z Japonii (PKB i produkcja przemysłowa) będą prawdopodobnie impulsem do większego ruchu. W dalszej perspektywie spodziewamy się utrzymania szerszego zakresu 104-110. Najbliższym oporem jest 108.

dziś w money
komentarze walutowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)