Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rynki konsolidują się przed danymi NFP

0
Podziel się:

Tak jak oczekiwaliśmy inwestorzy postanowili zrealizować zyski na krótkich pozycjach w USD. Głównym powodem jest chęć zmniejszenia ekspozycji przed danymi z amerykańskiego rynku pracy, co oznacza, że potencjał na spadek USD po danych jest teraz nieco większy.

Drugim powodem były zaniepokojenie wysokim kursem euro ze strony przedstawicieli władz europejskich. Na rynkach akcji inwestorzy się trochę opanowali z zakupami, po słabszych danych o sprzedaży samochodów i kolejnych negatywnych danych z rynku nieruchomości.

Surowce także spadły, głównie w skutek umacniającego się dolara, ale także w skutek informacji z EIA o bardzo niskim popycie na ropę naftową w lipcu. Warto zwrócić uwagę na to, że jen zachowuje się dość stabilnie (w porównaniu z wrześniem) i inwestorzy nie mają wielkich oporów sprzedawać go do wyżej oprocentowanych walut. Warto obserwować tę korelacje, gdyż jej brak może zwiastować wzrost awersji do ryzyka i potencjalnie korektę na giełdach. W tym tygodniu na uwadze inwestorów są przede wszystkim dane z rynku pracy. Nieco zainteresowania może także wzbudzić decyzja ECB, lecz nie należy oczekiwać zaskoczenia.

Dane NFP w zeszłym miesiącu były fatalne, lecz głównie w wyniku spadku zatrudnienia w publicznej edukacji. Jeśli takie wydarzenie miało miejsce w sierpniu to prawie zawsze w następnych miesiącach wzrost w tym sektorze był bardzo silny. Rynek w naszej opinii wycenił już jednak taki scenariusz. To, co prawdopodobnie zdecyduje a kierunku po danych w piątek to trend w ilości nowych miejsc pracy w sektorze prywatnym, gdyż tutaj zaczyna się formować trend spadkowy.

EURPLN

Korekta na EURUSD i nieco gorszy dzień na rynkach akcji pozwolił złotemu także oddać cześć zysków, jednak osłabienie było bardzo niewielkie. Tak jak przewidywaliśmy osłabienie natrafiło na opór już w okolicy średniej 60 okresowej. Naszą preferowaną strategią jest nadal sprzedaż na osłabieniach, gdyż ruchy są bardzo niewielkie. Schemat: słaby dolar i wyższe ceny akcji złoty się umacnia, mocniejszy dolar, niższe ceny akcji złoty się trochę koryguje nadal obowiązuje.

EURUSD

Na EURUSD mamy do czynienia z typową korektą. Inwestorzy realizowali zyski a głównym pretekstem było zaniepokojenie wysokim kursem euro przedstawicieli władz europejskich. Jeszcze niedawno dolar tracił na wartości dzień za dniem, ignorując pozytywne informacji, wczoraj ignorował z kolei dane negatywne i się umacniał. Takie zachowanie nie powinno długo trwać. EURUSD doszedł do dolnej granicy kanału wzrostowego i natrafił na solidne wsparcie. Uważamy, że ma ono szanse się utrzymać. Jeśli EURUSD zbuduje tutaj bazę i zobaczymy sekwencję wyższych dołków i szczytów to jest duża szansa na to, że minimum w korekcie zostało już osiągnięte. Problem leży jednak w tym, że spadek kursu do 1.4050 nie będzie stanowił sygnału załamania trendu i nawet jeśli taki spadek by nastąpił to powinna to być dobra okazja do zakupu EURUSD.

GBPUSD

W dniu wczorajszym spadki na GBPUSD zostały wyhamowane, a kurs znalazł wsparcie na jednym z poziomów geometrycznych. Od wczoraj pozostajemy w zakresie wahań 2,0370-2,0445, co może być spowodowane oczekiwaniem na jutrzejszą decyzję BoE odnośnie stóp procentowych. Pomimo nieco słabszych danych z gospodarki GBP pozostaje dość mocny. Większego ruchu możemy spodziewać się dopiero po wybiciu powyżej górnej bądź dolnej linii tego zakresu. Silny oporem pozostaje poziom 2,0496. Jeśli dzisiejszy odczyt indeksu PMI z sektora usług będzie słabszy, to GBP powróci w okolice wczorajszych minimów. Być może będzie testowana jeszcze linia poprowadzona po ostatnich minimach przebiegająca w rejonie 2,0300 przed kontynuacją ruchu wzrostowego na GBPUSD.

USDJPY

Dolarjen zdołał wybić się powyżej poziomu 116,00, co obecnie wskazuje na kontynuacje ruchu wzrostowego w strefę 116,45-116,80, gdzie dopiero kurs powinien znaleźć opór. Dziś poznamy kolejne dane z gospodarki amerykańskiej i jeśli w dalszym publikowane będą słabsze dane to może to na dobre rozmyć nadzieję na podwyżki stóp procentowych w Japonii jeszcze w tym roku. Ponadto, gospodarka japońska wciąż walczy z deflacją. W dalszym ciągu najlepsza strategią wydaje się sprzedaż jena na ruchach korekcyjnych, bowiem wszystko wskazuje na to, że celem wzrostów na USDJPY są wrześniowe maksima.

dziś w money
komentarze walutowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)