Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Złoty dobrze zaczął tydzień

0
Podziel się:

Początek tygodnia był udany dla naszej waluty. W czasie poniedziałkowego handlu wartość złotego w stosunku do euro i dolara zwyżkowała. Kurs EUR/PLN spadł do poziomu 4,6270, a USD/PLN do 3,7550

_ RYNEK KRAJOWY _

USD/PLN i EUR/PLN
Początek tygodnia był udany dla naszej waluty. W czasie poniedziałkowego handlu wartość złotego w stosunku do euro i dolara zwyżkowała. Kurs EUR/PLN spadł do poziomu 4,6270, a USD/PLN do 3,7550. Odchylenie osiągnęło poziom 1,2 proc. po mocnej stronie parytetu. Inwestorzy zagraniczni kolejny raz sięgnęli po polską walutę.

Rano Marek Belka w „Sygnałach Dnia” powiedział, że nie wierzy w sierpniowy termin wyborów i wciąż liczy na głosy niektórych posłów opozycyjnych. W ciągu dnia zapowiedział również przygotowanie kilku projektów ustaw, które miałyby stać się podstawą do poszukiwania płaszczyzny porozumienia z Socjaldemokracją Polską. Prezydent Aleksander Kwaśniewski najprawdopodobniej w piątek 11 czerwca ponownie powoła Belkę na stanowisko premiera.

Prezes Narodowego Banku Polskiego Leszek Balcerowicz ostrzegł, że w długim terminie wzrost gospodarczy Polski może być zagrożony przez rosnące zadłużenie państwa i wezwał do ograniczenia wydatków. Informacja ta nie wpłynęła na notowania złotego.

Ministerstwo Gospodarki i Polityki Społecznej poinformowało, że stopa bezrobocia w naszym kraju spadła w maju do 19,6 proc. z 20 proc. w kwietniu, głównie za sprawą ożywienia gospodarczego. W kolejnym miesiącu spodziewany jest dalszy spadek do poziomu 19-19,2 proc.

W poniedziałkowym komunikacie resort finansów zapowiedział, że 9 czerwca zaoferuje obligacje trzyletnie o wartości nie większej niż 1 mld złotych, oraz siedmioletnie o wartości również nieprzekraczającej 1 mld złotych. Jednocześnie ministerstwu udało się sprzedać całą pulę bonów skarbowych o wartości 1 mld złotych, przy średniej rentowności na poziomie 6,866 proc.
O godz. 15.55 jeden dolar wyceniany był na 3,7555 złotego, a jedno euro na 4,6270 złotego (odchył.– 1,2 proc.).
Krótkoterminowa prognoza

Inwestorzy nadal intensywnie kupują złotówkę. Spodziewamy się, że polska waluta będzie dalej zyskiwać na wartości. Dużym testem będą dopiero wybory do Parlamentu Europejskiego.

_ RYNEK MIĘDZYNARODOWY _

USD/JPY
Poniedziałkowy handel przyniósł wzrost wartości jena do dolara w stosunku do zeszłego tygodnia. Kurs USD/JPY z okolic 111 zniżkował w rejony 109,50. Przez resztę dnia na rynku panował spokój. Kurs znajdował się w przedziale 109,50 – 110,10. Ostatnie dni przyniosły dobre informacje dla japońskiej waluty. Ropa na światowych rynkach systematycznie tanieje po decyzji OPEC o zwiększeniu limitów wydobycia. Cena tego surowca w Londynie zniżkowała dziś poniżej 35 dolarów za baryłkę. Na początku zeszłego tygodnia było to ponad 39 USD. Niższe ceny ropy miały bardzo pozytywny wpływ na japońską giełdę. Główny indeks Nikkei 225 zwyżkował o 2,8 proc. Optymizm panujący na rynku giełdowym w połączeniu z danymi sugerującymi stopniową poprawę koniunktury gospodarczej w Japonii ma swoje odzwierciedlenie w zyskującym na wartości jenie.
O godz. 15.55 jeden dolar wyceniany był na 109,75 jena.

Krótkoterminowa prognoza
Najbliższe dni nie powinny przynieść znacznych zmian notowań. Spadające ceny ropy i odradzająca się gospodarka przemawiają za jenem. Inwestorzy z podejmowaniem decyzji będą czekać do końca tygodnia. Wtedy też nastąpi publikacja danych z rynku amerykańskiego. Kurs powinien oscylować w najbliższych dniach w rejonach 109 – 111.

EUR/USD

Od publikacji w piątek danych makroekonomicznych ze Stanów Zjednoczonych dolar traci na wartości. W czasie poniedziałkowej, względnie spokojnej sesji kurs EUR/USD zwyżkował do poziomu 1,2338, najwyższego od dwóch miesięcy. Powodem spadków wartości amerykańskiej waluty są nadal obawy, co do podwyżek stóp procentowych w USA. Piątkowe dane z rynku pracy w USA były dobre, jednak nie rozwiały obaw związanych z dalszą polityką Rezerwy Federalnej (FED). Rynek zdyskontował w cenie dolara podwyżki FED w wysokości 25 pkt bazowych, a opublikowane dane nie pozwalają na razie realnie myśleć o podwyżkach. Ceny ropy zaczynają spadać, co zmniejsza presję inflacyjną w USA. W poniedziałek nie podano żadnych informacji makroekonomicznych. Rynek będzie oczekiwał dopiero na piątkowe dane z rynku amerykańskiego. Opublikowane zostaną indeks cen produkcji sprzedanej (PPI), bilans handlowy i wskaźnik nastrojów konsumentów. Inwestorzy będą śledzić zaplanowane na wtorek i czwartek przemówienia prezesa FED Alana Greenspana.
O godz. 15.55 jedno euro wyceniane było na 1,2315 dolara.

Krótkoterminowa prognoza
Dzisiejszy dzień pokazał, że handel na eurodolarze był bardzo spokojny. Ważne dla rynku dane będą opublikowane pod koniec tygodnia oraz wypowiedzi prezesa FED. Dobre dane zwiększą nadzieje inwestorów na podwyżki stóp procentowych, co pomoże zyskać na wartości amerykańskiej walucie. Kurs eurodolara powinien zachowywać się stabilnie w najbliższych dniach. Powinien on oscylować w przedziale 1,2270 – 1,2400.

komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)