Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Złoty słaby względem dolara i euro

0
Podziel się:

Wynika to ze wzrostu awersji inwestorów do ryzyka, która szkodziła przede wszystkim walutom uważanym za mniej bezpieczne. Do takich zaliczają się waluty Europy Środkowo-Wschodniej.

Złoty słaby względem dolara i euro

Czwartek był kolejnym dniem słabości polskiego złotego. Wynikało to ze wzrostu awersji inwestorów do ryzyka, która szkodziła przede wszystkim walutom uważanym za mniej bezpieczne, a do takich zaliczają się waluty Europy Środkowo-Wschodniej.

Gorsze nastroje inwestorów związane były wczoraj ze słabymi danymi makro w Europie. Wstępne odczyty indeksów PMI dla przemysłu i usług w strefie euro w marcu okazały się wyraźnie gorsze od oczekiwań. Rozczarowały odczyty dla Francji czy Niemiec – w przypadku Niemiec szczególnie uwagę zwracał fakt, że tamtejszy odczyt indeksu PMI dla przemysłu z powrotem spadł poniżej 50 pkt., a więc znalazł się poniżej granicy pomiędzy wzrostem a spadkiem aktywności sektora przemysłowego.

Zgodnie z oczekiwaniami, publikacja protokołu z posiedzenia RPP nie wpłynęła istotnie na sytuację na rynku polskiego złotego. Komunikat ten zawierał bowiem informacje, które już wcześniej pojawiły się na rynku, a mianowicie to, że większość członków RPP uważa marcową decyzję o cięciu stóp procentowych za dopełnienie cyklu obniżek.

Złoty wczoraj został przeceniony względem większości głównych walut. W rezultacie, indeks BOSSAPLN zanotował spadek do okolic 98 pkt. Niemniej jednak, dzisiaj rano polska waluta delikatnie odreagowuje tę przecenę i utrzymuje się powyżej 98,20 pkt.

Jedną z konsekwencji wczorajszej słabości złotego było wybicie się kursu USD/PLN ponad techniczny opór w rejonie 3,2350. Dzisiaj rano dynamiczny wzrost wartości dolara względem złotego został zatrzymany, jednak przekroczenie wspomnianego poziomu oporu otworzyło notowaniom USD/PLN drogę do dalszych wzrostów, w kierunku 3,30.

Notowania EUR/PLN wczoraj również mocno wzrosły, docierając do technicznego oporu w okolicach 4,19. Na razie opór ten pozostaje niepokonany, jednak jeśli strona popytowa przekroczy tę barierę, to kolejny istotny opór znajduje się w okolicach 4,21.

Dzisiaj kalendarz danych makro w Polsce jest w miarę bogaty. Opublikowane zostaną informacje o sprzedaży detalicznej za luty, a także pojawi się szereg danych dotyczących koniunktury konsumenckiej oraz koniunktury w różnych sektorach gospodarki. Dane te mogą wpłynąć na relację wartości złotego do pozostałych walut – jeśli okażą się niezłe, to prawdopodobnie będą dzisiaj wspierać złotego. Jeśli jednak dane rozczarują, to dalsze wzrosty kursów EUR/PLN i USD/PLN będą bardzo realnym scenariuszem.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

komentarze walutowe
dziś w money
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Dom Maklerski BOŚ
KOMENTARZE
(0)