Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Konrad Ryczko
|

Złoty tak tani do głównych walut nie był od...

0
Podziel się:

Ostatnia sesja tego tygodnia na złotym rozpoczyna się od nieznacznego osłabienia wyceny polskiej waluty na rynku.

Złoty tak tani do głównych walut nie był od...

Ostatnie kilkanaście godzin handlu na złotym upłynęło pod znakiem dalszego umocnienia polskiej waluty, wyznaczając nowe 3-miesieczne maksima wobec zagranicznych dewiz.

Zobacz notowania złotego w ostatnich trzech miesiącach

Co warte zaznaczenia ruch ten odbył się pomimo zniżkujących notowań eurodolara. O ile na szerokim rynku kolejne negatywne doniesienia dotyczące klifu fiskalnego w Stanach Zjednoczonych wyraźnie przeszkadzają bykom w sforsowaniu ostatnich maksimów, to w przypadku złotego możemy mówić o kontynuacji rajdu zarówno na wycenie polskiej waluty jak i długu.

Częściowo odpowiedzialny jest za to tzw. płytki rynek, zwyczajowo występujący w tym okresie roku. Mniejsza niż zazwyczaj liczba uczestników handlu powoduje, iż nawet stosunkowo niewielkie zlecenia znajdują wyraźną reakcję w notowaniach. Stan ten najprawdopodobniej utrzyma się, aż do końca roku, a sam złoty zamknie bilans podczas fixingu NBP blisko aktualnych poziomów.

W trakcie dzisiejszej sesji poznamy (godz. 10:00) dane fundamentalne za listopad dotyczące sprzedaży detaliczne(oczek. 2,9 procent w skali roku) oraz stopy bezrobocia (oczek. 12,8 procent).

Dodatkowo o godz. 10:00 GUS opublikuje grudniowe wskazanie koniunktury konsumenckiej w Polsce. Zwyczajowo pierwsze dwa wskaźniki są uważnie śledzone przez rynki sugerując w ostatnich miesiącach dalsze potencjalne decyzje ze strony RPP. Aktualnie, jednak mała aktywność krajowych uczestników rynku wskazuje, iż jedynie odczyt wyraźnie gorsze od prognoz mogłyby wywołać mocniejszą reakcję na złotym.

Z rynkowego punktu widzenia, inwestorzy na rynku bazowym _ żyją _ obecnie problemem klifu fiskalnego w Stanach Zjednoczonych. Wczorajsze wycofanie _ planu B _ Republikanów z głosowania w Izbie Reprezentantów odebrano zostało zdecydowanie negatywnie. Pomimo iż wpływa to bezpośrednio na notowania eurodolara to trudno doszukiwać się mocniejszej reakcji na złotym, który oscyluje w rejonie 3-miesiecznych maksimów. Z technicznego punktu widzenia spodziewać się jednak można ruchu powrotnego w kierunku obszaru 4,8 – 4,10 EUR/PLN.

Bądź na bieżąco z sytuacją na rynkach

dziś w money
komentarze walutowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Dom Maklerski BOŚ
KOMENTARZE
(0)