Na skróty
Money.plWalutyRaportyDolar, euro, frank. Wszystko pójdzie mocno w górę
2012-06-05 06:07

Dolar, euro, frank. Wszystko pójdzie mocno w górę

Autor: Artur Nawrocki

1 / 2
GPW: Rewelacyjna końcówka sesji. Przyczyna? Artur Nawrocki
analityk Money.pl


Makler papierów wartościowych z uprawnieniami do doradztwa inwestycyjnego. Zwolennik łączenia analizy fundamentalnej i technicznej.

Fatalna sytuacja w globalnej gospodarce oraz zbliżające się wybory w Grecji będą windować kursy walut do poziomów najwyższych od lat. Amerykański dolar może sięgnąć nawet 3,80 złotego, natomiast euro może przebić granicę 4,50 złotego. Banki centralne jednak sprawią, że potem będzie tylko lepiej.

Maj był fatalnym miesiącem dla notowań polskiej waluty. Dolar, euro oraz frank szwajcarski gwałtownie umocniły się w stosunku do złotego. Główne europejskie waluty są droższe około o 5 procent, co przekłada się na wzrost kursu o blisko 20 groszy. Zdecydowanie więcej trzeba zapłacić za amerykańskiego dolara. Na początku czerwca jest już ponad 11 procent droższy niż w czasie majówki.

Sytuacja w Polsce nie jest czynnikiem, który brany jest pod uwagę. Agencje ratingowe wypowiadające się o naszej gospodarce i finansach publicznych w bardzo pozytywnym tonie nie znajdują posłuchu. Teraz rynkami rządzą emocje oraz informacje napływające ze strefy euro. W maju nastąpił wysyp fatalnych danych, których nawet skrajni optymiści nie byli w stanie zignorować.

Zobacz, jak zachowywały się kursy walut w ciągu 6 miesięcy
Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Zwycięstwo we Francji socjalisty Francois Hollande'a, brak rządu oraz niespodziewanie duże poparcie dla populistycznych partii w Grecji, fatalne dane makroekonomiczne oraz problemy hiszpańskiego sektora bankowego - to dla inwestorów było za dużo. Kierunkiem ucieczki był dolar oraz amerykańskie i niemieckie papiery dłużne. Niemieckie obligacje były najdroższe w historii, a ich średnia rentowność sięgnęła 1,17 procenta w skali roku.

W krótkiej perspektywie rynkami walutowymi będą kierować spekulacje na temat wyników wyborów w Grecji oraz potencjalnego mechanizmu wyjścia Aten ze strefy euro. Tradycyjnie inwestorzy będą bacznie obserwować wystąpienia publiczne szefów banków centralnych. Załamanie na rynkach finansowych oraz mocny dolar sprawiają jednak, że potencjalne interwencje oraz agresywne działania władz monetarnych są dużo bardziej prawdopodobne.

Prognoza Money.pl dla najważniejszych walut
waluta1 miesiąc3 miesiące6 miesięcy
dolar 3,8 3,7 3,1
euro 4,5 4,5 4,1
frank szwajcarski 3,7 3,7 3,4

źródło: Money.pl

Choć niepewność związana z Grecją jest ogromna i potęgowana brakiem sondaży przez dwa tygodnie przed wyborami, to najważniejszym czynnikiem pozostają słowa Mario Draghiego, szefa Europejskiego Banku Centralnego i Bena Bernanke, stojącego na czele amerykańskiego Fed. Ten drugi może zaskoczyć już za dwa dni, gdyż sytuacja wręcz woła o ogłoszenie kolejnego etapu wykupu obligacji (QE3). W ostatnim tygodniu rynek zalały mizerne dane z amerykańskiej gospodarki, natomiast dolar wciąż jest bardzo drogi.

Wpompowanie pieniędzy w amerykańską gospodarkę powinno pobudzić rynki akcji i surowców, natomiast mocny dolar złagodzi presję inflacyjną, spowodowaną większą ilością pieniądza w obiegu. Choć Europejski Bank Centralny nie ma tak dużej władzy jak Fed, to z dużą dozą prawdopodobieństwa można przypuszczać, że wesprze rynki przynajmniej poprzez zredukowanie stóp procentowych.

Na drugiej stronie dowiesz się jak NBP i BGK
zatrzymają spekulantów?

Tagi:forex, waluty, prognozy walutowe, analizy walutowe
Zobacz więcej:słaby złoty
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl


I sie pan "ekspert" pomylił grubo! :)

RaLph994 / 195.93.222.* / 2012-08-08 13:21
jakoś nie widać tej góry. Narazie do poziomu ponizej 4 zł schodzi.... brak słów co do prognoz z bożej łaski fachowców

Re: Dolar, euro, frank. Wszystko pójdzie mocno w górę

DolarowyPan / 83.29.77.* / 2012-06-06 17:30
Drodzy Panowie. Od niedawna zacząłem się bawić na forexie, spodobało mi się to, bo w zasadzie inwestowałem w "pewniaki", na czym zarabiałem parę złotych. Dziś przed południem, przy lekkim spadku kupiłem USD/PLN, po czym wartość dolara zaczęła róść, ale nie przez długi okres, bo po chwili spadła o prawie 1%! Teraz boję się cokolwiek zrobić, bo tutaj czytam że dolar pójdzie mocno w górę, a mi tam spada. Wstrzymać się ze sprzedażą i czekać aż pójdzie w górę, czy lepiej teraz pozbyć się tego co mam, póki strata nie jest wielka?
devilq / 178.37.121.* / 2012-06-08 12:25
nie wiem czy jesteś trolem forumowym czy nie, ale jedno Ci powiem: każda zabawa kosztuje :) szczególnie jeśli decyzje inwestycyjne opierasz na opiniach z forum..

Re: Dolar, euro, frank. Wszystko pójdzie mocno w górę

Frank Dolarski / 178.73.44.* / 2012-06-06 11:43
Już niedługo Frank po 1.60 a Dolar po 2 zeta.............trzymajcie się ciepło z waszymi nic nie wartymi walutami na kontach...........Szwajcar dodrukuje niedługo jeszcze ze 2 bln franków.

Re: Dolar, euro, frank. Wszystko pójdzie mocno w górę

g.prawda / 176.111.233.* / 2012-06-06 11:25
Jak mam traktować poważnie ten artykuł, skoro USD leci na łeb?

Re: Dolar, euro, frank. Wszystko pójdzie mocno w górę

jubba / 193.111.166.* / 2012-06-06 10:45
no i zaczyna się sprawdzać...:)

Re: Dolar, euro, frank. Wszystko pójdzie mocno w górę

dpo / 89.229.87.* / 2012-06-06 09:57
Coz za doglebna analiza ;)
Najlepszy jest cytat "Banki centralne jednak sprawią, że potem będzie tylko lepiej." hihihi
niby jak ?
drukujac pieniadze ? kupujac sheissowe obligacje hiszpanii ?
Super analityk:)

Re: Dolar, euro, frank. Wszystko pójdzie mocno w górę

USA4EVER / 198.228.224.* / 2012-06-06 01:58
Ciekawe... na tej samej stronie,czytalem we wrzesniu 2007 ,ze jesli ktos ma dolary to jak najszybciej trzeba sprzedac albo zaczac tapetowac nimi sciany...eksperci...
gosc z USA / 24.193.249.* / 2012-06-06 02:09
Od kilku lat dobrze mi sie wiedzie i zarabiam coraz wiecej.Mieszkam w NYC i moja tygodnowka obecnie wynosi 1800 $.Nie widze potrzeby tapetowania scian zielonymi papierkami.Ja za te papierki kupuje nieruchomosci i jest mi z tym dobrze - czego kazdemu zycze.Z katolickim - Bog zaplac.
eryke / 37.209.128.* / 2012-06-07 11:14
Co chciałeś przez to powiedzieć? Przecież jesteś anonimowy i nigdy tego nie udowodnisz, po drugie kogo obchodzi że królowa angielska ma pałac? Ja mam swoje lotnisko i 100 ton złota.

Wszystko pójdzie mocno w górę?

rexR / 62.87.247.* / 2012-06-05 23:26
CHF 3,65 na 3,70 (+1,4%) - wahnięcie ledwie
EUR 4,38 na 4,50 (+2,7%) - lekka zmiana
USD 3,52 na 3,80 (+8,0%) - standard, choć boli
Gdzie jest to mocno w górę?
Wszystkie waluty zachowają się całkiem normalnie. Ciekawsze jest to, że wróżba mówi, że za 6 miesięcy ;-) będzie bardzo mocno w dół:
CHF 3,80 na 3,40 (-10%) !
EUR 4,50 na 4,10 (- 9%) !
USD 3,80 na 3,10 (-18%) WOW !!!
Zaklinanie, proroctwo? Ale trzymam kciuki :-)
PS.
Na money'u widziałem już nawet "prognozę" CHF po 2,90 na koniec 2011 :-)

Re: Dolar, euro, frank. Wszystko pójdzie mocno w górę

Morwik / 83.151.39.* / 2012-06-05 17:27
"Podczas Euro2012 do kraju wpłynie ok 250 mln czystego EURO - taka darmowa interwencja. "
Sądzę że nie 250 mln a od 500do800 mln Euro będzie- to już znaczna interwencja

€ nic nie będzie warte bo Niemcy wprowadzą Marki.

nb,b. / 77.254.167.* / 2012-06-05 17:13
tak będzie wyglądał najbliższy scenariusz,ile można dawać jak dłużnik nic nie robi by poprawić swoją kondycję finansową.

Re: Dolar, euro, frank. Wszystko pójdzie mocno w górę

jubba / 193.111.166.* / 2012-06-05 17:13
Za trzy tygodnie Euro po 4.10, dolar i frank po 3.30. "Koszerni" zaczynają nagonkę walutową...Podczas Euro2012 do kraju wpłynie ok 250 mln czystego EURO - taka darmowa interwencja.

Re: Dolar, euro, frank. Wszystko pójdzie mocno w górę

DolarLover / 87.105.104.* / 2012-06-05 16:57
Widać zachowanie daleko posuniętęj ostrożności przez Autora . Dolar nie po 3,80 PLN a po 4.20 PLN z potencjałem do 5.00 PLN.

Re: Dolar, euro, frank. Wszystko pójdzie mocno w górę

juso / 83.3.61.* / 2012-06-05 15:55
Sz. Pan nie zauważa , że w Polsce głównie inflacja ma wpływ na wartość zł.Polska waluta przez rok traci do znacznej większości walut europejskich(dane NBP).
Dopóki RPP nie poniesie odpowiedzialności konstytucyjnej za nie realizowanie celów, do których została powołana-będziemy okradani przez inflację.
Przykrywanie tego Grecją, Francją,Hiszpanią itp.
świadczy o braku profesjonalizmu autora powyższego artykułu
lawaman / 159.205.125.* / 2012-06-05 22:15
inflacja no to jest fakt tylko co ją powoduje?? napewno nie miska ryżu a ... to nie wina złotówki bardziej banku co nie może interweniować jak zamało środków. to jak nagona doradców na taniego franka wśród polaków i tani kredyt mieszkaniowy zapiasny w umowie spłty kredytu tak żeby no co rata była jak... ja tam osobiście bym wzioł kredyt w jenach albo co you Ana

Re: Dolar, euro, frank. Wszystko pójdzie mocno w górę

lawaman / 159.205.125.* / 2012-06-05 13:53
Pamiętam że przed 2007 to z 80% badanych opowiadało się za Euro. Ciekawe czy słusznie po ile dziś złotówka a po ile Tax systemów finansowych za obsługę płynności naszej złotówki może i dobrze że nie spełniliśmy fiskalnych wymagań Euro żony Żona modna a ty fircyk. haha Wojny ekonomiczne bleee...

Re: Dolar, euro, frank. Wszystko pójdzie mocno w górę

lawaman / 159.205.125.* / 2012-06-05 13:45
Tak na przyszłość to jakie widełki Euro w czasie ewentualnego wstępowania Polski do zony EURO ja myślę że dla gosp. to tak od 3,80 do 4,20 chociaż to wszystko chyba zależeć będzie od kondycji naszej... hyyyyyyyyyyyyyyy

Re: Dolar, euro, frank. Wszystko pójdzie mocno w górę

radoart / 83.18.215.* / 2012-06-05 13:00
"Maj był fatalnym miesiącem dla notowań polskiej waluty"

Pan zapewne kupuje akcje na górce, stąd pewnie stwierdzenie, że fatalny.

Jak money pisze...

jogibabuuu / 195.66.98.* / 2012-06-05 12:40
że będzie gigantyczny wzrost kursów to dla mnie oznacza to tylko jedno - sprzedawać co się da bo za chwile wszystko spadnie do poziomów od dawna nie widzianych

Re: Dolar, euro, frank. Wszystko pójdzie mocno w górę

know who your mates are!! / 77.97.145.* / 2012-06-05 11:40
co za bezczelna nagonka na pierwszej stronie

Re: Dolar, euro, frank. Wszystko pójdzie mocno w górę

door / 83.12.255.* / 2012-06-05 10:53
a ja wczoraj pchnąłem dolce, za wcześnie.

szit
b825 / 62.21.25.* / 2012-06-05 12:39
Wahnięcia na dolarze są bardzo duże. Odkupisz w czasie turnieju Euro. Złotówka wtedy musi się umocnić. Tyle waluty zjedzie do kraju.

Re: Dolar, euro, frank. Wszystko pójdzie mocno w górę

dxd / 213.238.110.* / 2012-06-05 10:04
otkril evrikata

Re: Dolar, euro, frank. Wszystko pójdzie mocno w górę

worombany polaczek / 95.48.176.* / 2012-06-05 09:54
USA trzecią dekadę żyje z dodruku dolara . UE w tym roku dodrukowała 2 biliony euro, dali je w większości bankom hiszpańskim i włoskim na 5 lat na 1 % a santander przerobił to w kredyty dla Polaków na 20% - po pięciu latach pożyczkę odda ale zarobi na tym 100% na Polakach, a u mas dodruku od 1989 r nie było więc są to pieniądze ściągnięte z rynku a złotówka tanieje . jak to jest panie premierze , i panie Rostowski, jakie posadki sobie szykujecie tym sposobem?

Re: Dolar, euro, frank. Wszystko pójdzie mocno w górę

niestety Polak / 91.233.156.* / 2012-06-05 09:40
Dopóki będzie rządzić banda Tuska i on sam dopóty bedziemy okradani przez wszystkich i pracować na złodzieji do śmierci. Dopóki tępe Plaki tego nie zrozumieją w tym kraju nigdy już nie będzie normalnie.
Patrioci / 78.8.159.* / 2012-06-05 14:24
Nie jesteś "niestety Polak" jesteś "niestety baran". A na marginesie jak się te "Polaki" nie podobają to nie wpisuj na polskim forum buraczanych teorii.
Wolny / 95.209.58.* / 2012-06-05 11:55
Nie zrozumieja i nigdy nie bedzie normalnie. Feodalizm jest gleboko zakorzeniony w polskiej mentalnosci i tak juz pozostanie .....na wieki wiekow ... , a mlodzi , " wyksztalceni " z duzych miast i z dziedzicznym prowincjonalnym bagazem juz tego dopilnuja .

Re: Dolar, euro, frank. Wszystko pójdzie mocno w górę

:)) / 83.16.85.* / 2012-06-05 09:03
oho czy zaraz spadek

Re: Dolar, euro, frank. Wszystko pójdzie mocno w górę

a5 / 31.133.16.* / 2012-06-05 08:42
BĘDZIE TANIEJ.

Re: Dolar, euro, frank. Wszystko pójdzie mocno w górę

lorin / 83.9.6.* / 2012-06-05 07:20
...Banki centralne jednak sprawią, że potem będzie tylko lepiej.....
Dotąd doczytałem i olałem. Jak to się kiedyś mawiało: strach się bać.
helped / 2012-06-05 09:13
Euro popcham nie taniej niż 4,80

I tu jest pies pogrzebany...

pomierski / 2012-06-05 06:45
"Polskie władze monetarne, nawet gdyby chciały zatrzymać kursy walut, to są zbyt słabe. Mają w posiadaniu za małe fundusze, gdyż około 100 miliardów euro, to zdecydowanie za mało by powstrzymać rynek przed wyprzedażą złotego.
Odwrócić tendencje na rynku walutowym mogą jedynie największe instytucje na świecie."

Te trzy zdania wystarczają za cały artykuł, bo mówią wyraźnie, że od nas NIC nie zależy i tak naprawdę NIC nie wiemy, co najwyżej możemy spekulować, domniemywać, przypuszczać, ściemniać. Czyli wszystkie te komentarze na money.pl potrzebne są psu na budę.
asaliah / 2012-06-05 07:53 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Gdzie są pieniądze Gdzie są pieniądze ze składek emerytalnych? Trochę dużo czytania, ale to są fakty! Warto czasem myśleć samodzielnie. Rządowe statystyki mówią, że średnia pensja w Polsce to ok. 3600. To znaczy, że średnie składki emerytalne to 703,08 zł miesięcznie - procent składki emerytalnej do ZUS jest stały, określony ustawowo. Liczba pracujących na koniec II kw. 2011 to 16,163 mln. Możecie te dane sami zweryfikować przeglądając oficjalne strony rządowe, sięgając do oficjalnych statystyk GUS. Miłej zabawy. Ale co z tego wynika?? BARDZO WIELE, a właściwie BARDZO DUŻO. Dużo czego?? PIENIĘDZY, oczywiście. Pomnóżcie urzędową i oficjalną liczbę zatrudnionych i oficjalną i bardzo urzędową średnią składkę emerytalną do ZUS. Powinno Wam wyjść miesięcznie 11 375 519 400 zł, czyli ponad jedenaście miliardów trzysta siedemdziesiąt pięć milionów. To gigantyczne pieniądze, a jest to tylko składka emerytalna. Bawmy się dalej: pomnóżcie to razy 12 miesięcy, a wyjdzie na to, że w skali roku jest to 136 506 232 800 zł. Kończą się Wam okienka w kalkulatorze? Mnie też. Zatem powiem, że jest to słownie ponad 136 miliardów 506 milionów zł w roku. Mamy w Polsce około 5 mln emerytów, dokładnie - w marcu 2011 było ich 4,979 mln. To znowu wg. oficjalnych, rządowych i jedynie słusznych i poprawnych statystyk. Rencistów nie liczę, bo już na pewno nie zmieszczą mi się w kalkulatorze, a poza tym - na nich jest OSOBNA składka!!!. Wychodzi mi zatem na to, że rocznie jest to średnio 27301 zł na emeryta, czyli miesięczna emerytura średnio powinna wynosić 2275,00 zł. Tymczasem średnia emerytura - znowu wg rządowych, oficjalnych i jedynie słusznych i poprawnych statystyk wynosiła w tymże marcu 2011 zaledwie 1721,00 zł. Czyli o 554 mniej niż wynika ze składek wyliczonych na podstawie danych statystycznych rządu RP, GUS, ZUS, KRUS i każdy inny SRUS. Jak policzycie dalej, to wyjdzie Wam NADWYŻKA rzędu 32% w stosunku do wydatków na emerytury (czyli średnio ZUS jest na plusie około 2,5 miliarda zł miesięcznie, czyli 30 miliardów rocznie!!!). Tymczasem, rząd ubolewa, że budżet dopłaca ponoć do emerytur dziesiątki miliardów rocznie. Jesteście zdumieni?? To przeliczcie jeszcze raz. Też liczyłem, bo nie wierzyłem. Wniosek jest taki: ktoś z trójki: GUS, ZUS, Rząd RP łże. ŁŻE W BEZCZELNY SPOSÓB. Gorzej: dopuszczam możliwość, że łże więcej niż jeden, a nawet że łżą wszystkie wymienione instytucje. Taki jest mój wniosek. Ale jest też PYTANIE: co dzieje się z nadwyżką??? I takie są wnioski wynikające z oficjalnych danych statystycznych. Chyba, że Rostowski przesłał sfałszowane dane do GUS, wszak to, używając eufemizmu, mistrz kreatywnej księgowości. Załóżmy jednak, że dane oficjalne są prawdziwe, a więc wnioski zeń wynikające także. Proszę sobie wyobrazić, jaka gigantyczna nadwyżka powstanie przy wydłużeniu czasu pracy potrzebnego do osiągnięcia wieku emerytalnego. Oczywiście, pracy tej i tak nie ma, a bezrobocie zamiast maleć wciąż rośnie, co również potwierdzają dane oficjalne. Na co ma pojść taka nadwyżka?? Na zrzutkę na Greków?? Włochów?? By żyło im się jeszcze lepiej?? Gdzie jest kasa!!! Jeśli tak jak ja, jesteś przeciw kłamstwom rządzących, to proszę skopiuj to na inne fora, aby jak najwięcej osób mogło to przeczytać, zanim zostanie usunięte. Ludzie kiedy w końcu wyjdziemy na ulice i zaczniemy walczyć o swoje? pieniądze???"
kamaz / 109.110.193.* / 2012-06-05 23:53
A ile firm zalega z zusami? Może stąd te dopłaty budżetowe do ZUSu?
wiemmało / 89.68.151.* / 2012-06-05 15:05
Kłamiesz celowo czy po prostu taki głupi jesteś ? "średnia pensja w Polsce to ok. 3600. To znaczy, że średnie składki emerytalne to 703,08 zł miesięcznie" - przecież to kłamstwo - te 703 zł to NIE JEST składka emerytalna ! To składka na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne ! W tej kwocie mieści się ubezpieczenie emerytalne i rentowe, chorobowe, wypadkowe i zdrowotne. A tak na marginesie - nie wklejaj tego posta wszędzie gdzie się da - spotkałem się z nim już nie raz ...
eJan / 193.254.155.* / 2012-06-05 18:22
Finansowane przez pracownika:
Emerytalna = 9,76%
Rentowa = 1,50%
Zdrowotna = 9%
Chorobowa = 2,45%

Finansowane przez pracodawcę:
Emerytalna = 9,76%
Rentowa = 6,50%
Fundusz Pracy = 2,45%
FGŚP = 0,1%

Oprócz tego są gotowe kalkulatory płac w necie, np.:
http://www.money.pl/podatki/kalkulatory/plac/
gas123 / 95.48.106.* / 2012-06-05 15:25
należy wziąć kalkulator i przemnożyć 3600x19,52% bo tyle wynosi składka na ubezp.emerytalne więc to jest ponad 700zł na samo emerytalne. Żeby gadać głupoty to trzeba mieć pojęcie o czym się mówi.
gdhdgbhnjaknkn / 83.29.91.* / 2012-06-05 13:39
hm jak tak aróznica w emeryturach to znaczy ile nasz zus kosztuje:) albo /??????
Lysy 25 / 77.255.138.* / 2012-06-05 10:10
Ten nadmiar kasy idzie oczywiście na pensje urzędników... no i zostaje dziura.
metronom / 83.21.64.* / 2012-06-08 11:10
pewnie pójdzie, ale po mistrzostwach się unormuje. dobrą analizę można tu znaleźc: http://www.bankier.pl/wiadomosc/Jak-zarobic-na-walutach-podczas-Euro-2012-2555221.html
?
Zacznij wprowadzać nazwę interesującego Cie waloru
Pieniadze na skróty
Waluta Wartość Zm. [%]
euro 4,21 -0,07%
dolar amerykański 3,20 +0,22%
frank szwajcarski 3,49 -0,08%
funt szterling 5,33 +0,38%
jen japoński 3,08 -0,04%
Forex Wartość Zm. [%] Godz.
EURPLN 4,20 +0,00% 03:53
USDPLN 3,20 +0,08% 03:53
CHFPLN 3,48 +0,01% 03:53
GBPPLN 5,31 -0,03% 03:53
?
Wprowadź listę symboli lub nazw walorów, które chcesz porównać na wykresie, rozdzielając je przecinkami.

W trakcie wypełniania pola, system będzie podpowiadał nazwy dostępnych walorów - możesz wybrać je z utworzonej listy.
money analytics