Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Marek Knitter
|

Euroland obniży stopy?

0
Podziel się:

Dziś decyzja EBC w sprawie stóp procentowych w strefie euro. Analitycy mówią: cięcia będą, ale dopiero w marcu.

Euroland obniży stopy?
(PAP/EPA)

Europejski Bank Centralny podejmie decyzję odnośnie stóp procentowych. Rynek nie oczekuje jednak żadnej zmiany w tym miesiącu. Prezes banku Jean-Claude Trichet (na zdjęciu) zastanawia się do jakiego poziomu może obniżyć jeszcze stopy procentowe.

W zgodnej opinii rynku, Europejski Bank Centralny nie zmieni stóp procentowych, po tym jak na styczniowym posiedzeniu zredukował je o 50 punktów bazowych. Od tego momentu główna stopa procentowa w strefie euro wynosi 2 proc. Nie oznacza to jednak, że bank zakończył już całkowicie obniżki.

EBC obetnie, ale dopiero w marcu?

Według agencji Bloomberg, która ankietowała oczekiwania zagranicznych banków co do najbliższej decyzji EBC wynika, że na 53 instytucje tylko 1 z nich spodziewa się zredukowania głównej stopy do poziomu 1,75 proc. Pozostali uczestnicy ankiety oczekują, że bank centralny nie podejmie żadnej decyzji w tej sprawie.

Podobnie uważają nasi krajowi ekonomiści. - _ Zgodnie z wypowiedziami prezesa Jean-Claude Trichet z posiedzenia styczniowego oraz wypowiedzi przedstawicieli rady EBC w tygodniach minionych oczekujemy stabilizacji stóp procentowych na poziomie 2,00 proc. _ - mówi Łukasz Tarnawa, główny ekonomista z PKO BP.

ZOBACZ TAKŻE:

_ - W przypadku EBC, w centrum uwagi rynków finansowych będzie nie tyle sama decyzja, lecz komunikat po posiedzeniu, który będzie prawdopodobnie bardzo gołębi i będzie zwiastunem cięcia stóp w marcu wobec pogarszającej się sytuacji w gospodarce eurolandu _ - mówi z kolei Adam Antoniak, starszy ekonomista z BPH.

_ - Nie oczekujemy obniżki stóp procentowych w lutym, jednak na posiedzeniu 15 marca liczymy na obniżenie kosztów kredytu o 50 pkt. bazowych _ - dodaje Aleksandra Bluj z Pekao SA.

Rynek spodziewa się jednak kolejnych zdecydowanych ruchów ze strony EBC po marcowym posiedzeniu. Według Marcina Kiepasa z X-Trade Brokers główna stopa procentowa w strefie euro spadnie do 1 proc. w II kwartale, gdzie cykl obniżek się zakończy.

RPP pod wpływem EBC

Spodziewana redukcja stóp procentowych przez EBC będzie miała również wpływ na decyzję Rady Polityki Pieniężnej. Członek Rady Stanisław Nieckarz powiedział w jednym z wywiadów, że jeżeli EBC w marcu podejmie decyzję o kolejnej obniżce stóp procentowych do 1,50 proc., to stopa referencyjna NBP powinna zostać zredukowana, w dwóch - trzech kolejnych ruchach, do poziomu 2,50-3,00 proc., w zależności od tempa spadku rozwoju gospodarczego.

Raport Money.pl
*Masz problemy ze spłatą kredytu? Money.pl radzi co robić * Już prawie 200 mld zł jesteśmy winni bankom z tytułu kredytów mieszkaniowych - wynika z najnowszych danych NBP. zobacz raport Money.pl

W lutym część członków RPP skłania się do pozostawienia stóp procentowych na obecnym poziomie 4,25 proc., po styczniowym ścięciu o 75 pkt. bazowych. Rynek oczekuje jednak, że i w tym miesiącu główna stopa zostanie zredukowana o 50 pkt. bazowych do 3,75 proc.

_ - Oczekujemy, że na najbliższym posiedzeniu RPP będzie kontynuowała cykl poluzowania monetarnego i stopy zostaną obniżone o 50 pkt. bazowych. Spodziewamy się, że w obecnym cyklu obniżek stopa referencyjna może spaść nawet poniżej poziomu 3,00 proc. - dodaje Antoniak. _Niższe stopy to tańsze kredyty w złotych
_ _Kolejne obniżki stóp przez RPP dla kredytobiorców zadłużonych w złotym oznacza to znaczną ulgę przy spłacaniu miesięcznych rat. Inna sytuacja ma miejsce w przypadku nowych klientów. Pomimo znacznej nadpłynności banki w ostatnim czasie znacznie zaostrzyły kryteria ich przydzielania i jednocześnie podniosły marże. Wraz z uspokojeniem na rynkach finansowych sytuacja ta powoli powinna się stabilizować i tutaj należy spodziewać się znacznych zmian.

By pokazać jak redukcja stóp przez EBC wpłynie na raty kredytów zaciągniętych we wspólnej europejskiej walucie. założyliśmy, że jest to kredyt zaciągnięty jeszcze na tzw. starych zasadach. Oczywiście wiele do powiedzenia będzie miał sam kurs spłaty jeżeli jest to zobowiązanie w innej walucie. Z naszej przykładowej tabelki wynika jednak jasno, że wartość miesięcznej raty kredytu w euro zaczyna się zbliżać do raty we frankach szwajcarskich. Szczególnie widać to na przykładzie naszej prognozy.

Kredyt hipoteczny na 30 lat, wartość 300 tys. zł
Waluta PLN CHF EUR EUR (-0,5%)*
Wysokość raty *1810,24 * *1703,77 * 1871,78 *1758,35 *
Marża 1,3% 1,6% 1,6% 1,6%
WIBOR/LIBOR 4,76% 0,52% 2,05% 1,55%
Oprocentowanie 6,06% 2,12% 3,65% 3,15%
Kurs w dniu wypłaty 2,17 3,59 3,59
Kurs w dniu spłaty 3,13 4,66 4,66

Założenia: Kredyt hipoteczny wypłacony w styczniu 2008 roku
źródło: Expander
*prognoza redukcji głównej stopy o 50 pkt. baz.

Jeżeli EBC zdecyduje się jednak na obniżkę stóp procentowych na dzisiejszym posiedzeniu to okaże się, że rata w euro będzie już niższa od złotowej. Realnie jednak nim bank obniży oprocentowanie swoim kredytobiorcom, RPP zapewne także dokona cięć i raty w złotych także się zmniejszą. Nie należy jednak zapominać, że na niekorzyść klientów, którzy spłacają kredyt w walutach obcych działa zdecydowanie osłabiający się złoty. Tu trzeba jednak mieć na względzie sporą niepewność na rynkach walutowych, bo za kilka miesięcy sytuacja naszej waluty może być zupełnie odmienna.

| |
| --- |
| **Marek Knitter

Analityk Money.pl** EBC nie ma innego wyjścia jak dalej redukować stopy procentowe w świetle bardzo kiepskich danych makroekonomicznych. Jednak od ostatniego cięcia minęły nieco ponad 3 tygodnie i szef banku J. C. Trichet będzie chciał zapewne sprawdzić jak ostatnie obniżki wpłynęły na gospodarkę. W przeciwieństwie do Fed-u, EBC nie ma takich możliwości wpływania bezpośredniego na rynek finansowy. Może, więc nie być tak radykalny, aby w swoich posunięciach dotyczących redukcji stóp procentowych zejść z nimi do poziomu zerowego. To z pewnością ucieszyłoby kredytobiorców, którzy również w Polsce czekają na decyzję EBC. Ostatnie silne wahania złotego nie wprawiają ich w dobry nastrój. Dla nich każda zmiana powodująca obniżenie co miesięcznej raty jest na wagę złota. Szkoda tylko, że nie wszystkie banki reagują tak samo na decyzję napływające z banków centralnych. |

ZOBACZ TAKŻE:

wiadomości
waluty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)