Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Fundusz Kościelny nie powinien być zlikwidowany, lecz przekształcony"

1
Podziel się:

Fundusz Kościelny nie powinien być zlikwidowany, lecz przekształcony - uważa arcybiskup Józef Kowalczyk.

"Fundusz Kościelny nie powinien być zlikwidowany, lecz przekształcony"
(PAP/Radek Pietruszka)

Prymas Polski arcybiskup Józef Kowalczyk powiedział, że Kościół będzie zawsze bronił Polski, ale nie może być wykorzystywany przez rządzących do celów politycznych.

Gość Programu Pierwszego Polskiego Radia odniósł się w ten sposób do proponowanej przez rząd likwidacji Funduszu Kościelnego. Zdaniem prymasa, Fundusz Kościelny nie powinien być zlikwidowany, lecz przekształcony.

_ - Dlaczego do tego czasu nie powstały konkretne propozycje? Na to czekaliśmy i czekamy. Ale to musi być na zasadzie sprawiedliwości społecznej, uczciwości, a nie w kontekście tworzenia nowej wojny kościelnej w Polsce _ - powiedział arcybiskup.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI ARCYBISKUPA JÓZEFA KOWALCZYKA:

Źródło: IAR

_ - Pewna grupa polityczna chce wygrywać w ten sposób swoje interesy polityczne. To nie świadczy o inteligencji, wielkości polityków, o kulturze politycznej. Módlmy się o dar mądrości dla naszych rządzących _ - dodał.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI ARCYBISKUPA JÓZEFA KOWALCZYKA:

Źródło: IAR

_ - Arcybiskup Józef Kowalczyk podkreślił, że rozwiązania, regulujące stosunki państwa i Kościoła, muszą być oparte na sprawiedliwości społecznej. Zaznaczył, że to nie duchowieństwo, lecz państwo opóźniało opracowanie nowych przepisów w tej sprawie. Polska nie może rozwiązywać problemów budżetu poprzez walkę z Kościołem _ - mówił gość Polskiego Radia.

Prymas dodał, że traktuje zapis o możliwości przekazania 0,3 procent na organizacje wyznaniowe jako propozycję do dyskusji.

_ - "Dajemy 0,3 procent i macie to pokornie przyjąć" - to jest postawa z przeszłości, którą wszyscy znamy. To musi być przedyskutowane, obliczone, uzgodnione i dopiero można pójść naprzód _ - powiedział arcybiskup.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI ARCYBISKUPA JÓZEFA KOWALCZYKA:

Źródło: IAR

Założenia ustawy, przygotowane przez zespół Michała Boniego to nowelizacja _ Ustawy o przejęciu przez Państwo dóbr martwej ręki, poręczeniu proboszczom gospodarstw rolnych i utworzeniu Funduszu Kościelnego _ z 1950 roku.

Wedle propozycji Michała Boniego, osoby duchowne miałyby same opłacać składki na ubezpieczenie społeczne, a płatnikiem, zobowiązanym do regulowania wpłat byłaby zwierzchnia instytucja wyznaniowa. Księża pracujący jako katecheci odprowadzaliby odpowiednie składki od swojego wynagrodzenia.

Więcej o Funduszu Kościelnym czytaj w Money.pl
Biskupi głośno o pedofilii i pieniądzach To już nie są tematy tabu. Te kwestie księża przedyskutują na dwudniowym zebraniu.
To ostry konflikt między państwem a Kościołem Jego zdaniem te zmiany w ogóle nie są potrzebne. Przecież wszystko dobrze działa.
Kościół dostał od rządu 720 milionów złotych Rząd chce zaoszczędzić na Funduszu Kościelnym i kapelanach. To kosmetyka, setki milionów złotych płyną gdzie indziej.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
j3-9
4 tyg. temu
Żadnej likwidacji funduszu kościelnego nie będzie lecz jego kosmetyka.Likwidacji chce tylko lewica a ona tyle znacy co Ignacy a ignacy nic nie znacy przynajmniej w Polsce.