Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MasterCard idzie na wojnę z Bitcoinem

0
Podziel się:

Matthew Driver, prezes MasterCard na Azję Południową zarzuca Bitcoinowi między innymi niestabilność, oraz określa go jako pseudo anonimową cyfrową gotówkę.

Matthew Driver<br/>
Matthew Driver<br/> (Channel NewsAsia Connect/print screen z YouTube)

Do przesłuchań w sprawie cyfrowych walut w kanadyjskim Senacie dołączyła firma MasterCard. Jest ona negatywnie nastawiona do Bitcoina, wnioskuje o zastosowanie wobec cyfrowych walut takich samych regulacji jak w przypadku dużych systemów finansowych. Matthew Driver, prezes MC na Azję Południową zarzuca kryptowalucie niestabilność.

MasterCard zdaje się widzieć w Bitcoinie konkurencję. Użytkownicy cyfrowych walut odparli argument _ pseudo anonimowości _ Bitcoina przypominając, że MasterCard pozwala kupować anonimowe karty prepaid. Pokazali także przykład sprzed kilku dni, kiedy to do transakcji o wartości 80 916 560 dolarów została dołączona opłata transakcyjna o w wysokości 4 centów. Taka niewielka opłata pozwala - jak podkreślają - na wysłanie dowolnej sumy w dowolne miejsce na świecie z prędkością światła.

Matthew Driver prezes MasterCard na Azję Południową zarzuca Bitcoinowi między innymi niestabilność, oraz określa go jako pseudo anonimową cyfrową gotówkę. Przyznał, że nie czują się w MasterCard komfortowo z ideą kryptowalut, podważają one podstawy ich biznesu.

Powiedział także, że gotówka jest problemem, ponieważ ułatwia pozostanie anonimowym i prowadzenie nielegalnych działalności, dlatego firma stara się wypierać ją na rzecz płatności elektronicznych. Na koniec filmu zaznaczył że anonimowa transakcja jest automatycznie podejrzana. _ - Dlaczego ktoś potrzebuje anonimowości? _ Dlatego, że jeśli chcę wysłać dotację Wikileaks albo Snowdenowi, MasterCard nie pozwoli mi tego zrobić przez ich system.... Właśnie dlatego - o _ _dpowiada mu w komentarzu użytkownik o nicku Sherlockcoin.

MasterCard każdego dnia przetwarza 93 578 000 transakcji, a Bitcoin? Właśnie został osiągnięty poziom 100,000. Tak natomiast przedstawia się wartość wszystkich transakcji w ciągu 24 godzin:

Wartość transakcji, realizowanych w ciągu doby
źródło: Coinometrics.com
Visa, Inc. $16,518,000,000
MasterCard Inc. $9,863,000,000
China Unionpay $7,562,000,000
American Express Co. $2,434,000,000
Discover (PULSE Network) $438,000,000
Paypal $397,000,000
Discover (Discover Network) $299,000,000
Western Union Company $216,000,000
BITCOIN $78,937,227
Xoom Corp $15,000,000

Odmienne zdanie o cyfrowych walutach prezentuje Steve Stockman z Amerykańskiej Izby Reprezentantów, który złożył w Kongresie projekt ustawy H.R. 5777, zatytułowanej _ Ochrona protokołu kryptowalut, oraz moratorium _. Zgodnie z ustawą, która miałaby wejść w życie 15 czerwca 2015, przez okres pięciu lat cyfrowe waluty miałyby wolną drogę w rozwoju, ponieważ nie byłoby żadnych ustawowych ograniczeń ani regulacji. Projekt zakłada także klasyfikowanie walut cyfrowych jako normalnych walut podchodzących pod istniejące przepisy podatkowe.

Bitcoin zdobywa też nowych sojuszników. W Holandii technologią łańcucha bloków zainteresowały się trzy banki: ING, ABN Amro i Rabobank. W materiale Holenderskiej telewizji RTL przyznano, że banki od niedawna eksperymentują z technologią. Niedawno pisaliśmy w tym kontekście także o Banku Anglii.

Znany ekspert finansowy John Mauldin widzi w Bitcoinie przyszłość. Uważa, że w przyszłości wszyscy będziemy posługiwać się cyfrową walutą taką jak Bitcoin, tylko bardziej rozbudowaną. Przyznał, że technologia BlockChain pozwala na dokonywanie najbezpieczniejszych transakcji w historii.

Główny ekonomista Citigroup jest jednak innego zdania. Przed tygodniem przekonywał do odrzucenia szwajcarskiego referendum argumentując, że złoto jest 6000 letnią bańką i towarem podobnym do Bitcoina i innych kryptowalut.

Willem Buiter przekonywał, że złoto jest pieniądzem fiducjarnym o znikomej wewnętrznej wartości, a Bitcoin pieniądzem fiducjarnym o braku wewnętrznej wartości. Ekonomista stwierdził, że złoto i Bitcoin są kosztowne w produkcji i przechowywaniu, a złoto jako lokata kapitału jest podobne do Bitcoina.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
waluty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)