Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

130 krajów popiera reformę globalnego opodatkowania

8
Podziel się:

130 krajów OECD poparło plan reformy międzynarodowego systemu podatkowego. Przewiduje on minimalną stawkę podatku CIT dla międzynarodowych przedsiębiorstw na poziomie 15 proc.

130 krajów popiera reformę globalnego opodatkowania
130 krajów popiera globalny podatek cyfrowy.(Photo by Kyodo News via Getty Images) (GETTY, Kyodo News)

Do porozumienia zawartego przez kraje Organizacji Wspólnoty Gospodarczej i Rozwoju przystąpiła także Polska.

Pakiet reform opiera się na dwóch filarach. Pierwszy to umożliwienie przeniesienia części praw do opodatkowania dużych przedsiębiorstw międzynarodowych z ich krajów pochodzenia do państw, w których prowadzą one działalność handlową i osiągają zyski, niezależnie od tego, czy te firmy są fizycznie obecne w tych krajach.

Chodzi o to, by nie pozwolić globalnym koncernom technologicznym na optymalizację podatkową.

Zobacz także: Kontrowersyjny podatek czeka. Minister tłumaczy, co się z nim teraz dzieje

Drugi filar zakłada utworzenie "globalnego minimalnego podatku, który kraje mogą nakładać w celu ochrony swojej bazy podatkowej".

Minimalną stawkę CIT dla międzynarodowych przedsiębiorstw ustalono na "co najmniej 15 proc.", ale może być podwyższona w miarę postępu dyskusji.

Jak podaje polski resort finansów, ten mechanizm ma dotyczyć międzynarodowych firm, które osiągają globalne, skonsolidowane przychody w wysokości co najmniej 750 mln euro.

- Po latach intensywnej pracy i negocjacji, ten historyczny pakiet zapewni, że wielkie międzynarodowe koncerny będą wszędzie na świecie odprowadzać sprawiedliwe podatki - podkreślił sekretarz generalny OECD Mathias Cormann.

Porozumienia nie podpisało na razie dziewięć z biorących udział w negocjacjach krajów, w tym Irlandia. Prace nad planem wdrożenia przyjętych postanowień mają potrwać do października.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(8)
WYRÓŻNIONE
Mój nick
3 lata temu
To jakiś koszmar, że korpo nie płacą podatków.. zwykły przedsiębiorca czy pracownik nękany jest o kilka zlotych brakujacych w gigantycznych podatkach a oni zbijają kokosy i mówią rządom co te mają robić (patrz "pandemia").
Che che che
3 lata temu
Irlandia na optymalizacjach podatkowych odnosi korzyści finansowe i nie przystąpi do tej inicjatywy. To tam jest duża część zarejestrowanych koncernów światowych i do tego kraju płynie kasa z optymalizacji podatkowych.
iaca
3 lata temu
OECD ma 37 członków
NAJNOWSZE KOMENTARZE (8)
Hehe
3 lata temu
Dlatego uważam, że podatki to pomyłka cywilizacyjna. Jeśli jedni muszą je płacić ( CIT, PIT, ZUS, odsetki bankowe i wszelkiego rodzaju opłaty urzędowe ) a inni nie. To Ci co płacą są idiotami. No bo jak to inaczej nazwać. Na szczęście ludzkość 5 lat temu wymyśliła finansowe koło dla ludzkości ( anonimowa odmiana kryptowaluty ) i dzięki temu wszystko zaczyna się zmieniać na lepsze dla społeczeństw. Patrz Salwador ... wprowadzenie bitcoina jako waluty narodowej ...
Kowalski
3 lata temu
Obudzili sie z reka w nocniku? Chciwe korporacje smieja sie z systemu opodatkowania. To wstyd, ze Kowalski rozliczany jest z kazdej zlotowki kiedy prawdziwi zlodzieje podatkowi rzadza swiatem. Nie wspominajac Hatesow
Kpiarz
3 lata temu
Tylko 130. To jeszcze dobre kilkadziesiąt zostaje.
Che che che
3 lata temu
Irlandia na optymalizacjach podatkowych odnosi korzyści finansowe i nie przystąpi do tej inicjatywy. To tam jest duża część zarejestrowanych koncernów światowych i do tego kraju płynie kasa z optymalizacji podatkowych.
Jeszcze
3 lata temu
Globalny podatek VAT od paliwa lotniczego bo obecnie jest kompletnie nie opodatkowane i zwolnione z podatku VAT gdy tak głośno o mafiach natowskich oraz nieszczelnym systemie poboru vatu