Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Podatek od nadzwyczajnych zysków. Fitch: te spółki zapłacą najwięcej

188
Podziel się:

Zapowiadany przez Komisję Europejską podatek solidarnościowy od nadzwyczajnych zysków będzie miał bardzo ograniczony wpływ na europejskie spółki gazowe i paliwowe, a najmocniej mogą odczuć go PKN Orlen, Repsol i OMV - uważają analitycy agencji ratingowej Fitch. Zgodnie z założeniami KE, każdy kraj członkowski UE będzie mógł wybrać swoją stawkę podatkową od zysków nadzwyczajną, ale nie wyższą niż 33 proc.

Podatek od nadzwyczajnych zysków. Fitch: te spółki zapłacą najwięcej
Podatek solidarnościowy od nadzwyczajnych zysków, zapowiadany przez Brukselę, najmocniej uderzy w PKN Orlen, Repsol i OMV (East News, Karol Makurat/REPORTER)

W dalszej kolejności podatek od zysków nadzwyczajnych dotknie wskaźniki zadłużenia TotalEnergies i CEPSA.

Analitycy Fitch zaznaczają jednak, że dodatkowy podatek nie będzie miał wpływu na obecne ratingi firm paliwowych i gazowych, gdyż generują one zdrowe przepływy pieniężne w warunkach bardzo wysokich cen surowców.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Sondaż: Daniel Obajtek oceniony. Gość WP rozgryzł strategię prezesa Orlenu
Za zyski nadzwyczajne będą uznane wyniki koncernów od 1 stycznia 2022 roku, jeśli przekroczą one o 20 proc. średnie zyski za trzy ostatnie lata, począwszy do 1 stycznia 2019 roku.

Zgodnie z założeniami Komisji Europejskiej, każdy kraj członkowski UE będzie mógł wybrać swoją stawkę podatkową od zysków nadzwyczajną, ale nie wyższą niż 33 proc. Ponieważ podatkiem mają być objęte tylko działania spółek na terenie Unii Europejskiej, to jego wpływ na Wintershall DEA i Eni będzie minimalny, gdyż oba koncerny prowadzą operacje głównie poza UE.

Z kolei węgierski Mol został już obłożony podatkiem od zysków nadzwyczajnych przez rząd Węgier, więc wpływ podatku proponowanego przez KE będzie bardzo ograniczony.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(188)
RóżowaPantera
2 lata temu
To reżim chce dodatkowo obciążyć podatkiem spółki, które tylko dzięki inflacji osiągnęły tylko nominalnie większe zyski? Bo w warunkach inflacji zysk jest tylko nominalny, ale siła nabywcza jest mniejsza. To tak jakbym komuś zapłacił za jego pracę banknotem o nominale 2 miliony złotych, po czym ten ktoś ucieszyłby się z tego, że za banknot o nominale 2 miliony złotych może kupić bochenek chleba. To przecież jest bez sensu, bo nominalnie zysk wynosi 2 miliony złotych, ale ciężko za to nawet chleb kupić.
Spekulant
2 lata temu
Powinni obniżyć cenę paliwa na tyle, aby te zyski ograniczyć. Było by to lepsze rozwiązanie problemu niż płacenie naziolom z UE podatku.
Yctth Jim. V...
2 lata temu
Nareszcie chociaż Unia Europejska wzięła za łeb tych cwaniaków ze spółek gaz drogi a później nadzwyczajne zyski p pracowałam w energetyce podnosili prąd a później finansowali stadion narodowy i nie tylko.
F.G
2 lata temu
całe szczęście wujek zasiada w radzie ORLENU 200tyś zł mieszięcznie pensji ja mam etat za 15 tyś ia jesem po ogólniaku także wy wszaże biedaki z away i okloic możecie mi skoczyć biedo polska
Stan
2 lata temu
Zyski nadzwyczajne, oznaczają, że cały ten kryzys jest fikcją.Sztucznie zrobili kryzys, inaczej żadnych zysków nadzwyczajnych nie powinno być, w związku z rosnacymi cenami surowców.
...
Następna strona