Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Monika Branicka
|

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy pozwoli obniżyć podatek. Forma darowizny ma znaczenie

18
Podziel się:

Już w niedzielę 15 stycznia wystartuje 25. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Przekazując darowiznę na ten cel, możesz obniżyć swój podatek. Nie wystarczy jednak wrzucić gotówkę do puszki.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy pozwoli obniżyć podatek. Forma darowizny ma znaczenie
(fot.Jankowski/REPORTER)

Już w niedzielę 15 stycznia wystartuje 25. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Po raz kolejny zebrane datki wesprą opiekę medyczną dla dzieci i osób starszych. Przekazując darowiznę na ten cel, możesz obniżyć swój podatek. Nie wystarczy jednak wrzucić gotówkę do puszki. Niezbędny będzie dowód wpłaty, dlatego warto przelać pieniądze na rachunek bankowy - pisze "Rzeczpospolita".

W rocznym zeznaniu podatkowym można odpisać faktycznie dokonane darowizny. Mogą być przekazywane zarówno w formie pieniężnej, jak i rzeczowej. Nie bez znaczenia jest jednak adresat wsparcia. Odliczeniu podlegają darowizny na cele określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Zgodnie z tym zapisem, obdarowany musi być organizacją pożytku publicznego. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy znajduje się w wykazie OPP od 2004 roku.

Darowizna na konto, nie do puszki

Kiedy dotacja może zostać odliczona od podatku? Jeśli darczyńca udokumentuje ten fakt dowodem wpłaty na rachunek bankowy organizacji. Nie wystarczy więc wrzucić datek do puszki u wolontariusza. Pieniądze należy przelać na konto Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i zachować potwierdzenie przelewu. Na dokumencie musi znaleźć się nie tylko wysokość wpłaconej kwoty, ale także dane identyfikujące darczyńcę i odbiorcę.

To nie jedyny warunek. Odliczenie nie może przekroczyć kwoty stanowiącej 6 proc. dochodu podatnika. Poza wsparciem konkretnych organizacji, w granicach tego limitu znajdują się także darowizny na cele kultu religijnego oraz krwiodawstwa. W pierwszej kolejności warto więc zsumować wartość wszystkich przekazanych datków, a dopiero potem przyrównać je do wysokości uzyskanego dochodu. Więcej na temat ulgi za darowiznę na cele pożytku publicznego przeczytasz tutaj.

Ulga na darowiznę w zeznaniu podatkowym

Wykazanie dotacji dla tegorocznej edycji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy będzie możliwe dopiero w 2018 roku. W tym roku można natomiast odpisać datki przekazane w ramach poprzedniego finału. Jak rozliczyć ulgę? Kwotę darowizny należy wyszczególnić w zeznaniu rocznym. Przekazaną kwotę, wysokość dokonanego odliczenia i dane do identyfikacji obdarowanego (nazwę i adres) podatnik wpisze do właściwego formularza podatkowego - PIT-36 lub PIT-37.

Z ulgi może skorzystać każda osoba fizyczna, rozliczająca się na ogólnych zasadach opodatkowania na deklaracji rocznej. Dotyczy to również przedsiębiorców, którzy koszty mogą odliczyć od dochodu (ryczałtowcy od przychodu). Z możliwości nie skorzystają wyłącznie osoby prawne, opodatkowane podatkiem liniowym czy na zasadach karty podatkowej.

1 proc. podatku na WOŚP

Czy można dodatkowo pomóc? Ulga na darowiznę nie łączy się z przekazaniem 1 proc. podatku. Oprócz wpłaconych pieniędzy można więc w zeznaniu podatkowym odliczyć tzw. "jeden procent" na OPP. Wykaz instytucji jest prowadzony przez ministra pracy i polityki społecznej. Elektroniczną listę można znaleźć na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy również się na niej znajduje.

W deklaracji PIT wystarczy wypełnić część "Wniosek o przekazanie 1 proc. podatku na rzecz OPP". Aby pieniądze zostały poprawnie przekazane, warto zweryfikować poprawność wprowadzanych danych. Ważne, aby podać dobry numer KRS organizacji, a także przekazywaną kwotę. Na podstawie złożonego dokumentu Urząd Skarbowy przekaże pieniądze na rzecz fundacji.

wiadomości
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(18)
twójRejonowy
5 lata temu
Drodzy Państwo, Dlaczego siejecie hejt? Nie wiecie, że to wasze wylewanie frustracji i żółci może kogoś kosztować życie? Osoby o nazi-prawicowych poglądach nienawidzą tych, co czynią dobro, ale żeby tak lać nienawiścią? Jeśli ktoś na tym ucierpi, będziecie mieli go na sumieniu.
Wacław
5 lata temu
WYRĘCZAJĄ RZĄD Z OBOWIĄZKU !!!! A CI KUPUJĄ RAKIETY !!!!
Fg
5 lata temu
I TU JEST FURTKA DO ZANIŻANIA PRZYCHODÓW !!!
obama
7 lat temu
Nie mam zamiaru dorzucać Owsiakowi do kieszeni !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
adeccb
7 lat temu
no i oszustwo , bogacze odpisuja z podatku