Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Towary z przemytu tanie nie tylko dzięki ominięciu VAT. Fiskus walczy z procederem

35
Podziel się:

Żeby polski nabywca mógł kupić podróbkę towaru z Azji, ta musi przejść długą drogę. Jednak jej cena pozostaje wciąż konkurencyjna w porównaniu z towarami oryginalnymi. W tym wypadku wpływa na to nie tylko ominięcie podatku VAT, ale także m.in. tworzywa, z których owe podróbki powstają.

Towary z przemytu tanie nie tylko dzięki ominięciu VAT. Fiskus walczy z procederem
Towary z Chin są tańsze od oryginałów. Ale mogą zagrażać zdrowiu nabywcy (zdj. ilustracyjne). (KAS)

O trudnej walce z przemytem podróbek z Azji pisze poniedziałkowy "Dziennik Gazeta Prawna". Czytamy w nim m.in. o procederze przetransportowania towarów, w które zaangażowany jest szereg pośredników.

Gazeta zwraca uwagę na procedurę 4200, która umożliwia sprowadzenie lewych towarów nad Wisłę spoza Unii Europejskiej (bez konieczności opłacenia VAT-u), jeżeli zapłacono za nie cło.

Arkadiusz Łaba, dyrektor departamentu nadzoru nad kontrolami w Ministerstwie Finansów, tłumaczy dziennikowi, że jeżeli towar znalazł się w jednym z europejskich portów i został oclony, to na jakiś czas znika z radarów fiskusa.

Zobacz także: Zobacz: Konfiskata prewencyjna. Wiceminister tłumaczy, jak to ma działać

W tym okresie trafia on do Polski za sprawą łańcucha firm-słupów. Oszuści wykorzystują pośredników oraz legalnie działające firmy kurierskie - które, co trzeba od razu podkreślić, nie są niczemu winne. Po prostu wykonują swoje zadania, a do przesyłek klientów zaglądać nie będą.

Dodać do tego należy szyfrowanie danych. Jeżeli celnikom uda się odzyskać dokumenty któregoś ze sprzedawców lub pośredników, to i tak w praktyce nie ma możliwości rozbicia całej siatki - pozostałym jej uczestnikom pozwala to rozpłynąć się we mgle.

Funkcjonariuszom w tropieniu fałszywek mają pomagać jednolity plik kontrolny oraz STIR, czyli system do monitoringu rachunków. Łaba tłumaczy "DGP", że dzięki temu fiskusowi łatwiej jest wyłapać podejrzane transakcje u przedsiębiorców.

Tekstylia z Chin, Wietnamu, Turcji oraz Bangladeszu są tanie nie tylko dlatego, że sprzedawca omija na ich sprzedaży VAT. Do ich produkcji często wykorzystywane są tworzywa wątpliwej jakości, które mogą szkodzić zdrowiu nabywcy.

- Przykład obuwia, odzieży, zabawek, które zabezpieczamy, pokazuje, że zawierają one szkodliwe środki chemiczne jak chrom sześciowartościowy czy substancje CMR. Mają silnie rakotwórczy wpływ oraz mogą prowadzić do bezpłodności - przestrzega przedstawiciel MF, cytowany przez "DGP".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(35)
OBYWATEL
4 lata temu
fabryki do krainy miłującej prawa człeka bo praca zwinnych rąk dziecka za miske ryżu, rodzimi robotnicy europy na socjal a tłusty kapitał tera kwiczy i wyciąga łapke do rządu , taka demokratyczna globalizacja , DOBRZE ŻE MAMY ZIEMNIAKI SWOJE , BO NAWET MASECZKI NIE MIAŁ KTO PRODUKOWAĆ .... TAK NAS PO 89 URZĄDZILI , zaorali gospodarke i zostaliśmy białym murzynem Europy w ime tzw wolności ...BRAWO my GDZIE PAN BYŁ PANIE WALĘSA JAK NAS ROZKRADANO !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1
siwy
4 lata temu
a KTO i za jakiej opcji zezwolił na wielkie centra magazynowo handlowe azji pod Warszawą gdzie każde dziecko wie czym się tam handluje ???
woyt
4 lata temu
co za głupoty tu piszą materiały gorszej jakości jak to z tych samych fabryk idzie gdzie sa produkowane firmowe rzeczy
Chudy
4 lata temu
Arek Łaba gwiazda MF.... haha
nero
4 lata temu
Fiskus to niech zajmie się Allegro tam kwitnie korupcja np . 20 zł . Bit . Warszawska 80 zło w NBP sprzedawano po 4 sztuki a wystawiają całe pliki a spekulanci zarabiają nawet 8 krotnie nie płacąc żadnego podatku korupcja kwitnie na oczach .
...
Następna strona