Na skróty
Kiedy możliwe jest wspólne rozliczenie z dzieckiem?
2010-04-05 16:40

Kiedy możliwe jest wspólne rozliczenie z dzieckiem?

Kiedy możliwe jest wspólne rozliczenie z dzieckiem?
[fot: Alexshalamov/Dreamstime]

Samotne matki lub ojcowie mogą rozliczyć się z podatku dochodowego PIT razem z dzieckiem - także wtedy, gdy urodziło się ono w trakcie roku - przypomina ekspert w spółce doradczej KPMG Andrzej Marczak.

- Ustawa o PIT nie precyzuje, że opieka nad dzieckiem ma trwać cały rok. Stąd wniosek, że niezależnie od tego, czy dziecko urodziło się kilka lub kilkanaście lat wcześniej, czy dopiero w trakcie poprzedniego roku podatkowego, rodzic może złożyć zeznanie podatkowe za 2009 r. razem z nim - wyjaśnił Marczak.

Ekspert podkreślił, że nie ma żadnego powodu, by interpretować przepisy rozszerzająco, niekorzystnie dla podatnika.

Dodał, że samotni rodzice mają wątpliwości dotyczące rozliczania się wspólnie z dzieckiem głównie dlatego, że skorzystanie z podobnej preferencji, tj. wspólnego rozliczania z małżonkiem wymaga, by małżeństwo trwało cały rok. Inna ulga na dziecko, tzw. prorodzinna (odliczenie od podatku kwoty 1 112,04 zł) musi być dzielona na poszczególne miesiące, jeżeli dziecko urodziło się w trakcie 2009 r.

- Przepisy dotyczące wspólnego rozliczenia małżonków. czy ulga prorodzinna, to odrębne regulacje niż rozliczenie z dzieckiem i nie należy ich łączyć - powiedział Marczak.ZOBACZ TAKŻE:
PIT 2009: Jak odliczyć ulgę na dzieci?
Przepisy ustawy o PIT pozwalają, by osoby samotnie wychowujące dzieci zaoszczędziły na podatku, dzieląc swoje dochody na dwa. Po obliczeniu kwoty podatku powinni pomnożyć ją przez dwa.

- Ustalone w ten sposób zobowiązanie zawsze będzie niższe od tego, które byłoby liczone bez dziecka, bo podatek jest ustalany od mniejszej kwoty - powiedział Marczak.

Za osobę samotnie wychowującą dziecko przepisy o PIT uważają: pannę lub kawalera, wdowę lub wdowca, rozwódkę lub rozwodnika, osobę pozostającą w związku małżeńskim, jeśli współmałżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę więzienia, oraz osobę, w stosunku do której sąd orzekł separację.

Samotny rodzic może rozliczań się z dzieckiem tylko do ukończenia przez nie 18 lat albo 25, gdy dziecko uczy się w szkole lub studiuje. Bez względu na wiek wspólne rozliczenie z dzieckiem przysługuje wtedy, gdy jest ono niepełnosprawne i przysługuje na nie zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną.

Osoby samotnie wychowujące dzieci powinny pamiętać, że chcąc skorzystać ze wspólnego rozliczenia muszą złożyć zeznanie w ustawowym terminie, czyli do 30 kwietnia. Spóźnienie będzie równoznaczne z utratą prawa do preferencyjnego rozliczenia - powiedział Marczak.

Tagi:pit, podatki, dziecko, dochdoy, samotny rodzic
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Dziecko w roku podatkowym (listopad) ukończyło 18 lat

Coolskin / 78.9.99.* / 2012-03-07 10:23
Czy mogę rozliczyć się z dzieckiem z poprzedniego małżeństwa jeśli cały rok mieszkało ze mną a ja w maju wziąłem ślub. Do tego mamy jeszcze jedno dziecko z przed małżeństwa zawartego w maju, ale to chyba nie wpłynie na meritum sprawy? Jak to rozliczyć? Pomocy:)

Re: PIT: wspólne rozliczenie z dzieckiem samotnych rodziców

myszyn81 / 2010-04-05 20:19 / portfel
znowu brakuje interpretacji dla konkubinatów.
 
iustitia9 / 2010-06-17 19:02
dziecko pełnoletnie (do 25 lat i pobierające nauke) nie może uzyskiwać własnych dochodów żeby móc rozliczyć się wspólnie z rodzicem (osobą samotnie wychowującą dziecko) o ile wiem, a co z dzieckiem małoletnim? może uzyskiwać dochody?
 
belladonna / 2010-06-18 16:40 / Tysiącznik profesjonalny
O dochodach i nauce ustawa jedynie mówi przy dziecku pełnoletnim. Jak dziecko w roku podatkowym (rozliczanym) było nieletnie to jego dochody, czy nauka nie mają znaczenia (można rozliczać się jako osoba samotnie wychowująca). Przy uldze na dziecko za cały rok, jak dziecko cały rok było nieletnie... a jak w trakcie roku skończyło 18 lat, to od miesiąca następnego po skończeniu 18 lat rozpatruje się dochody i naukę :-)
Narzędzia