Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Senat przyjął ordynację podatkową

0
Podziel się:

Najważniejsza z przegłosowanych przez senatorów poprawek do ordynacji podatkowej nakłada na urzędnika skarbowego obowiązek okazania legitymacji służbowej w momencie rozpoczęcia kontroli

Kilkanaście poprawek przegłosowali senatorowie do ordynacji podatkowej. Najważniejsza z przegłosowanych przez senatorów poprawek do ordynacji podatkowej nakłada na urzędnika skarbowego obowiązek okazania legitymacji służbowej w momencie rozpoczęcia kontroli.

Przyjęta przez Sejm ustawa o ordynacji podatkowej zakłada, że w przypadku 'okoliczności faktycznie uzasadniających podjęcie kontroli', kontroler może ją wszcząć bez upoważnienia odpowiedniego organu.

W takiej sytuacji, wedle przegłosowanej przez Sejm ustawy urzędnik musi okazać legitymację służbową lub dowód osobisty, w przypadku gdy kontrolujący nie ma obowiązku posiadania legitymacji. W ciągu trzech dni, od wszczęcia kontroli, urzędnik ma obowiązek doręczyć upoważnienie do wykonywania kontroli.

Znowelizowana przez Sejm ustawa zakłada m.in., że błędna interpretacja prawa podatkowego przez Urzędy Skarbowe może być podstawą do umorzenia zaległości podatkowych.

Sejm zdecydował też, że z ulg podatkowych mogą korzystać osoby lub firmy, które nie mają zaległości podatkowych.

Ustawa umożliwia też dokonanie zabezpieczenia zobowiązań podatkowych spółki na majątku członków zarządu. Majątek spółki często nie wystarcza na zaspokojenie zobowiązań podatkowych, a członkowie zarządu ponoszą osobistą odpowiedzialność majątkową dopiero po nieskutecznym zakończeniu postępowania egzekucyjnego wobec spółki.

Nowelizacja ordynacji podatkowej jest częścią rządowego programu 'Przede wszystkim przedsiębiorczość', który ma służyć aktywizacji przedsiębiorstw, a w konsekwencji - ożywieniu wzrostu gospodarczego i zmniejszeniu bezrobocia.

wiadomości
podatki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)