Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie

Zmiany w VAT 2014. Przygotuj swoją firmę

Money.plWydarzenia

Zmiany w VAT 2014. Przygotuj swoją firmę

Fot. MCCAIG/iStockphoto

Nawet 1787 złotych więcej będzie kosztować utrzymanie statystycznego firmowego samochodu. Najpewniej już od marca i przez cztery lata. Zniknie nie tylko furtka pozwalająca odliczyć pełny VAT od aut z kratką, ale również możliwość odliczenia całego podatku od kosztów eksploatacji. W zamian przedsiębiorcy mieli taniej tankować, ale na razie - nic z tego.

W Unii Europejskiej odliczenie pełnego podatku VAT od samochodów osobowych dla firm i paliwa do nich to standard. Ale nie w Polsce. Rząd w ekspresowym tempie planuje załatać furtkę, która od 1 stycznia pozwalała firmom kupić taniej samochód z kratką. Będzie można z niej skorzystać prawdopodobnie tylko do końca lutego.

31 grudnia minął bowiem okres przejściowy, wynegocjowany przez Polskę od unijnej dyrektywy pozwalającej na odliczenie pełnego VAT od samochodów firmowych. Limit odliczenia - 60 procent VAT, ale nie więcej niż 6 tysięcy złotych - przestał obowiązywać. Dzięki temu firmy zyskały możliwość kupienia samochodów osobowych - pod warunkiem, że mają homologację ciężarową - po wyjątkowo atrakcyjnych cenach. Na samochodzie, który zgodnie z cennikiem kosztuje 100 tysięcy złotych, zaoszczędzić można prawie 19 tysięcy. O prawie 13 tysięcy złotych więcej, niż w grudniu.

Ministerstwo finansów już kilka miesięcy temu złożyło w Brukseli tak zwany drugi wniosek derogacyjny, umożliwiający odpisanie od zakupu lub leasingu samochodu osobowego dla firmy 50 procent VAT, ale nie więcej niż 8 tysięcy złotych. Zgodę na zastosowanie ograniczeń do końca 2018 roku otrzymaliśmy pod koniec grudnia, a prace nad wdrożeniem zmian nabrały ekspresowego tempa.

Reklama
Ile można zaoszczędzić na odliczeniu VAT
Cena samochodu bruttoKoszt po odliczeniu VAT do 31.12.2013Koszt po odliczeniu VAT od 1.01.2014 (należy dodać opłatę za dostosowanie homologacji)Koszt po odliczeniu VAT po wejściu nowelizacji
źródło: Money.pl, kwoty zaokrąglone do pełnych złotych
150 000 zł 144 000 zł 121 951 zł 142 000 zł
100 000 zł
94 000 zł 81 300 zł 92 000 zł
50 000 zł 44 390 zł 40 650 zł 45 325 zł
35 000 zł 31 073 zł 28 455 zł 31 728 zł

Wczoraj projektem zmian zajmował się Komitet Stały Rady Ministrów, już 21 stycznia ma się nimi zająć rząd, a potem, błyskawicznie, również parlament.

- W przyszłym tygodniu mamy Sejm, który potencjalnie mógłby zacząć rozpatrywać projekt. Mam nadzieję, że możliwe będzie przeprowadzenie trzech czytań podczas jednego posiedzenia. Pod koniec stycznia ustawą mógłby zająć się Senat, co oznacza, że w połowie lutego ustawa mogłaby uzyskać podpis prezydenta. To oznacza, że zakładany przez nas termin wejścia w życie ustawy 1 marca jest realny - powiedział Polskiej Agencji Prasowej wiceminister finansów Janusz Cichoń.

Projekt zakłada nie tylko ponowne ograniczenie możliwości odliczania VAT za samochody osobowe, ale również zmiany w rozliczaniu kosztów paliwa i eksploatacji. W tej chwili VAT za części można odliczyć w całości, kosztów paliwa zaś wcale. Nowelizacja zakłada, że w obu przypadkach od marca przedsiębiorcy będą mogli odliczyć połowę VAT. Przy czym od paliwa - co budzi spore kontrowersje - dopiero od lipca 2015 roku. Do tego dnia nadal odliczenia nie będą możliwe.

Czy pełne odliczenie podatku VAT przyspieszy decyzję o zakupie samochodu w twojej firmie?

Zdecydowanie tak, będzie to miało znaczenie na decyzję zakupową
Możliwe, ale na ten moment ciężko jest mi jednoznacznie powiedzieć
Nie sądzę, aby ta zmiana miała dla mojej firmy jakiekolwiek znaczenie

dziękujemy za oddanie głosu

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

- Mamy wielki skandal, na który składają się dwa elementy. Po pierwsze Polska uzyskała derogację, w ramach której zamiast w 100, będzie można odliczać podatek jedynie w 50 procentach. Po drugie, czasowe całkowite ograniczenie możliwości odliczania VAT za paliwo jest niezgodne z decyzją derogacyjną - ocenia poseł Łukasz Gibała z Twojego Ruchu. Wczoraj jego partia wystosowała apel do rządu o wycofanie się z planowanych zmian. - Stosując czasowe ograniczenie do czerwca 2015 roku, możliwości odliczenia VAT, rząd nie tylko podważa zaufanie przedsiębiorców, bo robi co innego, a mówi co innego, to jeszcze w dodatku łamie prawo unijne!

Poseł Krystyna Skowrońska z Platformy Obywatelskiej broni jednak planów rządu względami finansowymi. - Odroczenie obniżki VAT za wydatki do czerwca 2015 roku jest koniecznością związaną z tym, że byłby to wielomilionowy koszt dla budżetu - ocenia.

Zanosi się na polityczną burzę w Sejmie

Stanowisko i argumenty rządu nie przekonują opozycji. - Każdy podmiot gospodarczy, który potrzebuje samochodów do celów gospodarczych powinien mieć możliwość pełnego odliczenia VAT. Mówi się o tym, że jest to uszczuplenie dla budżetu, ale prawda jest taka, że przyczyni się to do ożywienia branży motoryzacyjnej, a tym samym całej gospodarki - twierdzi Jerzy Materna, poseł Prawa i Sprawiedliwości. - Jest niesprawiedliwością, że jeden podmiot, ten który potrzebuje samochodu ciężarowego ma mieć obniżenie pełne, a ten komu wystarczą mniejsze samochody tylko 50 procent.

Zdaniem posła PiS, takie rozwiązanie powinno zostać zaskarżone do Trybunału Konstytucyjnego, jako dyskryminacja. Nie podoba mu się też błyskawiczne tempo prac nad ustawą, która - jego zdaniem - powinna być najpierw poddana pod powszechną dyskusję.

Sojusz Lewicy Demokratycznej zapowiada złożenie propozycji o utrzymaniu całkowitego odliczenia VAT. - Jeśli dojdzie do głosowania w Sejmie, zrobimy wszystko by namówić rząd i inne ugrupowania do naszego projektu. - zapowiada Dariusz Joński z SLD. - Tego oczekują również przedsiębiorcy. Jesteśmy po takim spotkaniu. SLD zaprosiło przedstawicieli branży motoryzacyjnej i pojawił się z ich strony taki postulat. Czeka nas debata na ten temat, mamy nadzieje, że będzie merytoryczna, a nie tylko polityczna.

Na drugiej stronie dowiesz się, jakie będą koszty zmian dla firm i jak fiskus będzie sprawdzał, do czego wykorzystywany jest samochód

Poprzednia strona
  • 1
  • 2
Money.pl
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl


2014-01-20 22:53:19 178.235.199.* | Damian K
Re: Auta z kratką wkrótce znikną. Rząd ekspresowo łata dziurę w VAT, a... [0]
Problemem jest to, że Polacy cierpią na zbiorową amnezję. Jednym z warunków wstąpienie do UE, i to warunków wymaganych przez Brukselę, było, że, mówiąc w skrócie, obciążenie podatkowe NIE zostaną zwiększone. W szczególności dotyczyło to właśnie aut służbowych. To, co robi rząd to klasycznie działanie prawa wstecz, wbrew obietnicom wobec własnego narodu i zobowiązaniom wobec UE. Akurat UE ma to w nosie. Ale dziwne, że my Polacy również. No, ale widocznie lubimy być robieni w balona, a akurat ten rząd bije rekordy pod tym względem i jest niepokojąco bezkarny.
2014-01-19 13:50:46 80.50.231.* | sas00000
Re: Auta z kratką wkrótce znikną. Rząd ekspresowo łata dziurę w VAT, a... [0]
Tytuł powinien brzmieć Rząd zwiększy bezrobocie i pogłębi dziurę budżetową
2014-01-18 18:21:13 217.153.42.* | mr.zlywilk
Re: Auta z kratką wkrótce znikną. Rząd ekspresowo łata dziurę w VAT, a... [0]
I mniej konkurencyjna gospodarka powstaje. I mniej wpływów do budżetu powstaje następstwie. I tworzy się jeszcze większa dziura. I tak zarzyna się polską gospodarkę. I tak kończą się marzenia o kraju dobrobytu.
2014-01-18 11:00:57 95.51.168.* | tropiciel debili
Re: Auta z kratką wkrótce znikną. Rząd ekspresowo łata dziurę w VAT, a... [0]
na dobry początek to powinni rozliczać rzetelnie p osłów z ryczałtu paliwowego a nie na "oświadczenia"
2014-01-17 22:12:49 ARTUR408
Re: Auta z kratką wkrótce znikną. Rząd ekspresowo łata dziurę w VAT, a... [1]
Najwięcej jednak firmy płacą za brak możliwości uzyskania odszkodowania z VAT od firm ubezpieczeniowych w razie kolizji lub szkody całkowitej . Najwięcej w tym wypadku zyskują firmy ubezpieczeniowe a rząd popierając taką politykę traci rocznie miliardy zł dochodu z tytułu wpływu VAT od ubezpieczycieli i szarej strefy obrotu samochodami firmowymi powypadkowymi które ubezpieczyciele wystawiają na sprzedaż po kasacji . Oczywiście ktoś posiadając akcje firm ubezpieczeniowych nie zająknie się o tej sprawie w sejmie zrzucając brak dochodów w budżecie na handlujących pietruszką bez kasy fiskalnej .
2014-01-18 11:36:25 83.6.169.* | Ob-Server
I tu się mylisz. Jeśli zgłaszasz szkodę u ubezpieczyciela to jeśli nie jesteś "VAT-owcem" to zaznaczasz pozycję, że nie masz możliwości odpisu VAT-u bo nie prowadzisz działalności gospodarczej. Wtedy firma ubezpieczeniowa musi wypłacić lub przelać na konto warsztatu pełną kwotę brutto za naprawiony pojazd. To bardzo proste, ale różnie ludzie kombinują i np. gdy godzą się na wypłatę sumy odszkodowania bo naprawią auto we własnym zakresie to później mają różne problemy.
2014-01-17 21:42:18 77.254.112.* | zbynioB
Re: Auta z kratką wkrótce znikną. Rząd ekspresowo łata dziurę w VAT, a... [0]
Nic się nie stało. Polacy nic się nie stało.
2014-01-17 20:14:25 80.238.67.* | luk8247872
Re: Auta z kratką wkrótce znikną. Rząd ekspresowo łata dziurę w VAT, a... [1]
Z jednej strony mnie to wkurza bo sam ma firmę i koszty samochodu są znaczące, ale z drugiej szlag mnie trafia jak widzę kolejkę ludzi w marketach którzy proszą o faktury VAT na firmę za normalne zwyczajne codzienne zakupy . Jasne pewnie mają działalność związaną z gastronomią ????
2014-01-17 20:37:37 31.174.169.* | litości

Jasne pewnie mają działalność związaną z gastronomią

Inaczej by nie mogli odliczyć zakupów spożywczych. Jakbyś miał oprócz firmy rozumek, to byś to wiedział.
2014-01-17 17:38:31 89.66.71.* | Coincidence
Re: Auta z kratką wkrótce znikną. Rząd ekspresowo łata dziurę w VAT, a... [0]
Brawo rząd.
Jak coś się zaczyna kręcić to trzeba temu łeb ukręcić.
Powodzenia w robieniu biznesu w Polsce. Szczególnie mali i mikro.
Trzeba firmę za granicę przenosić i kupować auta za granicą.
A może tak blokadę Polski tymi autami zrobić?
2014-01-17 15:24:21 77.254.146.* | lolek mały
Re: Auta z kratką wkrótce znikną. Rząd ekspresowo łata dziurę w VAT, a... [1]
Czy ten nieRząd zrobił coś dla firm, dla ludzi ?
Tylko podatki dla siebie, dla swoich ludzi.
Nic, absolutnie NIC dla ludzi. Dla ludzi tylko obiecanki.
2014-01-19 11:43:21 77.252.247.* | St.
Zrobił - "jedno okienko". Debile krzyczą że to w interesie przedsiębiorcy!
2014-01-17 15:10:03 79.133.218.* | Piotrek60
Re: Auta z kratką wkrótce znikną. Rząd ekspresowo łata dziurę w VAT, a... [0]
Gdyby w Polsce, tak jak we wszystkich cywilizowanych krajach, VAT był VAT, to znaczy odliczalny, to nie było by żadnych afer i dyskusji. Ale VAT jest u nas po prostu podatkiem od obrotu, niezgodnie z istotą tego podatku i niezgodnie z prawem unijnym.
2014-01-17 13:50:05 88.199.31.* | mnbvcxzasdfghjk
Re: Auta z kratką wkrótce znikną. Rząd ekspresowo łata dziurę w VAT, a... [0]
szkoda że dziury budżetowej jakoś nie łata
2014-01-17 12:24:02 88.199.162.* | 5474576
Re: Auta z kratką wkrótce znikną. Rząd ekspresowo łata dziurę w VAT, a... [0]

Nawet 1787 złotych więcej będzie kosztować utrzymanie statystycznego firmowego samochodu. Najpewniej już od marca i przez cztery lata. Zniknie nie tylko furtka pozwalająca odliczyć pełny VAT od aut z kratką, ale również możliwość odliczenia całego podatku od kosztów eksploatacji. W zamian

kto zdążył kupic z kratką - ten kto był gotowy, a kto był gotowy - ten co "smaruje" władzy tyle żeby ta robiła "dziury" prawne pod niego lub ewentualnie szwagier władzy.
2014-01-17 12:10:50 77.254.194.* | devilq
Re: Auta z kratką wkrótce znikną. Rząd ekspresowo łata dziurę w VAT, a... [1]
Jestem bardzo ciekawy jak TAX Care liczył wzrost wydatków..

2000 netto wydatków na auto / rok eksploatacji = 460 zł VAT
skoro można odliczyć 50% to będzie różnicy 230 zł VAT

Teraz benzyny też nie odliczysz, więc będzie -230zł
Jak benzyne będzie mozna odliczyć to:
2000 litrów x 5,3 zł/l = 10600 zł brutto = 1380zł VAT do dodatkowego odliczenia.

Chyba że analitycy TAX Care dla celów propagandowych liczą wariant odpis 100% vs to co przewiduje ustawa, ale dla czego piszą że przedsiębiorcy zapłacą więcej o 1700 zł !!! to ściema!!! zapłacą według tych obliczeń 230 zł więcej !
2014-01-17 12:25:59 88.199.162.* | śmierć administacji państwowej!
ważne że więcej niz mniej - to jest obraza dla mnie sama w sobie.
-1 spadek
2014-01-17 11:31:16 62.111.218.* | płacę podatki bo muszę
Re: Auta z kratką wkrótce znikną. Rząd ekspresowo łata dziurę w VAT, a... [1]
A ja znam przypadek taki, że przedsiębiorca kupił samochód za 1000zł do firmy, by kupować paliwo do samochodu prywatnego córki, bo służbowe są tylko na olej napędowy a córka jeździ na benzynie. I to tak nasi kochani przedsiębiorcy odpisy robią że niektórzy to prawie podatku żadnego nie odprowadzają BO MAJĄ !!!!!!!KOSZTY!!!!!!! Cwaniaki.
2014-01-17 12:17:45 89.228.76.* | Oszust przedsiębiorca
Załóż swoją firmę i rób to samo zamiast się publicznie mazać.
2014-01-17 09:55:07 87.207.215.* | satyr
Re: Auta z kratką wkrótce znikną. Rząd ekspresowo łata dziurę w VAT, a... [7]
I bardzo dobrze, czemu np przedsiębiorcy mają być inaczej traktowani niż pracownicy. Pracownik jako koszty pracy odlicza tyle ile łaskawie pozwoli państwo, a przedsiębiorca może wiele i z tego skwapliwie korzysta. Samochody z kratką wykorzystywane są głównie do celów prywatnych przedsiębiorcy, przeciez ich nikt nie jest w stanie skontrolować. Jak samochód ma służyc do przewozu towarów to tylko dwa miejsca osobowe., a reszta to przestrzen bagażowa Kratka służy tylko do ozdoby i nadaje szpan. Chcąc sie powoływać na UE to trzeba najpierw zmienić mentalność Polaków.
2014-01-17 12:28:30 88.199.162.* | 47747
ja jestem pracownikiem ale ciebie[..] nie rozumiem - zamiast rządać przywilejów dla siebie, chcesz żeby innym było tak samo źle jak tobie - jaki bezinteresownym gnom z ciebie, na twoim dobrze ci nie zależy tylko na cudzym złu.

### Post edytowany z powodu złamania regulaminu Forum MONEY.PL ###

2014-01-17 12:54:37 87.207.215.* | satyr
Zle nie zrozumiałeś. Jako pracownik dobrze wiesz, że odliczanie VAT to przywilej dla twojego pracodawcy a nie dla ciebie. Jeśli dojeżdżasz własnym samochodem do pracy bo innej możliwości nie masz to jakie ponosisz koszty z tytułu zatrudniena, pewnie wielokrotnie wieksze niż możesz sobie odliczyć. Szkoda, że nie zrobiłem zdjęcia /samochód z kratką a na tylnym siedzeniu fotelik dla dziecka, samochód oklejony w koło reklamami danego biznesmena świadczącymi o usługach zupełnie innych niż przewożenie dzieci/. Pewnie wielu jest ciężko ale kombinatorów nie brakuje. Zamiast bronić kratkowiczów walcz byś miał możliwość odliczenia rzeczywistych kosztów pracy. Pracodawca ci nie dorzuci bezinteresownie.
2014-01-17 10:10:33 94.42.197.* | mmikol
Mój drogi, zostań przedsiębiorcą. Będziesz też maił tak dobrze ...
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
2014-01-17 10:06:23 78.131.154.* | Sławek Tik Tak
sam sobie zmień mentalność,bo nikt normalny nie wali łbem w drzwi
cytat
A kilka dni temu byłam świadkiem sytuacji gdy wściekł się tak, że uderzył 2 razy głową w metalowe drzwi garażu, co później wytłumaczył w następujący sposób *musiałem rozładować energię*.
2014-01-17 13:07:02 87.207.215.* | satyr
Kondensator się rozładowuje przez zwarcie. Swoją drogą to dość dziwny sposób na rozładowanie energii poprzez bicie głową.
-1 spadek
2014-01-17 10:29:11 87.207.215.* | satyr
Znam przedsiębiorców którzy używają samochodów fabrycznie przystosowanych do przewozu towarów, a pseudo kratka jest tylko wybiegiem by ominąć przepisy. Pomyście logicznie co daje sama kratka w samochodzie, przestrzeni bagażowej przez to nie przybędzie, a nie widziałem by ktoś jeżdził z wyjętymi tylnymi siedzeniami. Jest tyle modeli samochodów towarowo osobowych różnych wielkości, że jak ktoś taki potrzebuje to sobie kupi i tu nie widzę problemu z oddliczeniem VAT. Rodzinę można wozić prywatnym samochodem.
2014-01-17 15:35:16 78.8.133.* | Sebobebo
A do klientów można jechać ciężarówką. Co nie ?
Nie każda firma zajmuje się wożeniem cegieł.
15 awans
2014-01-17 08:59:01 83.30.243.* | WojtekSX
Re: Auta z kratką wkrótce znikną. Rząd ekspresowo łata dziurę w VAT, a... [2]
Trzeba się wreszcie zorganizować - przedsiębiorcy powinni zablokować autami parlament, budynek kancelarii premiera i min.finansów oraz wszystkie urzędy wojewódzkie, podstawić pod drzwi taczki z napisem - chcemy taniego państwa - przesiądź się na taczki premierze, min.finansów czy wojewodo oraz parlamentarzysto. Trzeba powiedzieć DOŚĆ OKRADANIA DOPIERO CO PRÓBUJĄCEJ STANĄĆ NA NOGI KLASIE ŚREDNIEJ!!!
2014-01-17 15:23:44 159.205.130.* | Amanda10
POPIERAM TAKĄ AKCJĘ
2014-01-17 12:41:03 83.26.4.* | jck.janisz
Popieram! Można się zorganizować ale troszkę inaczej. Proponuję aby każdy przedsiębiorca zatrudniający np. powyżej 5 pracowników co miesiąc lub kwartał wręczał jedno wypowiedzenie.
2014-01-17 07:52:09 83.21.180.* | Bart123456911
Re: Auta z kratką wkrótce znikną. Rząd ekspresowo łata dziurę w VAT, a... [1]
farsa, złodziejstwo, niesprawiedliwość, biurokracja, i parę jeszcze innych mocniejszych slow cisną się na usta.
Czy nie ma prawdziwych ekonomistów, którzy by doradzili rządowi?
2014-01-17 07:55:50 83.21.180.* | Bart123456911
PS. chyba chcą osłabić nasza (Polaków) konkurencyjność na rynku międzynarodowym. Rożnica w kosztach/pensjach zostanie skompensowana przez koszty....
Czyżby to element polityki zagranicznej...
Dla kogo ten prezent? Bo dla gospodarki tylko pozorna oszczędność a tak na prawdę to ograniczenie rozwoju.
2014-01-17 07:17:41 178.37.224.* | efes708
Re: Auta z kratką wkrótce znikną. Rząd ekspresowo łata dziurę w VAT, a... [0]
by żyło się lepiej
2014-01-17 07:16:26 31.42.6.* | tomek32
Re: Auta z kratką wkrótce znikną. Rząd ekspresowo łata dziurę w VAT, a... [0]
czy cos niepodoba sie niewolnikom
2014-01-17 06:45:52 95.49.172.* | m-53
Re:Żuki wrócą do łask. [0]
Żuki, Tarpany i Lubliny wrócą do łask.
Taki pojazd potrafi przecież pochłonąć każdą ilość paliwa,tym benzyny, i wszystkie koszty napraw.
A swoją drogą ciekawe czy nasz Min, Fin, poradził sobie z samochodami pomocy drogowej marki Ferrari, Porshe itp.

Czy pełne odliczenie podatku VAT przyspieszy decyzję o zakupie samochodu w twojej firmie?

Zdecydowanie tak, będzie to miało znaczenie na decyzję zakupową
Możliwe, ale na ten moment ciężko jest mi jednoznacznie powiedzieć
Nie sądzę, aby ta zmiana miała dla mojej firmy jakiekolwiek znaczenie

dziękujemy za oddanie głosu

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Podatki w firmie