Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Odszkodowania po burzach i wichurach. Ubezpieczony musi pamiętać o kilku rzeczach

5
Podziel się:

Burze i wichury szalejące po Polsce doświadczają wielu mieszkańców naszego kraju. Ubezpieczeni mogą jednak zwrócić się do ubezpieczyciela o odszkodowania. Muszą jednak pamiętać o kilku rzeczach.

Odszkodowania po burzach i wichurach. Ubezpieczony musi pamiętać o kilku rzeczach
Burze i wichury niszczą mienie Polaków. Co się należy ubezpieczonym? (zdj ilustracyjne) (PAP, Marcin Bielecki)

Zasady dotyczące odszkodowań zebrał portal Wyborcza.biz, który przypomina, że ochrona przed zdarzeniami pogodowymi - takimi jak burza, ulewa, powódź, czy wichura - to standardowy zakres w przypadku ubezpieczeń mieszkań oraz pełnych pakietów autocasco.

Najważniejszym jest, jaki zakres ubezpieczenia zawarto w umowie. Ubezpieczyciel pokryje tylko szkody, które obie strony przewidziały w jej zapisach. Najczęściej działa to tak, że im droższa umowa, tym więcej zdarzeń przewiduje.

Prawo polskie nie przewiduje, kiedy poszkodowany powinien zgłosić zaistnienie zdarzenia. Najczęściej obie strony umawiają się na konkretny termin i sposób zgłoszenia w umowie.

Zobacz także: Polisa turystyczna. Na co zwrócić uwagę? "Ważny zakres ubezpieczenia i kwota"

"Wyborcza" zwraca uwagę, że chociaż Kodeks cywilny nie narzuca poszkodowanemu terminu zgłoszenia wypadku, to jednak przewiduje, że owego terminu on nie dochowa. W przypadku takowego rażącego niedbalstwa ubezpieczyciel ma prawo zmniejszyć kwotę odszkodowania, gdyż np. zwłoka przyczyniła się do powiększenia szkody lub ubezpieczyciel przez nią nie mógł ustalić jej zakresu.

Ustawa o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej nakazuje ubezpieczycielowi odpowiedzieć na zgłoszenie w ciągu 7 dni. Tyle czasu ma na poinformowanie zgłaszającego o przyjęciu zawiadomienia.

Wypłata odszkodowania zgodnie z Kodeksem cywilnym następuje w przeciągu 30 dni. W tym czasie ubezpieczyciel przeprowadza postępowanie likwidacyjne i spełnić należne świadczenie.

Może się jednak zdarzyć tak, że ubezpieczyciel nie będzie chciał go wypłacić. Dzieje się tak w dwóch przypadkach, które wymienia portal: gdy ubezpieczający wyrządził szkodę umyślnie lub dopuścił się rażącego niedbalstwa.

Ubezpieczony, niezgadzający się z decyzją ubezpieczyciela, może się odwołać od jego decyzji. Taką drogę też przewiduje umowa zawarta między obiema stronami. Ubezpieczyciel powinien odpowiedzieć w ciągu 30 dni.

Ostatecznie ubezpieczony może też zwrócić się do Rzecznika Finansowego z wnioskiem o interwencję. Inną drogą jest wniosek do sądu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(5)
Gaga
3 lata temu
A w jakim to języku napisane: ..."W tym czasie ubezpieczyciel przeprowadza postępowanie likwidacyjne i spełnić należne świadczenie." Nie dość, że artykuł nic nowego nie wniósł, to jeszcze brak korekty. Kto zatrudnia takich pismaków?
psy mi podpow...
3 lata temu
nie majac autocasco tez mozna otrzymac odszkodowanie jesli drzewo spadnie na samochód-ZARZADCA ZIELENI MIEJSKIEJ MA OBOWIAZEK UBEZPIECZYC WSZYSTKIE DRZEWA
Zniesmaczony
3 lata temu
Żaden to artykuł. Tzw redaktorzy - wstydźcie się za jakość prezentowanego materiału. Albo piszecie albo pieprzycie za kasę takie knoty. Lepiej napiszcie o tym czy istnieje czarny kolor. Może to wam da do myślenia. Pozdrawiam redakcję.
shalom biali...
3 lata temu
gdy w wyniku opadow zaleje wam piwnice nie bedzie to szkoda ktora obejmuje ubezpieczenie bo opady przed wyrzadzeniem szkody zamienily sie w wody powierzchniowe plynace tak was wyroluje ubezpieczyciel tak jak mojego sasiada podajcie dalsze przyklady
azazs
3 lata temu
Można jeszcze pisać na Berdyczów, efekt będzie podobny !