Na skróty
Jak mądrze ubezpieczyć podróż
2006-07-03 10:00

Jak mądrze ubezpieczyć podróż

Autor: Małgorzata Szafarz

1 / 3
Jak mądrze ubezpieczyć podróż
Wybierając się w podróż, zwłaszcza zagraniczną, warto pomyśleć o dobrym ubezpieczeniu. Będziemy wtedy pewni, że w razie wypadku, choroby czy kradzieży unikniemy przykrych sytuacji i otrzymamy potrzebną nam pomoc.

Towarzystwa ubezpieczeniowe prześcigają się w ofertach ubezpieczeń turystycznych. Jest ich na rynku całkiem sporo, każdy musi więc wybrać to, co najbardziej mu odpowiada. I chociaż zakres i warianty ubezpieczenia podróżnego u każdego z ubezpieczycieli są nieco inne, to jednak wszędzie występuje pewien, ogólnie przyjęty standard.

W każdym towarzystwie ubezpieczeniowym znajdziemy więc podstawowe warianty ubezpieczenia podróżnego:

  • - ubezpieczenie kosztów leczenia
  • - ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków
  • - ubezpieczenie bagażu
  • - ubezpieczenie assistance.

Dodatkowo ubezpieczyciele proponują jeszcze:

  • - ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej
  • - ubezpieczenie kosztów ratownictwa
  • - ubezpieczenie ryzyka amatorskiego uprawiania windsurfingu, wspinaczki górskiej, narciarstwa
  • - ubezpieczenie kosztów leczenia i następstw nieszczęśliwych wypadków przy wyczynowym uprawianiu sportów ekstremalnych
  • - ubezpieczenie sprzętu specjalistycznego, np. fotograficznego, sprzętu do nurkowania

Ubezpieczenie kosztów leczenia

Giełda na żywo

Wall Street w dół po słabych danych o PKB w USA

Inwestorów straszy również sprawa Grecji, jednakże jej ewentualne bankructwo...

Ubezpieczenie kosztów leczenia jest nam potrzebne, gdy wyjeżdżamy za granicę, jeżeli natomiast podróżujemy po kraju - chroni ZOBACZ TAKŻE: Nie bój się powrotu z wczasów! Przed wyjazdem ubezpiecz mieszkanienas krajowe ubezpieczenie zdrowotne w ramach świadczeń Narodowego Funduszu Zdrowia.

Ubezpieczenie z Narodowego Funduszu Zdrowia upoważnia nas również do korzystania z publicznej służby zdrowia we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Świadczenia te otrzymamy częściowo za darmo, częściowo będziemy musieli pokryć je sami. Z tego właśnie względu wyjeżdżając do któregoś z krajów Unii korzystne jest jednak dodatkowe wykupienie ubezpieczenia kosztów leczenia.

Przed wyjazdem z kraju trzeba w odpowiednim oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia wyrobić sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (obowiązuje od stycznia 2006, karta zastąpiła wydawany wcześniej formularz E111). Karta stanowi dowód, że dana osoba jest upoważniona do świadczeń zdrowotnych w ramach systemu zabezpieczenia społecznego w swoim kraju. Wystawiając kartę, Narodowy Fundusz Zdrowia wyraża tym samym zgodę na pokrycie kosztów niezbędnego leczenia w trakcie pobytu za granicą.

Karta wydawana jest maksymalnie na 2 miesiące, wyjątkiem są emeryci i renciści - oni dostaną kartę na 5 lat, oraz bezrobotni - ich karta będzie ważna przez 30 dni.

Ogólnie rzecz biorąc ubezpieczenie kosztów leczenia zabezpiecza nas przed wydatkami na zabiegi medyczne w razie nagłego zachorowania czy wypadku.

Tego rodzaju ubezpieczenie zapewnia zwrot kosztów poniesionych na konsultacje z lekarzem, zwrot kosztów zabiegów ambulatoryjnych, specjalistycznych badań czy pobytu w szpitalu. Ubezpieczony przeważnie może liczyć również na pomoc prawną lub finansową oraz pokrycie kosztów związanych z koniecznością nagłego powrotu członków rodziny do domu, opieką nad nieletnimi dziećmi, odwiedzinami osób bliskich czy kontynuacją zaplanowanej podróży.

Co ważne - towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić pokrycia kosztów leczenia (i przeważnie tak się dzieje) w przypadku, gdy istniały przeciwwskazania lekarskie do odbycia podróży zagranicznej oraz gdy początek choroby miał miejsce w kraju, jeszcze przed wyjazdem za granicę.

Chcąc uniknąć nadużyć ubezpieczyciele przed wypłatą świadczenia sprawdzają również, czy koszty leczenia nie przekraczają ZOBACZ TAKŻE: Wakacje bez rozczarowań? Jak trafnie wybrać biuro turystycznezakresu pomocy medycznej niezbędnej do przywrócenia stanu zdrowia umożliwiającego powrót do domu lub czy nie są one związane są z operacjami plastycznymi i zabiegami kosmetycznymi.

Pamiętaj! Szpital za granicą może odmówić świadczenia usług medycznych, jeżeli nie będziemy mieli wykupionego ubezpieczenia kosztów leczenia.

Aby ubiegać się o zwrot kosztów poniesionych na leczenie za granicą, w terminie 7 dni od powrotu do kraju musimy przedstawić firmie ubezpieczeniowej, u której wykupiliśmy polisę, oryginały faktur za usługi medyczne, z których skorzystaliśmy. Jeżeli więc jesteśmy zmuszeni do korzystania z opieki lekarskiej za granicą pamiętajmy o zachowaniu wszystkich rachunków oraz dokumentacji dotyczącej przebiegu leczenia.

Wysokość ubezpieczenia kosztów leczenia - w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego, wariantu polisy oraz kraju, do którego się udajemy - waha się od 10 tys. do 25 tys. euro.

Tagi:ubezpieczenie, wakacje, podróż
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Re: Jak mądrze ubezpieczyć podróż

szumimmm / 80.238.107.* / 2014-09-30 23:04
moim zdaniem najwazniejsze w ubezpieczeniu jest ubezpieczenie nnw. W generali takie ubezpieczenie maja bardzo atrakcyjny pakiet takiego ubezpieczenia.

Re: Jak mądrze ubezpieczyć podróż

ewwoska8 / 93.174.29.* / 2014-09-30 15:26
Musze sie całkowicie zgodzić, bo tak czy inaczej po prostu w takim miejscu zawsze mozna znalezc odpowiednie dla siebie ubezpieczenie i do tego jeszcze w bardzo dobrej cenie.

Re: Jak mądrze ubezpieczyć podróż

rvu / 37.30.39.* / 2013-03-21 14:02
Ja ostatnio statnio dostałem 10% zniżki kupując ubezpieczenie WARTA TRAVEL ON-LINE, podając kod promocyjny: WARD01656000

Re: Jak mądrze ubezpieczyć podróż

docha / 89.191.166.* / 2012-08-15 13:42
Można smsem, przez internet, co kto woli, bardzo tutaj ułatwiają sprawę, bo nie każdy ma agenta pod ręką.

Re: Jak mądrze ubezpieczyć podróż

kojuka / 89.70.23.* / 2012-06-18 20:53
Przeglądałam oferty ubezpieczeń podróżniczych w rożnych formach ubezpieczeniowych i właśnie w Generali dobrze to wygląda a że można smsem to nie wiedziałam :D

Re: Jak mądrze ubezpieczyć podróż

Pufko / 89.76.150.* / 2012-06-14 22:25
W Generali teraz nawet sms-em możesz wykupić w razie nagłej podróży, jak masz telefon w Generali...

Re: Jak mądrze ubezpieczyć podróż

iga23 / 80.238.108.* / 2012-06-11 11:48
Ja znalazłam bardzo fajną oferte w Generali, wiec spokojnie chyba pozostane przy tym ubezpieczycielu, zwłaszcza ze jest już przeze mnie sprawdzony.

Re: Jak mądrze ubezpieczyć podróż

ubezpieczony / 109.231.46.* / 2011-08-26 10:16
Firmy ubezpieczeniowe przygotowały dla osób planujących różnego rodzaju wyjazdy bardzo szeroką gamę ubezpieczeń w podróży. Elementem na który trzeba zwrócić uwagę wybierając ubezpieczenie turystyczne jest zakres ochrony ubezpieczeniowej a także możliwość nabycia dodatkowych opcji ubezpieczenia w podróży.
http://www.korzystna-polisa.pl/ubezpieczenie-w-podrozy.html

Re: Jak mądrze ubezpieczyć podróż

lektyka / 77.242.232.* / 2011-07-24 20:55
zwłaszcza w tropikach dodatkowe ubezpieczenie sie przyda. ja korzystam z biura http://www.okeytravel.pl/ubezpieczenia.html i tam zawsze wykupuje ubezpieczenie dodatkowe. to juz przeze mnie sprawdzony sposob i na nim polegam

Re: Jak mądrze ubezpieczyć podróż

kaodf / 109.243.37.* / 2010-09-16 12:42
Zobacz też tutaj:

http://dobre-ubezpieczenie.blogspot.com
 
lenka09 / 212.76.49.* / 2011-06-07 11:18
Temat co roku powraca jak bumerang.Ale to dobrze,bo widac ze mamy duza swiadomośc własnego bezpieczeństwa i dbamy o nie podwójnie.Jesli juz tak wymieniamy sie linkami to ja równiez polecam to ubezpieczenie www.generalidirect.pl

Re: Jak mądrze ubezpieczyć podróż

Specjalista_Ubezpieczenia / 83.27.54.* / 2010-09-10 15:27
Kwestia dodatkowego ubezpieczenia komunikacyjnego na czas zagranicznych podróży jest niezwykle istotna, choć niestety - często przez kierowców pomijana. A w przypadku nieszczęśliwego wypadku za granicą, kiedy nie posiadamy przykładowo ubezpieczenia Car Assistance czy NNW, możemy mówiąc krótko - zostać "na lodzie". Sezon wakacyjny co prawda już powoli za nami, ale tym, którzy jeszcze się gdzieś wybierają, polecam dobry artykuł na temat ubezpieczenia samochodu na taką okazję: http://przyspieszenie.pl/autem-na-wakacje-ale-tylko-z-dobrym-ubezpieczeniem/

Re: Jak mądrze ubezpieczyć podróż

fatim / 212.180.139.* / 2010-06-18 13:45
ja wybrałem Wojażera ... jakiś czas temu liczyłem że bardzo mi się to opłaca ze względu na zniżkę studencką która przysługiwała ... a problemów żadnych z wypłacalnością nie ma z tego co wiem

Re: Jak mądrze ubezpieczyć podróż

Dulce / 2010-04-23 23:16
Ubezpieczenie turystyczne zawsze powinno "towarzyszyć" nam na urlopie i nie ważne czy jedziemy się pospinać, pozjeżdżać na nartach, czy opalać się w ciepłych krajach. Ja zawsze wykupuje ubezpieczenie na podróż w HDI jest ona przeze mnie sprawdzona i jestem jej wierna.
http://www.hdi-asekuracja.pl/22057/
 
pomarańczowa / 83.10.128.* / 2010-04-29 10:34
http://www.teida.pl/kalkulator/turystyczne/

możesz porównać wiele ofert ubezpieczeń turystycznych, a także wyjazdów na narty, wyjazdów służbowych czy do pracy za granicą, wszystko w jednym miejscu, szybko i sprawnie, bez zbędnych formalności, wypełniasz tylko prosty formularz i za kilka chwil wiesz już wszystko:)

Re: Jak mądrze ubezpieczyć podróż

przezorny / 80.55.19.* / 2009-05-26 11:23
ja skorzystalem z ubezpieczenia generali evento, bo to i firma srabilna no i spodobała mi sie oferta. mogłem sam wybrac zakres ubezpieczenia. poza tym pokrywaja koszty pobytu w szpitalu i ewentualnej rehabilitacji.. wiec czues ie teraz w podróży bezpiecznie

Re: Jak mądrze ubezpieczyć podróż

Rozsądny / 83.26.95.* / 2007-09-22 17:18
W PZU koszty lecznia można ubezpieczyć od 5000 euro. Jednak nie polecam takiej opcji. Najrozsądniej wychodzić trzeba z minimum 30 000 euro. Przecież w razie choroby i pobytu w szpitalu z profesjonalną obsługą polskich pielęgniarek :) koszt leczenie będzie rosnął w bardzo szybkim tempie. Warto nie spłukać się podczas podróży. Za jeden dzień osoby dorosłej do 60 roku życia jet to 0,90 euro za sumę 30000 euro. Natomiast za 50000 euro jest to 1,20 euro. Osobiście ubezpieczyłem sie na 50000. Mimo, że nic się nie wydarzyło jestem zadowolony ze swojego wyboru. W razie czego musiałbym sprzedać komputer i wiele innych rzeczy i nie wpisałbym się w portalu. Ludziska zastanówcie się 2 razy jeśli jedziecie za granicę. To nie jest aż tak duży wydatek. P.S. Grupy zorganizowane, młodzież ucząca się oraz studenci mają dodatkowe zniżki.
 
gini / 2010-06-21 15:52 / Bywalec forum
Tobie akurat się nie przydarzyło a ja niestety miałam pecha i nie byłam w ogóle ubezpieczona, straciłam dużo kasy na leczenie, na dodatek trzeba było wcześniej wracać, makabra. W tym roku żeby nie wiem ile kosztowało to biorę i nie zastanawiam się.

Re: Jak mądrze ubezpieczyć podróż

sadur / 62.29.164.* / 2007-08-22 17:57
Osoba pisząca ten artykuł niezbyt dokładnie zapoznała sie z ofertami towarzystw ubezpieczeniowych w zakresie ubezpieczenia wyjazdu za granicę, chciażby odnośnie sum kosztów leczenia.