Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Ile kosztują nas ogłoszenia w serwisach ogłoszeniowych? Porównujemy TOP 3 serwisy ogłoszeniowe

5
Podziel się:

Ile w praktyce zapłacimy za wystawienie swojej oferty w serwisie ogłoszeniowym? Porównujemy 3 popularne serwisy ogłoszeniowe: olx.pl, sprzedajemy.pl i gratka.pl.

Serwisy ogłoszeniowe, ze względu na stosunkowo niskie koszty ponoszone przez użytkowników, szybko stały się alternatywą dla portali aukcyjnych i coraz więcej osób chętnie z nich korzysta. A ile w praktyce zapłacimy za wystawienie swojej oferty? Porównujemy 3 popularne serwisy ogłoszeniowe: olx.pl, sprzedajemy.pl i gratka.pl.

Jak wystawić ogłoszenie o sprzedaży?

Zacznijmy jednak od początku, czyli od tego, jak tworzy się ogłoszenie w każdym z tych serwisów. W jakim stopniu jest to intuicyjne? Czy potrzebne jest do tego założenie konta? Aby "badanie" było obiektywne, test przeprowadziła osoba, która nigdy nie wystawiała swojego ogłoszenia i – jak większość użytkowników – nie zaglądała najpierw do regulaminu. Jak to więc wygląda w praktyce?

Po wejściu na stronę główną każdego z badanych serwisów – olx.pl, sprzedajemy.pl, gratka.pl – aż rzuca się w oczy baner znajdujący się w prawym, górnym rogu, który każdorazowo ma postać "+ Dodaj ogłoszenie". Dodatkowo na sprzedajemy.pl pod przyciskiem widnieje informacja "Za darmo i bez rejestracji" – czy tak będzie w rzeczywistości? Sprawdzimy to!

W tym małym, początkowym teście każdy z serwisów wypadł bardzo dobrze – nie trzeba zastanawiać się, gdzie dodać ogłoszenie, ponieważ informacja o tym umieszczona jest w najbardziej widocznym miejscu, do którego w pierwszej kolejności kierowany jest wzrok.

A jak to jest z rejestracją? Po kliknięciu na "+ Dodaj ogłoszenie" w przypadku olx.pl oraz gratka.pl zostajemy przekierowani na stronę logowania/rejestracji konta – nie ma więc możliwości dodania oferty bez posiadania konta. Natomiast na Sprzedajemy.pl, zgodnie z obietnicą ze strony głownej: https://sprzedajemy.pl, od razu przechodzimy do tworzenia ogłoszenia – bez rejestracji, co jest korzystnym rozwiązaniem, gdy nie mamy zamiaru zbyt często wystawiać swoich ofert w internecie.

A teraz przejdźmy do najważniejszego, czyli ile w praktyce kosztuje dodanie ogłoszenia? Jakie są możliwości wyróżniania anonsu? Ze względu na to, że cennik często zależy od kategorii, w której zamieszcza się ofertę, porównamy najczęściej odwiedzane działy, czyli samochody osobowe, nieruchomości, moda oraz dziecko. I żeby było "sprawiedliwie", na każdym z serwisów, również na sprzedajemy.pl, założymy konto. Na koniec dodamy, że rejestracja w każdym z przypadków jest błyskawiczna – wystarczy podać adres e-mail, hasło oraz aktywować konta przy pomocy linku wysłanego w mailu. Zawsze wystawiamy też ofertę jako "osoba prywatna" – alternatywą jest "firma". Natomiast wszystkie dane dotyczące cen i promocji zostały sprawdzone na dzień 17.08.2018 roku.

Porównanie cen dodawania ogłoszeń w dziale samochody osobowe

Zaczniemy od tego, co najbardziej interesuje użytkowników, czyli od sprzedaży samochodu osobowego. Przyjmujemy, że chcemy wystawić Alfę Romeo 147. Aby to zrobić, możemy dodać ogłoszenie korzystając z przycisku na stronie głównej (wtedy należy określić kategorię) lub przechodząc do odpowiedniego działu i dopiero tam klikając w "+ Dodaj ogłoszenie". My skorzystaliśmy z pierwszego sposobu w każdym z naszych testów.

Na olx.pl za ogłoszenie zapłacimy 24.99 zł. Mamy też kilka opcji wyróżnień. Podstawowe zestawy kosztują kolejno: mini (3 dni promowania na górze listy ogłoszeń) 13,19 zł, midi (7 dni promowania na górze listy ogłoszeń i 3 odświeżenia) 32,39 zł (jest to promocja, a cena regularna wynosi 69,59 zł) oraz maxi (30 dni promowania na górze listy ogłoszeń, 9 odświeżeń, 7 dni promowania na stronie głównej) za 67,22 zł w promocji (cena regularna wynosi 130 zł). Można też wybrać jedną z pozostałych opcji promowania: ogłoszenie wyróżnione na 7 dni za 14,99 zł lub 30 dni za 25 zł, odświeżenie ogłoszenia w pakiecie za 54,60 zł oraz 7 dni promowania na stronie głównej za 50,40 zł. Zapłacić można poprzez e-przelew, kartę, przelew tradycyjny lub poprzez płatność SMS.

Na sprzedajemy.pl dodanie podstawowego ogłoszenia w wybranej lokalizacji jest całkowicie darmowe. Dodatkowe opłaty musimy ponieść, jeśli chcemy oznaczyć ogłoszenie jako "pilne" – kosztuje to 17,99 zł lub gdy chcemy, aby oferta była wyświetlana na listach wszystkich województw i miejscowości – za to zapłacimy 36,99 zł za 7 dni oraz 74,99 za 30 dni. Pamiętajmy jednak, że większość użytkowników szuka ofert lokalnie. Dodatkowo odświeżanie codziennie przez 7 dni kosztuje 35,99 zł, wyróżnienie na 7 dni 14,99 zł, a na 30 dni 26,99 zł. Mamy jeszcze dwie możliwości – ogłoszenie lub galeria może przez 7 dni „wisieć” na stronie głównej. Za ofertę zapłacimy 59,99 zł, natomiast za galerię 39,99 zł. Opcje płatności są takie same, jak w przypadku olx.pl.

Natomiast na gratka.pl są trzy pakiety ofert. Pakiet podstawowy, bez wyróżnienia, to koszt 19,95 zł – tyle zapłacisz za dodanie ogłoszenia w dziale samochody osobowe. 39,95 to wartość pakietu standardowego, w którym ogłoszenie jest wyróżnione przez 7 dni. Gratka.pl gwarantuje też do 4x więcej kontaktów od kupujących. Jest to cena promocyjna, regularna wynosi 50,70 . Pakiet premium, wynoszący 49, 95 zł (cena regularna to 156,12 zł) pozwala na wyróżnienie ogłoszenia przez 31 dni oraz oferuje 19x więcej kontaktów od kupujących. Ponadto oferta zawsze znajduje się na górze listy wyników, widoczne jest też duże zdjęcie. Gratka.pl daje możliwość płacenia przelewem elektronicznym, kartą płatniczą, przelewem tradycyjnym i BLIKiem.

Przedstawiamy tabelkę, w której na podstawie naszych testów porównujemy cenę podstawowego ogłoszenia oraz najtańszej opcji wyróżnienia:

Cena Olx.pl Sprzedajemy.pl Gratka.pl
Dodanie ogłoszenia 24.99 zł 0 zł 19,95 zł
Podstawowe wyróżnienie 14,99 zł (7 dni) 14,99 zł (7 dni) 39,95 zł (7 dni + gwarancja większej ilości kontaktów od kupujących)

Jak widać, na sprzedajemy.pl dodanie ogłoszenia w kategorii samochody osobowe na jest darmowe. Zarówno olx.pl, jak i gratka.pl posiadają zbliżone koszty, natomiast na gratka.pl istnieje mało możliwości wyróżnień, są też one droższe. A jak to wygląda w innych działach?

Porównanie cen dodawania ogłoszeń w dziale nieruchomości

Tym razem planujemy sprzedaż kilkupokojowego mieszkania. Jakich kosztów związanych z dodaniem oferty w serwisach ogłoszeniowych możemy się spodziewać?

W dziale nieruchomości na olx.pl *ceny są już wyższe – dodanie pojedynczego ogłoszenia kosztuje *34,99 zł. Podwyższono również ceny za wyróżnienie – 18,23 za pakiet mini, 49,67 zł (zamiast 87,59) za pakiet midi oraz 99,84 zł (zamiast 190,55 zł) za pakiet maxi. Za to możliwości pakietów nie zmieniają się – są takie same, jak w przypadku samochodów osobowych. Za wyróżnienie ogłoszenia na 7 dni zapłacimy 22,79 zł, a za 30 dni – 47,99. Odświeżanie ogłoszenia w pakiecie przez 7 dni to 64,80, natomiast 7 dni promowania na stronie głównej zwiększy koszt wystawienia oferty o 77,76 zł.

Na sprzedajemy.pl, tak jak poprzednim razem, dodanie ogłoszenia jest bezpłatne. A ile zapłacimy za dodatkowe opcje? 39,99 zł za oznaczenie oferty jako "pilnej", natomiast 36,99 zł za umieszczenie jej na wszystkich listach województw i miejscowości przez 7 dni i 74,99 zł przez 30 dni. Codzienne odświeżanie przez 7 dni kosztuje 41,99 zł, wyróżnienie na 7 dni – 19,99 zł lub na 30 dni – 39,99 zł. 59,99 zł to koszt umieszczenia oferty na stronie głównej przez 7 dni, natomiast 39,99 zł zapłacimy, gdy chcemy, aby galeria była widoczna przez 7 dni na stronie głównej. Dwie ostatnie opcje kosztują tyle samo, co w przypadku działu motoryzacja.

A jakie są ceny na gratka.pl? Samo dodanie ogłoszenia kosztuje 49 zł. Za pakiet standardowy zapłacimy 99 zł (zamiast 110,50 zł), a za premium 149 zł (zamiast 321,36 zł). Jest też możliwość wybrania opcji publikacji ogłoszenia w drugim miesiącu za 50% ceny – wtedy całość kosztuje 74,50 zł. W przypadku pakietu standardowego, gratka.pl zapewnia 5x więcej kontaktów od kupujących, w pakiecie maxi jest to 24x więcej kontaktów.

Dla podsumowania przedstawiamy kolejną tabelkę:

Cena Olx.pl Sprzedajemy.pl Gratka.pl
Dodanie ogłoszenia 34.99 zł 0 zł 49 zł
Podstawowe wyróżnienie 22,79 zł (7 dni) 19,99 zł (7 dni) 99 zł (7 dni + gwarancja większej ilości kontaktów od kupujących)

W tym teście bezapelacyjnie "wygrywa" sprzedajemy.pl – nie dość, że ogłoszenie jest bezpłatne, to podstawowe wyróżnienie jest najtańsze. Najdrożej wychodzi serwis gratka.pl, gdzie 49 zł to koszt samego dodania ogłoszenia, a przez niewielką liczbę możliwości wyróżnień, różnica między pakietem podstawowym, a standardowym jest bardzo duża.

Porównanie cen dodawania ogłoszeń w dziale moda

Teraz sprawdzimy, ile kosztuje wystawienie sukienki w dziale moda. Zaczniemy jak zwykle od olx.pl.

Tym razem nam się poszczęściło – wystawienie sukienki na olx.pl w dziale moda jest darmowe. Za wyróżnienie mini zapłacimy 2,87 zł, midi 8,09 zł (zamiast 14,99 zł) lub maxi 25,44 zł (zamiast 35,39 zł). Wyróżnienie ogłoszenia na 7 dni to koszt 2,99 zł, a na 30 dni 8,99 zł. Za odświeżanie oferty przez 7 dni do rachunku zostanie doliczone 12 zł, a za 7 dni promowania na stronie głównej – 14,40 zł.

Na sprzedajemy.pl, co nie powinno już dziwić, dodanie oferty jest bezpłatne. Za oznaczenie jej jako "pilne" musimy liczyć 4,99 zł, a umieszczenie oferty na listach wszystkich województw i miejscowości to dodatkowy koszt 10,99 zł za 7 dni i 22,99 zł za 30 dni. Wyróżnienie na 7 dni, tak jak w przypadku olx.pl, kosztuje 2,99, a na 30 dni – 6,99 zł (ta opcja jest już tańsza w porównaniu do konkurenta). Za codzienne odświeżanie przez 7 dni zapłacimy od 5,99 zł. Umieszczenie oferty na stronie głównej przez 7 dni wynosi 59,99 zł, a wyróżnienie galerii na stronie głównej przez 7 dni 39,99 zł.

Również na gratka.pl *sprzedaż sukienki jest *darmowa. Pakiet standardowy (wyróżnienie przez 7 dni + 6x więcej kontaktów) kosztuje 5,99 zł (zamiast 7,38 zł), natomiast premium (wyróżnienie przez 31 dni + 24x więcej kontaktów) 14,99 zł (zamiast 32,68 zł).

W tym wypadku porównanie jest proste:

Cena Olx.pl Sprzedajemy.pl Gratka.pl
Dodanie ogłoszenia 0 zł 0 zł 0 zł
Podstawowe wyróżnienie 2,99 zł 2,99 zł 5,99 zł

Oferta olx.pl i sprzedajemy.pl jest pod tym względem bardzo podobna. Natomiast wyróżnienie na gratce.pl jest droższe.

Porównanie cen dodawania ogłoszeń w dziale dziecko

Nasz ostatni test będzie dotyczyć wystawiania na sprzedaż wózka spacerowego w dziale "dziecko", "dla dzieci". Czy i tym razem będzie to bezpłatne?

Na olx.pl za dodanie oferty nic nie zapłacimy, natomiast ponownie zmieniają się koszty wyróżnień. Pakiet mini posiada wartość 5,75 zł, midi 16,19 zł (zamiast 29,99 zł), a maxi 50,88 zł (cena regularna to 72,79 zł). Wyróżnienie przez 7 dni kosztuje 5,99 zł, przez 30 dni – 19,99 zł. Odświeżanie przez 7 dni to dodatkowo 24 zł, a promowanie przez 7 dni na stronie głównej 28,80 zł.

Na sprzedajemy.pl standardowo wystawienie ogłoszenia, bez względu na dział, jest darmowe. Dodanie znacznika "pilne" kosztuje 4,99 zł, a umieszczenie oferty w całej Polsce 10,99 zł za 7 dni i 22.99 zł za 30 dni. Za wyróżnienie przez 7 dni zapłacimy 5,99 zł, a za 30 dni 14,99 zł (ta druga opcja jest tańsza, niż na olx.pl). Jeśli chcemy, aby ogłoszenie było odświeżane codziennie przez 7 dni to musimy doliczyć do rachunku 11,99 zł (znów jest to najtańsza opcja wśród konkurentów). Natomiast ceny umieszczenia oferty dnia lub galerii na stronie głównej pozostają niezmienne – 59,99 zł za ogłoszenie i 39,99 zł za galerię.

I na gratka.pl nie zapłacimy nic za sprzedaż dziecięcego wózka spacerowego. Ceny i możliwości pakietów są takie same, jak w dziale moda – 5,99 zł za pakiet standardowy i 14,99 zł za pakiet premium.

Podsumowując, koszt wystawienia ogłoszenia o sprzedaży wózka dziecięcego wynosi w każdym z serwisów:

Cena Olx.pl Sprzedajemy.pl Gratka.pl
Dodanie ogłoszenia 0 zł 0 zł 0 zł
Podstawowe wyróżnienie 5,99 zł 5,99 zł 5,99 zł

Jak widać, po raz pierwszy cennik jest wyrównany.

Podsumowanie kosztów dodawania ogłoszeń

Gdy zależy nam na tym, aby jak najtaniej wystawić ogłoszenie o sprzedaży, warto wybrać serwis sprzedajemy.pl. Tam dodawanie ofert zawsze jest darmowe, nie zmienia się w zależności od wybranego działu, nawet w przypadku tak "kosztownych" kategorii, jak motoryzacja czy nieruchomości. Również dodatkowe wyróżnienia nie wpłyną znacząco na stan naszego portfela – są takie same lub tańsze, niż w przypadku olx.pl. Najdroższe opcje na sprzedajemy.pl to wyróżnianie oferty lub galerii na stronie głównej, ponieważ ich cennik nie zmienia się w zależności od wystawianego przedmiotu.

Na drugim miejscu plasuje się olx.pldodawanie tzw. ogłoszeń drobnych jest darmowe, ale zapłacimy już za podjęcie próby sprzedaży pojazdu czy nieruchomości. Ceny zależą od konkretnej kategorii, która wpływa również na koszty wyróżnień.

W porównaniu najdrożej wychodzi gratka.pl. Tutaj również oferty drobne, takie jak sprzedaż wózka czy sukienki, są bezpłatne, jednak w innych działach dodanie podstawowego ogłoszenia, bez wyróżnień, jest najdroższe. W przypadku samochodów to co prawda różnica tylko 5 zł w stosunku do olx.pl, ale już wystawianie mieszkania kosztuje o 15 zł więcej. Gdy natomiast zastanawiamy się między gratka.pl, a sprzedajemy.pl to nie ma żadnych wątpliwości, gdzie można sporo zaoszczędzić. Gratka.pl nie ma także tak rozbudowanego systemu dodatkowych możliwości, dlatego opłaty przy wyróżnieniach są wysokie.

Na koniec chcielibyśmy zaznaczyć, że samo przygotowanie oferty na każdym z serwisów ogłoszeniowych jest tak samo proste i intuicyjne. W przypadku pól, w których pojawia się najwięcej wątpliwości, pojawiają się dodatkowe wyjaśnienia.

Wystawiając ogłoszenie warto zacząć od miejsca, w którym jest to bezpłatne. Jeśli natomiast sprzedaż się nie powiedzie przez dłuższy czas, można spróbować innych, droższych możliwości. Warto też porównywać ilość ofert w wybranych serwisach, by przekonać się, gdzie jest ich najwięcej. Ten sposób ma jednak dwie strony medalu – więcej ogłoszeń, oznacza zarówno większą popularność, jak i... większą konkurencję. Dlatego trzeba się dobrze zastanowić nad wyborem miejsca, w którym sprzedajemy auto, dom czy niedrogie ubrania.

wiadomości
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(5)
Precz Z Olxem
rok temu
Z tym cenami co wyrabia ostatnio OLX to już jest gruba przesada, około 1-1,5 roku temu płaciłem za dodanie ogłoszenia w kategorii Nieruchomości 29zł, dziś (luty 2023), za to samo chcą już 59zł. 100% podwyżki w takim krótki czasie nie jest normalne. Musimy zbojkotować ten cały OLX i przenieść się na darmowe portale. Polecam takie jak: sprzedajemy, lento, sprzedawacz. Jest tam co raz więcej użytkowników, z tym że te portale w ogóle się nie reklamują. O OLXie, Otodom, Allegro wszyscy słyszeli w telewizji. Natomiast sprzedajemy, lento, sprzedawacz z tego co wiem to nie reklamowali się w telewizji. Jak to mówią reklama dźwignią handlu.
1Pateyki
2 lata temu
nie ma nic dla starych ludzi żeby było prosto i tanio
Wesele w remi...
2 lata temu
Najdroższe jest otomoto , allegro i olx. Ale płaci się za rozpoznawalność. Z drugiej strony po co przepłacać, jeżeli ma się dobry samochód, kupiec znajdzie auto nawet z czeluści netu;)
mat651
4 lata temu
dużo jest darmowych portali np Ogłoszenia Wrocław, polecam www.ogloszenia-wroclaw.a7b.pl
handlarz
5 lata temu
dobre porównanie, czekam na kolejne, bo kasa leci strasznie przez olx i allegro.. :(((